REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

REKLAMA

Zasadą jest brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta. Jednak od każdej zasady są odstępstwa.

Nie wszystkie umowy o pracę zawierane na czas określony mogą być wypowiedziane zgodnie z przepisami prawa pracy. Zasadą jest, że Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta (art. 32 k.p.). Przepis ten zezwala tylko na wypowiedzenie umów zawartych na okres próbny i na czas nieokreślony. 

Autopromocja

Umowa o pracę nie może być umową śmieciową - musi zapewniać elementarne gwarancje pracownicze >>

Nie oznacza to jednak, że umowy zawierane na czas określony nie mogą być rozwiązywane. Odstępstwa od tej zasady wprowadza art. 33 k.p., który uzależnia dopuszczalność wypowiedzenia umowy na czas określony od spełnienia określonych warunków. Musi to być umowa zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz zawierać w swej treści klauzulę o możliwości wcześniejszego 2-tygodniowego wypowiedzenia. Jeżeli oba te warunki zostaną spełnione, obie strony umowy będą mogły ją wypowiedzieć w każdym czasie, nie czekając na upływ terminu, na jaki została zawarta.

Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania >>

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 czerwca 1994 r., klauzula dopuszczająca wcześniejsze wypowiedzenie powinna zostać umieszczona w umowie na etapie negocjacji warunków umowy i jej zawierania. Jednak późniejsze wprowadzenie do tekstu umowy takiej klauzuli jest dopuszczalne nawet po zawarciu umowy – w trakcie jej trwania (I PZP 26/94, OSNP 1994/8/126). Pracodawca powinien pamiętać, że jeżeli klauzula dopuszczająca możliwość wypowiedzenia znajdzie się w treści umowy zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy, to skorzystanie z niej nie będzie możliwe. W takiej sytuacji klauzula ta byłaby sprzeczna z prawem i w konsekwencji – jako mniej korzystna dla pracownika – byłaby nieważna. Jeżeli wypowie się umowę o pracę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której nie było klauzuli o możliwości wypowiedzenia, powoduje to rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez stronę dokonującą wypowiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA