REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Nie ma przeszkód, aby wprowadzić do umowy o pracę zapis, że umowa na czas określony może być rozwiązana za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia przez każdą ze stron, począwszy od pierwszego dnia zatrudnienia po upływie roku pracy od zawarcia umowy o pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Umowy zawartej na czas określony nie można, co do zasady, rozwiązać za wypowiedzeniem. Umowa taka rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta. Jednak zawierając umowę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Zakład pracy podpisał z pracownikiem umowę na 4 miesiące i przewidział dopuszczalność wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Zarówno pracodawca, jak i pracownik nie mogą skorzystać z tej klauzuli, ponieważ jest ona sprzeczna z prawem i jednocześnie nieważna jako mniej korzystna dla pracownika niż przepisy prawa pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy prawa pracy nie regulują wprost przedstawionego przez Państwa problemu. Nie zawierają jednak zakazu wprowadzenia przez strony stosunku pracy klauzuli umownej o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dopiero po upływie pewnego czasu od nawiązania stosunku pracy. Zatem mogą się Państwo umówić z pracownikiem, że każda ze stron będzie mogła zakończyć stosunek pracy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, nie wcześniej jednak niż po upływie roku pracy. Oznacza to, że w pierwszym roku pracy ani pracodawca, ani pracownik nie będą mogli rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem. Będzie można natomiast rozwiązać tę umowę np. na mocy porozumienia stron lub ze skutkiem natychmiastowym bez wypowiedzenia.

Umowa o pracę nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż zawarte w przepisach prawa pracy (art. 18 § 1 Kodeksu pracy). Klauzula przewidująca dopuszczalność wypowiedzenia umowy na czas określony po roku pracy nie będzie mniej korzystna dla pracownika niż ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy. Zgodnie bowiem z tymi przepisami, strony umowy nie muszą w ogóle zawierać klauzuli o wypowiedzeniu umowy na czas określony. Mogą zatem zamieścić taką klauzulę w umowie i przewidzieć możliwość dokonania wypowiedzenia w okresie przypadającym po roku pracy.


Jeśli strony umowy na czas określony zamieszczą w umowie o pracę klauzulę o wypowiedzeniu i nie wprowadzą żadnego ograniczenia dotyczącego terminu tego wypowiedzenia, to umowa podlega wypowiedzeniu od pierwszego dnia zatrudnienia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 7 września 1994 r. (I PZP 35/94, OSNP 1994/11/173) stwierdzając, że nie istnieją przeszkody prawne, aby umowa o pracę zawarta na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, w której strony przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, została w ten sposób rozwiązana jeszcze przed upływem 6 miesięcy jej trwania.

Wprowadzenie klauzuli o wypowiedzeniu i dopuszczenie możliwości wypowiedzenia dopiero po roku pracy będzie nawet z reguły rozwiązaniem korzystniejszym dla pracownika, niż przewidziane w ogólnych przepisach prawa pracy, ponieważ przez rok nie może on otrzymać wypowiedzenia.

Pracodawca i pracownik nie muszą zgadzać się na zapisy w umowie o pracę ustalające, że umowa będzie mogła zostać wypowiedziana po roku pracy. Oceny, czy wprowadzenie ograniczenia dokonania wypowiedzenia umowy o pracę było korzystne dla pracownika, należy dokonać na dzień zawarcia umowy o pracę, a nie jej rozwiązania (wyrok SN z 2 października 2003 r., I PK 416/02, OSNP 2004/19/328).

Wprowadzenie do umowy o pracę na czas określony klauzuli przewidującej możliwość dokonania wypowiedzenia dopiero po upływie pewnego okresu pracy dopuścił również Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 30 września 2009 r. (II PK 88/09).

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 14 czerwca 1994 r. (I PZP 26/94, OSNP 1994/8/126), „strony mogą nie tylko w chwili zawierania umowy, ale także w okresie jej trwania przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem”. Możliwość taką można wprowadzić w formie aneksu do już zawartej umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Kierowniczka kadr wręczyła pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, w którym do obowiązującej umowy o pracę wprowadzono klauzulę o możliwości jej rozwiązania za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Wprowadzenie klauzuli o wypowiedzeniu przy zastosowaniu wypowiedzenia zmieniającego jest niezgodne z prawem, ponieważ jeżeli umowa nie przewidywała możliwości jej wypowiedzenia, to pracownikowi nie można również wręczyć wypowiedzenia zmieniającego.

Podstawa prawna:

  • art. 18 § 2, art. 30 § 1 pkt 3 i pkt 4, art. 33, art. 52, art. 53, art. 55 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Zastrzeżenie dopuszczalności rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2001 r., I PKN 527/00, OSNP 2003/10/249)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA