REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

REKLAMA

Zasadą jest brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta. Jednak od każdej zasady są odstępstwa.

Nie wszystkie umowy o pracę zawierane na czas określony mogą być wypowiedziane zgodnie z przepisami prawa pracy. Zasadą jest, że Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta (art. 32 k.p.). Przepis ten zezwala tylko na wypowiedzenie umów zawartych na okres próbny i na czas nieokreślony. 

REKLAMA

Autopromocja

Umowa o pracę nie może być umową śmieciową - musi zapewniać elementarne gwarancje pracownicze >>

Nie oznacza to jednak, że umowy zawierane na czas określony nie mogą być rozwiązywane. Odstępstwa od tej zasady wprowadza art. 33 k.p., który uzależnia dopuszczalność wypowiedzenia umowy na czas określony od spełnienia określonych warunków. Musi to być umowa zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz zawierać w swej treści klauzulę o możliwości wcześniejszego 2-tygodniowego wypowiedzenia. Jeżeli oba te warunki zostaną spełnione, obie strony umowy będą mogły ją wypowiedzieć w każdym czasie, nie czekając na upływ terminu, na jaki została zawarta.

Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania >>

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 czerwca 1994 r., klauzula dopuszczająca wcześniejsze wypowiedzenie powinna zostać umieszczona w umowie na etapie negocjacji warunków umowy i jej zawierania. Jednak późniejsze wprowadzenie do tekstu umowy takiej klauzuli jest dopuszczalne nawet po zawarciu umowy – w trakcie jej trwania (I PZP 26/94, OSNP 1994/8/126). Pracodawca powinien pamiętać, że jeżeli klauzula dopuszczająca możliwość wypowiedzenia znajdzie się w treści umowy zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy, to skorzystanie z niej nie będzie możliwe. W takiej sytuacji klauzula ta byłaby sprzeczna z prawem i w konsekwencji – jako mniej korzystna dla pracownika – byłaby nieważna. Jeżeli wypowie się umowę o pracę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której nie było klauzuli o możliwości wypowiedzenia, powoduje to rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez stronę dokonującą wypowiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy Wigilia będzie dniem wolnym? Komisje senackie odrzuciły poprawki do ustawy

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

REKLAMA

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

REKLAMA