reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

Termin 24-miesięcy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy powinni Państwo liczyć od 22 sierpnia br. Termin ten należy bowiem liczyć od dnia zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę z danym pracownikiem. Jeżeli w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej umowa ta nadal trwa, świadectwo pracy trzeba wydać pracownikowi w dniu rozwiązania tej umowy.

UZASADNIENIE

Z nowych przepisów w zakresie wydawania świadectw pracy po zakończeniu terminowych umów o pracę (czyli umów o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy) wynika, że:

  • w przypadku zatrudniania pracownika na podstawie terminowych umów o pracę świadectwo pracy należy wydać pracownikowi za zakończony okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej umowy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Świadectwo musi być wydane w dniu upływu tego terminu;
  • jeżeli rozwiązanie terminowej umowy o pracę przypada po upływie 24 miesięcy (liczonych od dnia zawarcia umowy), świadectwo pracy należy wydać dopiero w dniu rozwiązania (lub wygaśnięcia) tej umowy.

Zatem o terminie wydania świadectwa pracy decyduje obecnie data zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę między tymi samymi stronami, a nie dzień nawiązania stosunku pracy. Skoro zawarli Państwo z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 22 sierpnia 2011 r., to dopiero z upływem 24 miesięcy od tego dnia będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi świadectwo pracy (a gdyby nie było to możliwe – należy mu je przesłać za pośrednictwem poczty albo doręczyć w inny sposób, nie później niż w terminie 7 dni od tego dnia).

Jednak pracownik w każdym czasie może żądać wydania mu świadectwa w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem terminowej umowy o pracę (lub terminowych umów o pracę). Wówczas pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem 29 sierpnia 2011 r. umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny, z terminem rozpoczęcia pracy 1 września 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za ten okres zatrudnienia dopiero z upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy (czyli od 29 sierpnia br.), czyli dopiero 29 sierpnia 2013 r., chyba że pracownik przed upływem tego terminu złoży pisemny wniosek o wcześniejsze wydanie mu świadectwa. Wówczas trzeba będzie mu wydać świadectwo pracy wcześniej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama