reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Zasadą jest brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta. Jednak od każdej zasady są odstępstwa.

Nie wszystkie umowy o pracę zawierane na czas określony mogą być wypowiedziane zgodnie z przepisami prawa pracy. Zasadą jest, że Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta (art. 32 k.p.). Przepis ten zezwala tylko na wypowiedzenie umów zawartych na okres próbny i na czas nieokreślony. 

Umowa o pracę nie może być umową śmieciową - musi zapewniać elementarne gwarancje pracownicze >>

Nie oznacza to jednak, że umowy zawierane na czas określony nie mogą być rozwiązywane. Odstępstwa od tej zasady wprowadza art. 33 k.p., który uzależnia dopuszczalność wypowiedzenia umowy na czas określony od spełnienia określonych warunków. Musi to być umowa zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz zawierać w swej treści klauzulę o możliwości wcześniejszego 2-tygodniowego wypowiedzenia. Jeżeli oba te warunki zostaną spełnione, obie strony umowy będą mogły ją wypowiedzieć w każdym czasie, nie czekając na upływ terminu, na jaki została zawarta.

Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania >>

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 czerwca 1994 r., klauzula dopuszczająca wcześniejsze wypowiedzenie powinna zostać umieszczona w umowie na etapie negocjacji warunków umowy i jej zawierania. Jednak późniejsze wprowadzenie do tekstu umowy takiej klauzuli jest dopuszczalne nawet po zawarciu umowy – w trakcie jej trwania (I PZP 26/94, OSNP 1994/8/126). Pracodawca powinien pamiętać, że jeżeli klauzula dopuszczająca możliwość wypowiedzenia znajdzie się w treści umowy zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy, to skorzystanie z niej nie będzie możliwe. W takiej sytuacji klauzula ta byłaby sprzeczna z prawem i w konsekwencji – jako mniej korzystna dla pracownika – byłaby nieważna. Jeżeli wypowie się umowę o pracę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której nie było klauzuli o możliwości wypowiedzenia, powoduje to rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez stronę dokonującą wypowiedzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama