| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Dzień ten jest terminem nawiązania stosunku pracy. Umowa o pracę powinna też określać termin rozpoczęcia pracy. Gdy w umowie jest określony termin rozpoczęcia pracy, to stosunek pracy powstaje w tej dacie. Nieprzystąpienie w tym dniu do pracy nie ma wpływu na powstanie stosunku pracy. Jeżeli w umowie strony nie określiły dnia rozpoczęcia umowy o pracę, to stosunek pracy nawiązuje się w dniu jej zawarcia, tj. w dniu złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony >>

Usprawiedliwione niestawienie się pracownika do pracy ma ten skutek, że pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej rozpoczęcie pracy. Należy pamiętać również, że w okresie między zawarciem umowy o pracę a terminem określonym w niej jako data nawiązania stosunku pracy, umowa ta może być rozwiązana tylko na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie pracy. 

Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia >>

Natomiast nieusprawiedliwione niepodjęcie pracy przez pracownika uprawnia pracodawcę do zastosowania przewidzianych w prawie środków, takich jak: kara porządkowa czy rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Niedopuszczenie pracownika do pracy w terminie wyznaczonym jako dzień rozpoczęcia pracy jest podstawą do wystąpienia przeciwko pracodawcy z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »