Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Joanna Pysiewicz-Jężak
Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Problem może się pojawić, gdy przed rozpoczęciem urlopu lub podczas jego wykorzystywania zmienia się system wynagradzania pracownika.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oblicza się według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego uzależniony jest od tego, z jakich składników – stałych czy zmiennych – składa się wynagrodzenie pracownika.

Obliczanie wynagrodzenia urlopowego nie powinno przysparzać pracodawcy większych problemów. Jednak trudności z jego obliczaniem mogą pojawić się w sytuacji, gdy zmienił się system wynagradzania pracownika w miesiącach bezpośrednio poprzedzających urlop wypoczynkowy lub w miesiącu jego wykorzystywania, tj. pracownik otrzymywał wynagrodzenie zmienne (godzinowe, prowizyjne lub akordowe), a po zmianie będzie otrzymywał wynagrodzenie w stałej kwocie miesięcznej albo odwrotnie – pracownik otrzymywał stałe wynagrodzenie, a po zmianie przysługuje mu wynagrodzenie zmienne.

Systemy wynagradzania pracowników >>

W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego na początku należy ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru wynagrodzenia urlopowego, wprowadzono zmiany w systemie wynagradzania pracownika, tj. przed rozpoczęciem urlopu lub w miesiącu jego wykorzystywania, podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego należy ustalić ponownie, uwzględniając wprowadzone zmiany. Zmiany w systemie wynagradzania uwzględnia się od początku okresu branego do podstawy wymiaru, tj. 3 lub 12 miesięcy. Jednak w przypadku zmiany z wynagradzania stałego miesięcznego na system zmienny – prowizyjny lub akordowy, zmianę uwzględnia się od daty jej faktycznego wprowadzenia.

Zmiana systemu wynagradzania ze zmiennego na stały

Jeżeli system wynagradzania pracownika uległ zmianie ze zmiennego na stały (miesięczny), to pracodawca za czas urlopu powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie stałe miesięczne wynikające z umowy o pracę, bez konieczności dokonywania dodatkowych obliczeń i wliczania do podstawy wymiaru zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (tak jak się to czyni przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze zmiennych składników wynagrodzenia w normalnym trybie). Dokonanie tych czynności spowodowałoby zawyżenie wysokości wynagrodzenia urlopowego pracownika.

Przykład

Od 8 do 12 sierpnia 2011 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Do 30 czerwca pracownik otrzymywał wynagrodzenie godzinowe, a od 1 lipca system jego wynagradzania uległ zmianie na wynagrodzenie w stawce miesięcznej w stałej wysokości 2600 zł brutto. Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik za czas urlopu?

Składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej pracodawca powinien uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Oznacza to, że pracodawca nie musi dokonywać dodatkowych obliczeń, a za sierpień pracodawca powinien wypłacić pracownikowi przysługujące mu wynagrodzenie w stałej kwocie 2600 zł brutto.


Zmiana systemu wynagradzania ze stałego na zmienny

Jeżeli system wynagradzania pracownika uległ zmianie ze stałego (miesięcznego) na zmienny (godzinowy), pracownikowi przysługuje wynagrodzenie urlopowe obliczone w sposób polegający na pomnożeniu stawki godzinowej pracownika przez liczbę godzin wykorzystanego urlopu. Natomiast przy zmianie z systemu stałego na system akordowy i prowizyjny zmianę tę uwzględnia się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego od daty jej wprowadzenia (trudno tu bowiem przyjąć zasadę obowiązującą przy obliczaniu podstawy wymiaru ze zmiennych składników wynagrodzenia, nakazującą brać pod uwagę sumę ze zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających urlop z uwagi na fakt, że wynagrodzenie zarówno w systemie wynagradzania akordowego, jak i prowizyjnego zależy od wyników pracy pracownika).

Przykłady

Pracownik, który przebywał w sierpniu przez 10 dni na urlopie wypoczynkowym, do 30 czerwca otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 3200 zł, a od 1 lipca jego system wynagradzania zmienił się na godzinowy – ze stawką 18 zł/godz. Jak należy obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika za 10 dni przy zmianie systemu wynagradzania?

W celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego mnożymy stawkę godzinową pracownika przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego i otrzymana kwota jest kwotą wynagrodzenia urlopowego przysługującego pracownikowi za 10 dni urlopu:

18 zł x 80 godz. (10 dni urlopu x 8 godz.) = 1440 zł.

***

Pracownik w dniach od 8 do 19 sierpnia 2011 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracownik do 31 maja wynagradzany był według stałej stawki miesięcznej, a od 1 czerwca jego system wynagradzania zmienił się na prowizyjny. Jak należy ustalić podstawę wymiaru i jakie przeprowadzić działania, aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe za 9 dni urlopu?

W celu obliczenia wynagrodzenia za czas wykorzystania urlopu przez pracownika ze zmiennych składników wynagrodzenia wynagrodzenie prowizyjne należy przyjąć w wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu, tj. w lipcu, czerwcu i maju. Jednak zmiana systemu wynagradzania nastąpiła od 1 czerwca, co oznacza, że podstawę wymiaru możemy ustalić z dwóch miesięcy, tj. z lipca i czerwca.

W lipcu pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2850 zł, a w czerwcu 3120 zł. (suma: 5970 zł) i w tym okresie przepracował 168 godzin w lipcu i 168 godzin w czerwcu.

Następnie należy obliczyć średnie wynagrodzenie za 1 godzinę urlopu, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w czerwcu i w lipcu przez liczbę godzin przepracowanych przez te miesiące i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu:

5970 zł : 336 godz. =17,77 zł/godz.

17,77 zł x 72 godz. (9 dni urlopu x 8 godz.) = 1279,44 zł

Powyższa kwota jest kwotą wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.