Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów
REKLAMA
Rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami miało zastosowanie w stosunku do pracowników, którzy mieli być zatrudnieni na stanowisku kierowcy zawodowego. Natomiast od 29 czerwca 2011 r. w pewnym zakresie ma ono również zastosowanie do pozostałych pracowników, którzy używają samochodu do celów służbowych.
REKLAMA
O zakresie badań decyduje lekarz
Oznacza to, że na dodatkowe badania trzeba będzie kierować zarówno przedstawicieli handlowych, jak i osoby, które sporadycznie używają samochodu do celów służbowych.
Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne >>
Informację o kierowaniu pojazdów do celów służbowych trzeba umieścić w skierowaniu na badania. Niemniej lekarz medycyny pracy podczas badania stwierdza, czy takie dodatkowe badanie ma być wykonane czy też nie.
WAŻNE!
Dotychczasowe badania nie tracą ważności. Dopiero gdy pracodawca będzie kierował pracownika na kolejne/ponowne badania, w skierowaniu trzeba będzie wpisać, że pracownik kieruje lub może kierować samochodem do celów służbowych.
Dodatkowe obostrzenia
Nowe przepisy zaostrzają także zakres badań i możliwości prowadzenia pojazdu, jeżeli pracownik choruje na padaczkę lub cukrzycę.
Osobie, u której rozpoznano padaczkę, przyjmującej leki przeciwpadaczkowe, ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T albo posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, można wydać pozwolenie na prowadzenie pojazdów po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającej brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat leczenia. Po tym okresie osoba podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich.
W przypadku odstawienia leczenia kierowanie pojazdem jest bezwzględnie przeciwwskazane od początku odstawienia leczenia do upływu 6 miesięcy od zaprzestania leczenia. Po tym okresie osoba ta podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich. Opinię lekarza neurologa osoba przedstawia uprawnionemu lekarzowi.
W odniesieniu do badań osoby leczonej farmakologicznie na cukrzycę, posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, ale kierującej pojazdami w ramach obowiązków służbowych, można pozwolić na kierowanie pojazdem pod warunkiem:
- przedstawienia opinii specjalisty diabetologa,
- przeprowadzania regularnych kontrolnych badań lekarskich, właściwych dla każdego przypadku, przy czym okres pomiędzy badaniami nie może przekraczać 3 lat, a w przypadku insulinoterapii – jednego roku,
- wykazania przez osobę ubiegającą się o prawo jazdy lub posiadającą prawo jazdy pełnej świadomości ryzyka hipoglikemii, w szczególności zagrożenia utratą przytomności,
- odpowiedniej kontroli nad przebiegiem choroby przez osobę chorą na cukrzycę, w szczególności poprzez regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi, przynajmniej dwa razy dziennie oraz w porach dnia związanych z kierowaniem pojazdami,
- udokumentowania kontroli nad przebiegiem choroby przez lekarza prowadzącego.
Pracodawca nie może otrzymać wyników obowiązkowych badań lekarskich pracowników >>
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami jest jakikolwiek przypadek ciężkiej hipoglikemii, nieświadomość hipoglikemii oraz inne powikłania związane z cukrzycą, wykluczające możliwość kierowania pojazdami.
Osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne
W rozporządzeniu nie określono jednoznacznie, czy nowe przepisy dotyczą tylko pracowników, czy również osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Co więcej, rozporządzenie nie posługuje się słowem „pracownik”, lecz „osoba posiadającą prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, kierująca pojazdem w ramach obowiązków służbowych”. Z tego względu należy raczej uznać, że nowe przepisy dotyczą także osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich osób zleceniodawca (czyli pracodawca) nie ma obowiązku finansować dodatkowych badań. Może on natomiast wymagać stosownego zaświadczenia w tym zakresie od osób zatrudnionych na podstawie Kodeksu cywilnego.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 88, poz. 503),
- § 4, 12 i 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 2, poz. 15 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat