Pracownikowi będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy jeszcze przez 9 miesięcy. Ochrona stosunku pracy pracownika, który ma prawo do urlopu wychowawczego i pracuje w obniżonym wymiarze czasu pracy, obowiązuje przez maksymalnie 12 miesięcy, niezależnie od zmiany pracodawcy.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 Kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika w tej sprawie. W takim przypadku pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy (art. 1868 Kodeksu pracy).
Pracownik, który wykonywał pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy i skorzystał np. z 4 miesięcy ochrony stosunku pracy (z przysługujących mu 12 miesięcy), a następnie zwolnił się i nawiązał nowy stosunek pracy u kolejnego pracodawcy, będzie mógł skorzystać z ochrony jeszcze przez 8 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wykonywanie pracy w obniżonym wymiarze. W tym przypadku okres ochrony liczymy łącznie u poszczególnych pracodawców, u których pracownik pracował i korzystał z obniżonego etatu.
WAŻNE!
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który obniżył etat, korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę przez łączny okres 12 miesięcy zatrudnienia u wszystkich pracodawców.
Powstaje jednak wątpliwość, w jaki sposób kolejny pracodawca uzyska informację dotyczącą korzystania przez pracownika z prawa do wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy oraz okresu wykorzystanej już ochrony stosunku pracy. We wzorze świadectwa pracy nie przewiduje się bowiem specjalnego punktu zawierającego informację w tym zakresie.
Mimo że informacje o korzystaniu przez pracownika z ochrony stosunku pracy z tytułu wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie są wyszczególnione w świadectwie pracy, to jednak zawiera ono dane dotyczące wymiarów etatu, w jakich pracownik był zatrudniony, oraz okresów pracy w tych wymiarach, a także informacje o korzystaniu przez pracownika m.in. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego czy dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat.
Pracodawca może zatem najczęściej na podstawie świadectwa pracy ustalić, czy pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego i czy korzystał z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, co z kolei pozwala ustalić okres, w którym korzystał z ochrony stosunku pracy.
Nie ma też przeszkód, aby poprosić pracownika o złożenie oświadczenia, czy korzystał z ochrony z tytułu obniżonego etatu i przez jaki okres. Należy przy tym mieć na uwadze, że złożenie przez pracownika takiego oświadczenia jest dobrowolne. Nie ma również przeszkód, aby pracownik wykazał okres, przez jaki korzystał z ochrony z tytułu obniżonego etatu w inny sposób, np. na podstawie zaświadczenia innego pracodawcy. Nie można jednak uzależnić obniżenia wymiaru czasu pracy od złożenia przez pracownika takiego oświadczenia lub zaświadczenia uzyskanego od poprzedniego pracodawcy.