reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

Zatrudniliśmy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. W poprzedniej firmie korzystał on z ochrony przed zwolnieniem z pracy przez 3 miesiące w związku z obniżonym wymiarem etatu. Pracownik również u nas poprosił o obniżenie wymiaru czasu pracy. Przez jaki okres w takim przypadku będzie mu przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy w naszej firmie?

Pracownikowi będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy jeszcze przez 9 miesięcy. Ochrona stosunku pracy pracownika, który ma prawo do urlopu wychowawczego i pracuje w obniżonym wymiarze czasu pracy, obowiązuje przez maksymalnie 12 miesięcy, niezależnie od zmiany pracodawcy.

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 Kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika w tej sprawie. W takim przypadku pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy (art. 1868 Kodeksu pracy).

Pracownik, który wykonywał pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy i skorzystał np. z 4 miesięcy ochrony stosunku pracy (z przysługujących mu 12 miesięcy), a następnie zwolnił się i nawiązał nowy stosunek pracy u kolejnego pracodawcy, będzie mógł skorzystać z ochrony jeszcze przez 8 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wykonywanie pracy w obniżonym wymiarze. W tym przypadku okres ochrony liczymy łącznie u poszczególnych pracodawców, u których pracownik pracował i korzystał z obniżonego etatu.

WAŻNE!

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który obniżył etat, korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę przez łączny okres 12 miesięcy zatrudnienia u wszystkich pracodawców.

Powstaje jednak wątpliwość, w jaki sposób kolejny pracodawca uzyska informację dotyczącą korzystania przez pracownika z prawa do wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy oraz okresu wykorzystanej już ochrony stosunku pracy. We wzorze świadectwa pracy nie przewiduje się bowiem specjalnego punktu zawierającego informację w tym zakresie.

Mimo że informacje o korzystaniu przez pracownika z ochrony stosunku pracy z tytułu wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie są wyszczególnione w świadectwie pracy, to jednak zawiera ono dane dotyczące wymiarów etatu, w jakich pracownik był zatrudniony, oraz okresów pracy w tych wymiarach, a także informacje o korzystaniu przez pracownika m.in. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego czy dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat.

Pracodawca może zatem najczęściej na podstawie świadectwa pracy ustalić, czy pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego i czy korzystał z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, co z kolei pozwala ustalić okres, w którym korzystał z ochrony stosunku pracy.

Nie ma też przeszkód, aby poprosić pracownika o złożenie oświadczenia, czy korzystał z ochrony z tytułu obniżonego etatu i przez jaki okres. Należy przy tym mieć na uwadze, że złożenie przez pracownika takiego oświadczenia jest dobrowolne. Nie ma również przeszkód, aby pracownik wykazał okres, przez jaki korzystał z ochrony z tytułu obniżonego etatu w inny sposób, np. na podstawie zaświadczenia innego pracodawcy. Nie można jednak uzależnić obniżenia wymiaru czasu pracy od złożenia przez pracownika takiego oświadczenia lub zaświadczenia uzyskanego od poprzedniego pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama