| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

Mimo wprowadzonych zmian do Kodeksu pracy nadal obowiązuje generalna zasada, że w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma bezwzględny obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. W przepisach Kodeksu pracy pozostała również zasada, zgodnie z którą wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Na jaki adres pracodawca powinien wysłać świadectwo pracy >>

Do 21 marca 2011 r. wyjątkiem od zasady zobowiązującej do niezwłocznego wydania świadectwa pracy była sytuacja, w której jednocześnie zostały spełnione 3 przesłanki:

  • pracownik kontynuuje zatrudnienie na podstawie kolejnej umowy o pracę,
  • między poprzednią a kolejną umową nie ma przerwy – umowy były nawiązywane bezpośrednio po sobie,
  • pracownik nie żąda świadectwa pracy.

Jeżeli mimo następowania po sobie kolejnych umów pracownik zażądał wystawienia świadectwa pracy, pracodawca miał obowiązek je wydać.

Po nowelizacji

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Co grozi pracodawcy za niewydanie świadectwa pracy >>

Świadectwo pracy na nowych zasadach wydaje się w dniu upływu 24-miesięcznego terminu. Jednak, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Istotne jest jednak to, że pracownik w każdym czasie może żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest wówczas zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

WAŻNE!

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami wydanie świadectwa pracy następuje:

  • z dniem upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę, począwszy od dnia wejścia w życie nowych przepisów,
  • z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę (jeżeli umowa ta trwała w dniu upływu ww. 24-miesięcznego terminu),
  • na żądanie pracownika po każdej zakończonej umowie terminowej, za okres zatrudnienia na podstawie tej umowy, lub za kilka okresów już zakończonych umów terminowych.

Zastosowanie nowych i przejściowych przepisów w praktyce

Z punktu widzenia nowych zasad wydawania świadectw pracy istotne są przepisy przejściowe. Na ich podstawie pracodawca wydaje świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy (czyli 21 marca 2011 r.) trwa kolejna terminowa umowa o pracę. Natomiast nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy mają zastosowanie do stosunków pracy nawiązanych od 21 marca 2011 r. na podstawie umów o pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »