REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Krystyna Kwapisz
Radca prawny.

REKLAMA

Staż pracy w innym państwie członkowskim może zostać doliczony do krajowego stażu pracy, jeżeli wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli m.in. nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania przepracował łącznie przez okres co najmniej 365 dni. Katalog przesłanek, które musi spełnić osoba ubiegająca się o zasiłek dla bezrobotnych, ma charakter zamknięty.

Autopromocja

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia >>

Powyższe warunki muszą spełnić również osoby, które były zatrudnione za granicą. Podejmowanie pracy za granicą u pracodawców zagranicznych odbywa się w trybie i na zasadach obowiązujących w państwie zatrudnienia. W zakresie uprawnień pracowniczych do okresów pracy są zaliczane udokumentowane okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego.

Przykład

Pracownik X pracował w Niemczech przez 5 miesięcy. Po zakończeniu tej pracy nie mógł znaleźć innej i liczy na to, że po powrocie do Polski otrzyma zasiłek dla bezrobotnych. Jednak pracownik X nie otrzyma zasiłku w Polsce, gdyż nie spełnia kryteriów dotyczących przyznania zasiłku w Polsce, m.in. zatrudnienia przez co najmniej 365 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

Ochronie interesów osób przemieszczających się w celu podejmowania zatrudnienia i tych posiadających okresy zatrudnienia przebyte na terytorium różnych państw służą przepisy rozporządzenia 883/2004, a w stosunkach z innymi państwami – ratyfikowane umowy dwustronne.

Zasadą jest, że w danym momencie dana osoba podlega ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego, nawet jeśli była zatrudniona w kilku państwach członkowskich. W przypadku pracy w jednym państwie członkowskim osoba taka podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego. Nabycie, zachowanie, odzyskanie lub kontynuacja prawa do świadczeń przysługujących w Polsce jest uzależniona od spełnienia okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek. Dodatkowo, w niezbędnym zakresie brane są pod uwagę okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek zaliczane na podstawie ustawodawstwa innego państwa członkowskiego, tak jak gdyby były one zaliczane na podstawie polskich przepisów. Innymi słowy – zgodnie z zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – okres pracy w krajach UE liczony jest dokładnie tak samo jak okres pracy w Polsce. Jeśli zaś wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a dana osoba była zatrudniona (ubezpieczona lub pracowała na własny rachunek) w innym państwie członkowskim, to taka praca jest doliczana do krajowego stażu pracy.


Transfer zasiłku

Osobom, które przepracowały okres uprawniający do zasiłku w krajach, w których były zatrudnione, obowiązujące regulacje umożliwiają transfer zasiłku. Oznacza to, że zasiłek będzie im wypłacany w Polsce, ale w wysokości przyznanej w kraju, w którym bezrobotny go wypracował. Może także zdarzyć się sytuacja odwrotna – bezrobotny z prawem do zasiłku, zarejestrowany we właściwym polskim PUP, będzie poszukiwał pracy w innym kraju członkowskim UE/EOG (czyli Norwegii, Islandii, Liechtensteinie) lub w Szwajcarii, zachowując przy tym prawo do zasiłku. W celu transferu zasiłku należy wypełnić wniosek o wydanie formularza E-303 (transfer zasiłku do krajów EOG lub Szwajcarii) lub dokumentu U2 (transfer zasiłku do krajów UE), które są potwierdzeniem nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych w danym kraju.

WAŻNE!

Formularz U2 (PD U2) oraz E-303 są wystawiane bezrobotnemu – na jego wniosek – przez właściwą instytucję ds. zatrudnienia przyznającą świadczenie (w Polsce będzie to właściwy WUP).

Bezrobotny posiadający prawo do zasiłku, zarejestrowany przez minimum 4 tygodnie w powiatowym urzędzie pracy, ma prawo szukać pracy w innym kraju członkowskim UE, EOG lub Szwajcarii oraz dokonać transferu zasiłku dla bezrobotnych za granicę na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, a maksymalnie przez 6 miesięcy w krajach UE, licząc od dnia wyjazdu z Polski. Do wypłaty zasiłku jest zobowiązana właściwa instytucja państwa, w którym zainteresowany poszukuje pracy, a następnie instytucja państwa macierzystego zwraca jej wypłaconą kwotę.

Opodatkowanie wynagrodzenia pracownika przebywającego za granicą >>

Przykład

Pracownik przez 2 lata pracował w Niemczech. Po powrocie do Polski będzie mu przysługiwał zasiłek transferowy. Jeśli powracający spełnił kryteria okresu zatrudnienia w Niemczech, dające mu możliwość przyznania zasiłku dla bezrobotnych w tym kraju (dopełniając wszelkich formalności rejestracyjnych jako bezrobotny w Niemczech), może on prosić o zasiłek transferowy wypłacany w Polsce.

Formularz E301 i U1

Jeśli bezrobotny nie pracował dość długo, aby otrzymać zasiłek w danym kraju, to powinien przed powrotem do kraju zadbać o dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Może bowiem zdarzyć się tak, że po dodaniu okresów pracy w Polsce i za granicą dana osoba będzie mogła otrzymać zasiłek przyznawany bezrobotnym w naszym kraju. W tym celu zaraz po zakończeniu pracy za granicą należy złożyć wniosek o wydanie formularza E 301 (w przypadku zatrudnienia, ubezpieczenia lub pracy na własny rachunek w krajach EOG i Szwajcarii) lub dokumentu U1, zwanego także Portable Document U1 (w przypadku zatrudnienia, ubezpieczenia lub pracy na własny rachunek w krajach UE). Jest to rodzaj zaświadczenia, które na wniosek bezrobotnego wydaje instytucja ds. zatrudnienia w kraju, w którym wykonywano pracę. W Polsce taką instytucją jest wojewódzki urząd pracy. W formularzu E 301 wyszczególnia się okres ubezpieczenia lub zatrudnienia danej osoby. Stanowi on następnie podstawę obliczenia zasiłku dla bezrobotnych, bez którego nie można załatwić spraw związanych z uznaniem okresu przepracowanego za granicą.

Przykład

Pracownik przez 9 miesięcy pracował w Polsce, następnie podjął zatrudnienie we Francji, gdzie pracował przez 3 miesiące. Po powrocie do Polski ponownie podjął zatrudnienie, które trwało 2 tygodnie. Pracownik ten, powracając z zagranicy, może ubiegać się o zasiłek w Polsce nawet po przepracowaniu w kraju zaledwie 1 dnia. Polska będzie wtedy ostatnim krajem zatrudnienia, a do stażu pracy niezbędnego do wypłaty zasiłku wliczy się okres zatrudnienia za granicą.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA