Kategorie

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Bożena Lenart
Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

Termin 24-miesięcy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy powinni Państwo liczyć od 22 sierpnia br. Termin ten należy bowiem liczyć od dnia zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę z danym pracownikiem. Jeżeli w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej umowa ta nadal trwa, świadectwo pracy trzeba wydać pracownikowi w dniu rozwiązania tej umowy.

UZASADNIENIE

Z nowych przepisów w zakresie wydawania świadectw pracy po zakończeniu terminowych umów o pracę (czyli umów o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy) wynika, że:

 • w przypadku zatrudniania pracownika na podstawie terminowych umów o pracę świadectwo pracy należy wydać pracownikowi za zakończony okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej umowy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Świadectwo musi być wydane w dniu upływu tego terminu;
 • jeżeli rozwiązanie terminowej umowy o pracę przypada po upływie 24 miesięcy (liczonych od dnia zawarcia umowy), świadectwo pracy należy wydać dopiero w dniu rozwiązania (lub wygaśnięcia) tej umowy.
Reklama

Zatem o terminie wydania świadectwa pracy decyduje obecnie data zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę między tymi samymi stronami, a nie dzień nawiązania stosunku pracy. Skoro zawarli Państwo z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 22 sierpnia 2011 r., to dopiero z upływem 24 miesięcy od tego dnia będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi świadectwo pracy (a gdyby nie było to możliwe – należy mu je przesłać za pośrednictwem poczty albo doręczyć w inny sposób, nie później niż w terminie 7 dni od tego dnia).

Jednak pracownik w każdym czasie może żądać wydania mu świadectwa w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem terminowej umowy o pracę (lub terminowych umów o pracę). Wówczas pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem 29 sierpnia 2011 r. umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny, z terminem rozpoczęcia pracy 1 września 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za ten okres zatrudnienia dopiero z upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy (czyli od 29 sierpnia br.), czyli dopiero 29 sierpnia 2013 r., chyba że pracownik przed upływem tego terminu złoży pisemny wniosek o wcześniejsze wydanie mu świadectwa. Wówczas trzeba będzie mu wydać świadectwo pracy wcześniej.


Jeżeli terminowa umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 24 miesiące lub od zawarcia umowy do zakończenia stosunku pracy przypada okres dłuższy niż 24 miesiące, to świadectwo pracy należy wydać dopiero po rozwiązaniu takiej umowy.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej 29 sierpnia 2011 r. na okres od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2013 r. Świadectwo pracy pracodawca będzie zobowiązany wydać mu dopiero w dniu rozwiązania tej umowy, czyli 31 sierpnia 2013 r., ewentualnie w ciągu 7 dni od tego dnia, jeżeli wydanie świadectwa w dniu rozwiązania umowy nie będzie możliwe. 24 miesiące od zawarcia umowy miną 29 sierpnia 2013 r., ale jeżeli w tym dniu umowa o pracę będzie jeszcze trwać, to świadectwo pracy można wydać pracownikowi najwcześniej w dniu jej rozwiązania, czyli 31 sierpnia 2013 r.

Takie zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od 21 marca 2011 r. i dotyczą wszystkich terminowych umów o pracę zawieranych począwszy od tego dnia.

Dla określenia terminu wydania świadectwa pracy w związku z zawarciem terminowej umowy o pracę nie jest natomiast istotne, że stosunek pracy Państwa pracownika nawiązał się dopiero 1 września br. Stosunek pracy nawiązuje się bowiem w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy. Dopiero jeżeli takiego terminu nie określono, nawiązuje się on w dniu zawarcia umowy (art. 26 Kodeksu pracy). Skoro określili Państwo w umowie, że terminem rozpoczęcia pracy był 1 września, to w tym dniu nawiązał się stosunek pracy i tym samym od tego dnia liczy się pracownikowi okres zatrudnienia – w tym przypadku 24-miesięczny. Natomiast termin nawiązania stosunku pracy nie ma znaczenia przy określaniu terminu na wydanie świadectwa pracy.

Podstawa prawna

 • art. 26, art. 97 § 11 i § 13 Kodeksu pracy,
 • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?