Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Joanna Pysiewicz-Jężak
Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Problem może się pojawić, gdy przed rozpoczęciem urlopu lub podczas jego wykorzystywania zmienia się system wynagradzania pracownika.
Reklama

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oblicza się według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego uzależniony jest od tego, z jakich składników – stałych czy zmiennych – składa się wynagrodzenie pracownika.

Obliczanie wynagrodzenia urlopowego nie powinno przysparzać pracodawcy większych problemów. Jednak trudności z jego obliczaniem mogą pojawić się w sytuacji, gdy zmienił się system wynagradzania pracownika w miesiącach bezpośrednio poprzedzających urlop wypoczynkowy lub w miesiącu jego wykorzystywania, tj. pracownik otrzymywał wynagrodzenie zmienne (godzinowe, prowizyjne lub akordowe), a po zmianie będzie otrzymywał wynagrodzenie w stałej kwocie miesięcznej albo odwrotnie – pracownik otrzymywał stałe wynagrodzenie, a po zmianie przysługuje mu wynagrodzenie zmienne.

Systemy wynagradzania pracowników >>

W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego na początku należy ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru wynagrodzenia urlopowego, wprowadzono zmiany w systemie wynagradzania pracownika, tj. przed rozpoczęciem urlopu lub w miesiącu jego wykorzystywania, podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego należy ustalić ponownie, uwzględniając wprowadzone zmiany. Zmiany w systemie wynagradzania uwzględnia się od początku okresu branego do podstawy wymiaru, tj. 3 lub 12 miesięcy. Jednak w przypadku zmiany z wynagradzania stałego miesięcznego na system zmienny – prowizyjny lub akordowy, zmianę uwzględnia się od daty jej faktycznego wprowadzenia.

Zmiana systemu wynagradzania ze zmiennego na stały

Jeżeli system wynagradzania pracownika uległ zmianie ze zmiennego na stały (miesięczny), to pracodawca za czas urlopu powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie stałe miesięczne wynikające z umowy o pracę, bez konieczności dokonywania dodatkowych obliczeń i wliczania do podstawy wymiaru zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (tak jak się to czyni przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze zmiennych składników wynagrodzenia w normalnym trybie). Dokonanie tych czynności spowodowałoby zawyżenie wysokości wynagrodzenia urlopowego pracownika.

Przykład

Reklama

Od 8 do 12 sierpnia 2011 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Do 30 czerwca pracownik otrzymywał wynagrodzenie godzinowe, a od 1 lipca system jego wynagradzania uległ zmianie na wynagrodzenie w stawce miesięcznej w stałej wysokości 2600 zł brutto. Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik za czas urlopu?

Składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej pracodawca powinien uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Oznacza to, że pracodawca nie musi dokonywać dodatkowych obliczeń, a za sierpień pracodawca powinien wypłacić pracownikowi przysługujące mu wynagrodzenie w stałej kwocie 2600 zł brutto.


Zmiana systemu wynagradzania ze stałego na zmienny

Jeżeli system wynagradzania pracownika uległ zmianie ze stałego (miesięcznego) na zmienny (godzinowy), pracownikowi przysługuje wynagrodzenie urlopowe obliczone w sposób polegający na pomnożeniu stawki godzinowej pracownika przez liczbę godzin wykorzystanego urlopu. Natomiast przy zmianie z systemu stałego na system akordowy i prowizyjny zmianę tę uwzględnia się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego od daty jej wprowadzenia (trudno tu bowiem przyjąć zasadę obowiązującą przy obliczaniu podstawy wymiaru ze zmiennych składników wynagrodzenia, nakazującą brać pod uwagę sumę ze zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających urlop z uwagi na fakt, że wynagrodzenie zarówno w systemie wynagradzania akordowego, jak i prowizyjnego zależy od wyników pracy pracownika).

Przykłady

Pracownik, który przebywał w sierpniu przez 10 dni na urlopie wypoczynkowym, do 30 czerwca otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 3200 zł, a od 1 lipca jego system wynagradzania zmienił się na godzinowy – ze stawką 18 zł/godz. Jak należy obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika za 10 dni przy zmianie systemu wynagradzania?

W celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego mnożymy stawkę godzinową pracownika przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego i otrzymana kwota jest kwotą wynagrodzenia urlopowego przysługującego pracownikowi za 10 dni urlopu:

18 zł x 80 godz. (10 dni urlopu x 8 godz.) = 1440 zł.

***

Pracownik w dniach od 8 do 19 sierpnia 2011 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracownik do 31 maja wynagradzany był według stałej stawki miesięcznej, a od 1 czerwca jego system wynagradzania zmienił się na prowizyjny. Jak należy ustalić podstawę wymiaru i jakie przeprowadzić działania, aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe za 9 dni urlopu?

W celu obliczenia wynagrodzenia za czas wykorzystania urlopu przez pracownika ze zmiennych składników wynagrodzenia wynagrodzenie prowizyjne należy przyjąć w wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu, tj. w lipcu, czerwcu i maju. Jednak zmiana systemu wynagradzania nastąpiła od 1 czerwca, co oznacza, że podstawę wymiaru możemy ustalić z dwóch miesięcy, tj. z lipca i czerwca.

W lipcu pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2850 zł, a w czerwcu 3120 zł. (suma: 5970 zł) i w tym okresie przepracował 168 godzin w lipcu i 168 godzin w czerwcu.

Następnie należy obliczyć średnie wynagrodzenie za 1 godzinę urlopu, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w czerwcu i w lipcu przez liczbę godzin przepracowanych przez te miesiące i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu:

5970 zł : 336 godz. =17,77 zł/godz.

17,77 zł x 72 godz. (9 dni urlopu x 8 godz.) = 1279,44 zł

Powyższa kwota jest kwotą wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.