| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną

Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną

Czy małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności?

Nie. Małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej ze spółką podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zgodnie ze schematem podlegania obowiązującym pracowników. Oprócz tego płatnik – czyli spółka cywilna – opłaca za niego składkę zdrowotną a także – pod ustawowymi warunkami – składki na FP i FGŚP.

Na podstawie art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., zwana dalej ustawą systemową) osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność jest m.in. jej małżonek, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą pozarolnicza działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności. Jeżeli kryteria przewidziane dla osób współpracujących spełnia osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wówczas do celów ubezpieczeniowych nie jest traktowana jak pracownik, ale jako osoba współpracująca.

W przypadku spółki cywilnej podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą jest każdy ze wspólników z osobna, nie jest natomiast tym podmiotem spółka. Jeżeli zatem małżonek wspólnika zawarł umowę o pracę ze spółką cywilną, a nie ze wspólnikiem tej spółki, nie może zostać uznany za osobę współpracującą.

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 k.p.). W orzecznictwie przyjmuje się, że spółka cywilna, mimo że nie posiada osobowości prawnej, może być pracodawcą. W wyroku z 7 listopada 1995 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że wyodrębniona jednostka organizacyjna spółki cywilnej, zatrudniająca pracowników, jest zakładem pracy w rozumieniu art. 3 k.p. i ma zdolność sądową i procesową (I PRN 84/95, OSNP 1996/12/170). Z kolei w wyroku z 17 kwietnia 1996 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej ze spółką cywilną podlega ubezpieczeniu społecznemu pracowników, jeżeli zakres jego obowiązków nie obejmuje prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania (II URN 8/96, OSNP 1996/21/323). Również w wyroku z 18 lutego 1998 r. Sąd Najwyższy wskazał, że spółka cywilna jest podmiotem gospodarczym, który może zatrudniać pracowników i być w związku z tym pracodawcą, także dla osób bliskich wspólników. Pracownicy tacy podlegają ubezpieczeniom społecznym pracowników (II UKN 525/97, OSNP 1999/4/140).

A zatem w sytuacji, gdy ubezpieczony zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez spółkę cywilną, w której jednym ze wspólników jest jego małżonek, nie będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu współpracy tylko jako pracownik. Nie ma znaczenia to, że zatrudniona osoba pozostaje w związku małżeńskim z jednym ze wspólników i prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »