Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy
REKLAMA
Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Dzień ten jest terminem nawiązania stosunku pracy. Umowa o pracę powinna też określać termin rozpoczęcia pracy. Gdy w umowie jest określony termin rozpoczęcia pracy, to stosunek pracy powstaje w tej dacie. Nieprzystąpienie w tym dniu do pracy nie ma wpływu na powstanie stosunku pracy. Jeżeli w umowie strony nie określiły dnia rozpoczęcia umowy o pracę, to stosunek pracy nawiązuje się w dniu jej zawarcia, tj. w dniu złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli.
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony >>
Usprawiedliwione niestawienie się pracownika do pracy ma ten skutek, że pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej rozpoczęcie pracy. Należy pamiętać również, że w okresie między zawarciem umowy o pracę a terminem określonym w niej jako data nawiązania stosunku pracy, umowa ta może być rozwiązana tylko na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie pracy.
Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia >>
Natomiast nieusprawiedliwione niepodjęcie pracy przez pracownika uprawnia pracodawcę do zastosowania przewidzianych w prawie środków, takich jak: kara porządkowa czy rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Niedopuszczenie pracownika do pracy w terminie wyznaczonym jako dzień rozpoczęcia pracy jest podstawą do wystąpienia przeciwko pracodawcy z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat