REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Szkolenia BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami pracownika, który posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy

Nie jest dopuszczalne aneksowanie umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., I UK 316/10).

Definicja „pracownika” w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń

Pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z reguły osoba taka będzie również pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Ale nie zawsze.

Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje obowiązki związane z zatrudnieniem opiekunki dla dziecka oraz bezpieczeństwo i higienę pracy.

Określenie miejsca pracy pracownika

Umowy śmieciowe nie są idealne, ale dzięki nim wiele osób pracuje

Szef Europarlamentu Jerzy Buzek uważa, że w ciągu 2-3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów śmieciowych. Polityk zaznaczył, że nie uważa ich za idealne, ale pozwalają one wielu milionom na pracę.

Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę

REKLAMA

Urlop bezpłatny pracownika

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, kiedy udzielenie urlopu bezpłatnego jest zasadne. Nawet złożenie umotywowanego wniosku o urlop bezpłatny nie powoduje obowiązku uwzględnienia go przez pracodawcę.

Praca za granicą a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Staż pracy w innym państwie członkowskim może zostać doliczony do krajowego stażu pracy, jeżeli wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Emerytura albo praca - dzisiaj mija termin rozwiązania stosunku pracy przez pracujących emerytów

Dzisiaj, 30 września, mija termin rozwiązania stosunku pracy przez osoby uprawnione do emerytury. Jeżeli tego nie zrobią, od 1 października ZUS zawiesi im świadczenie.

Dodatkowe zatrudnienie w godzinach pracy

Pracownik ma obowiązek sumiennie i starannie wykonywać pracę oraz dbać o dobro zakładu pracy. Oznacza to, że powinien w czasie pracy wykonywać jedynie czynności związane z pracą, tak aby w sposób pełny i efektywny wykorzystać czas przeznaczony na pracę.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia z zakresu zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz szkolenia okresowe bhp.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia”. W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?

PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy

Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R?

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

Emerytura albo praca - pracujący emeryci muszą wybrać do 30 września

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Umowa o pracę nie może być umową śmieciową - musi zapewniać elementarne gwarancje pracownicze

Przepisy dotyczące umów o pracę powinny być elastyczne, to jednak nie mogą być "śmieciowe" i powinny zapewniać "elementarne gwarancje pracownicze" - stwierdził Donald Tusk.

Umowy cywilnoprawne – zasady współpracy i prawidłowe rozliczanie

Strony stosunku cywilnoprawnego mogą dowolnie kształtować postanowienia umowy, zachowując jedynie dwa ograniczenia: treść umowy cywilnoprawnej nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Zawierając umowę cywilnoprawną należy zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na zarzut obchodzenia prawa pracy, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.

Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz BHP.

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Problem może się pojawić, gdy przed rozpoczęciem urlopu lub podczas jego wykorzystywania zmienia się system wynagradzania pracownika.

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych

Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Umowa o pracę a pisemne potwierdzenie jej zawarcia przez pracodawcę

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jeśli pracodawca nie dopełnił tego obowiązku, powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić pracownikowi ustalenia na piśmie (art. 29 § 2 k.p.).

Czy umowa zlecenia może okazać się umową o pracę

W razie wątpliwości co do istnienia stosunku pracy pracownik lub inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą żądać przed sądem ustalenia, że dana osoba była zatrudniona nie na podstawie umowy cywilnoprawnej, lecz umowy o pracę.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców i inne osoby kierujące pracownikami na bezpłatne szkolenia z zakresu BHP.

Co grozi pracodawcy za niewydanie świadectwa pracy

Definitywne zakończenie stosunku pracy zobowiązuje pracodawcę do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika oraz naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Czy można przedłużyć umowę o pracę zawartą na czas określony po przekroczeniu limitu 24 miesięcy

Zgodnie z zapisami ustawy antykryzysowej zawieraliśmy z pracownikami umowy o pracę na czas określony, tak aby nie przekraczały limitu 24 miesięcy. W związku z tym mamy kilka takich umów, które kończą się 31 lipca 2011 r. Czy można przedłużyć te umowy po raz kolejny na czas określony, argumentując, że ustawa miała przynieść korzyści dla przedsiębiorców oraz że nie przewiduje ona sankcji prawnych dla pracodawców naruszających ten limit?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia dla pracodawców z zakresu BHP.

Praca w trakcie urlopu wypoczynkowego

Brak jest zakazu wykonywania innego zatrudnienia w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego. Zakaz konkurencji może jednak ograniczyć zatrudnianie się u określonych pracodawców w czasie urlopu.

Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie BHP w ramach prewencji wypadkowej ZUS zorganizowane dla pracodawców branży budowlanej.

Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Tryb rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania

Jaki jest tryb rozwiązywania stosunku pracy na podstawie powołania, jeśli o jego rozwiązanie występuje pracownik powołany na stanowisko na czas określony?

Czy wymagane jest dodatkowe szkolenie bhp telepracownika?

Koniec obowiązywania ustawy antykryzysowej może oznaczać wzrost zainteresowania pracą tymczasową

Wraz ze zbliżającym się końcem obowiązywania pakietu antykryzysowego pojawiają się pytania o los pracowników zatrudnianych obecnie na umowy terminowe i planowane ruchy pracodawców.

Komu ZUS zawiesi emeryturę

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Wypowiedzenie umowy - uprawnienia pracodawcy

Podczas okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bądź powierzyć mu w tym czasie inną pracę. Co do zasady na zwolnienie ze świadczenia pracy pracownik musi się zgodzić.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ustawa antykryzysowa po dwóch latach obowiązywania

Pracodawca, podejmując decyzję o zawarciu umowy o pracę na czas określony z naruszeniem przepisów ustawy antykryzysowej, powinien liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami w postaci związania się z pracownikiem umową na czas nieokreślony.

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców i inne osoby kierujące pracownikami okresowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prawo do świadczeń z zfśs w razie dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą

Jeden z naszych pracowników jest u nas zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę na 1/2 etatu. Ostatnio zwrócił się do nas o dofinansowanie do wypoczynku z zfśs z każdej z tych umów. Czy pracownik ma prawo do świadczeń w podwójnej wysokości?

Kiedy można wypowiedzieć umowę terminową

Wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy można dokonać w zależności od tego, czy zawarto w niej taką możliwość czy nie. Jeśli zastrzeżenia nie było, pracownik może domagać się odszkodowania albo przywrócenia do pracy.

Jaką metodą powinny być prowadzone szkolenia bhp

Jesteśmy na etapie wybierania firmy szkoleniowej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeglądając oferty zauważyliśmy, że proponowanych jest bardzo wiele metod szkoleniowych. Która z nich jest najskuteczniejsza?

Świadczenia chorobowe dla pracownika za czas pobytu w szpitalu

Pracownik za czas pobytu w szpitalu otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Świadczenie przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru m.in., gdy choroba przypada w okresie ciąży.

Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp

Jestem zatrudniony na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy pracodawca może polecić mi organizowanie i opracowywanie programów szkoleń okresowych pracowników? Czy mając ukończone studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jestem uprawniony do prowadzenia szkoleń wstępnych oraz szkoleń okresowych u macierzystego pracodawcy będącego organizatorem szkoleń?

Umowa o pracę z członkiem zarządu spółki

Prawidłowe zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej wywołuje wiele wątpliwości. Dotyczą one zwłaszcza zasad reprezentacji spółki przy zawieraniu tych umów oraz skutków wadliwego jej reprezentowania.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, którą następnie wypowiedzieliśmy. Pracownik złożył w sądzie pozew, w którym podnosi zarzut, że umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem, ponieważ w umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Proszę o informację, czy w umowie o pracę na okres próbny musi być zawarta klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy za pomocą wypowiedzenia? Czy taka klauzula może być zamieszczona np. w informacji do umowy dla pracownika, w której jest punkt „długość okresu wypowiedzenia umowy będzie ustalana zgodnie z art. 34 lub 36 Kodeksu pracy”?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z prewencji wypadkowej w sektorze budownictwa, ochrony zdrowia oraz transportu.

REKLAMA