reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów

Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami pracownika, który posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami miało zastosowanie w stosunku do pracowników, którzy mieli być zatrudnieni na stanowisku kierowcy zawodowego. Natomiast od 29 czerwca 2011 r. w pewnym zakresie ma ono również zastosowanie do pozostałych pracowników, którzy używają samochodu do celów służbowych.

O zakresie badań decyduje lekarz

Oznacza to, że na dodatkowe badania trzeba będzie kierować zarówno przedstawicieli handlowych, jak i osoby, które sporadycznie używają samochodu do celów służbowych.

Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne >>

Informację o kierowaniu pojazdów do celów służbowych trzeba umieścić w skierowaniu na badania. Niemniej lekarz medycyny pracy podczas badania stwierdza, czy takie dodatkowe badanie ma być wykonane czy też nie.

WAŻNE!

Dotychczasowe badania nie tracą ważności. Dopiero gdy pracodawca będzie kierował pracownika na kolejne/ponowne badania, w skierowaniu trzeba będzie wpisać, że pracownik kieruje lub może kierować samochodem do celów służbowych.

Dodatkowe obostrzenia

Nowe przepisy zaostrzają także zakres badań i możliwości prowadzenia pojazdu, jeżeli pracownik choruje na padaczkę lub cukrzycę.

Osobie, u której rozpoznano padaczkę, przyjmującej leki przeciwpadaczkowe, ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T albo posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, można wydać pozwolenie na prowadzenie pojazdów po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającej brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat leczenia. Po tym okresie osoba podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich.

W przypadku odstawienia leczenia kierowanie pojazdem jest bezwzględnie przeciwwskazane od początku odstawienia leczenia do upływu 6 miesięcy od zaprzestania leczenia. Po tym okresie osoba ta podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich. Opinię lekarza neurologa osoba przedstawia uprawnionemu lekarzowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama