REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Przywództwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownikom należy zmienić umowy o pracę, jeśli następuje zmiana nazwy firmy

Nasza firma, która jest spółką z o.o., od 1 stycznia 2012 r. zmieniła nazwę. Czy w związku z tym powinniśmy zmienić pracownikom umowy o pracę, czy możemy w inny sposób poinformować ich o zmianie nazwy firmy?

Dane potwierdzają wyhamowanie wzrostu liczby pracujących

Dane po trzecim kwartale 2011 r. potwierdzają obserwowane już w drugim kwartale wyhamowanie wzrostu liczby pracujących w gospodarce i w sektorze przedsiębiorstw - wynika z raportu NBP o rynku pracy w III kwartale 2011 r.

Kto nie może zakładać związków zawodowych

Jednym z uprawnień pracowniczych jest wolność zrzeszania się w związkach zawodowych. Niektóre podmioty są w tej wolności ograniczone, np. funkcjonariusze ABW, którzy nie mogą tworzyć związków zawodowych.

Zasady rozliczania pakietów medycznych po uchwale NSA

Pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od wykupionych dla pracowników pakietów medycznych i nie posiadali korzystnej dla siebie indywidualnej interpretacji, powinni rozważyć dokonanie korekty podatku. Jest to konsekwencja uchwały Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, która uznała te świadczenia za opodatkowany przychód pracowników.

REKLAMA

Jak inspektor pracy może ukarać pracodawcę za wykroczenie przeciwko prawom pracownika

Jednym z zadań inspektorów pracy jest ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika określonych w Kodeksie pracy oraz innych wykroczeń przeciwko prawom pracownika.

Układ zbiorowy pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę (art.241 (8))

Układ zawiera się dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców objętych jego postanowieniami. Co się dzieje z układem zbiorowym pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę?

Kiedy utwór stworzony przez pracownika należy do niego, a kiedy do pracodawcy?

Projektanci obuwia czy ubrań, dekoratorzy wnętrz, dziennikarze, graficy komputerowi, floryści – to niewielka część osób wykonujących pracę o charakterze twórczym w ramach stosunku pracy. Czy przygotowanymi w ten sposób utworami twórcy (pracownicy) mogą swobodnie dysponować? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w unormowaniach ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pracownik płaci odszkodowanie za przedwczesne rzucenie pracy

Pracownik, który z powodu nieotrzymania na czas wynagrodzenia rzuci pracę w ostatnim dniu, do kiedy zakład ma uregulować zaległą pensję, ryzykuje zapłatą odszkodowania - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu

Pakiety medyczne wykupione przez pracodawcę stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu. Taką uchwałę podjął 24 października 2011 r. pełny skład Izby Finansowej NSA (sygn. II FPS 7/10).

Dzień wolny za udział pracownika w rozprawie sądowej jako świadek

Czy pracownicy, którzy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy, mają w związku z tym prawo do dnia wolnego płatnego przez pracodawcę, czy też dzień ten jest dniem nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej?

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy o pracę i określić w nim nowe warunki zatrudnienia, czy wystarczy sam wniosek pracownicy, na którym pracodawca napisał „wyrażam zgodę” i podpisał się? Czy w takim przypadku należy jej również obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do etatu? Pracownica będzie korzystała z przerwy na karmienie dziecka. Jak w takim przypadku prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w zestawieniu czasu pracy powinna być uwzględniona 1 godzina na karmienie?

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Cofnięcie pracownikowi prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Od 4 lipca br. zatrudniliśmy pracownika, a 20 lipca ucierpiał on w wypadku przy pracy, zakwalifikowanym w ten sposób przez zespół powypadkowy. Pracownik był w trakcie okresu wyczekiwania na świadczenie chorobowe, ale bez wyczekiwania otrzymał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego za 15 dni zwolnienia lekarskiego (od 20 lipca do 3 sierpnia). Niedawno jeden ze świadków incydentu, też pracownik, ujawnił, że poszkodowany przed wypadkiem brał podejrzane środki, prawdopodobnie odurzające. Pracownik poszkodowany w wypadku, po ponownym przesłuchaniu, przyznał się, że takie środki zażywa. Jak należy w tej sytuacji postąpić z nienależnym zasiłkiem i dokumentami przesłanymi do ZUS? Wynagrodzenie pracownika według umowy o pracę to 3600 zł.

Jakie są odstępstwa od zarządzania sytuacyjnego?

W zarządzaniu sytuacyjnym P. Herseya i K. Blancharda obowiązuje zasada, że pracownik znajdujący się na konkretnym etapie swojego rozwoju powinien być kierowany w sposób przypisany do danego etapu. Jestem szefem i wielokrotnie zauważyłem, że nie sprawdza się to w praktyce. Czy inni menedżerowie i praktycy zarządzania mają podobne doświadczenia?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Prowadzimy firmę od pół roku i zatrudniamy 5 pracowników. Po zmianie ustawy o PIP inspektor pracy może w szczególnych przypadkach odstąpić od ukarania pracodawcy, który jest pracodawcą rozpoczynającym prowadzenie działalności. Przepisy nie określają jednak, kogo można zakwalifikować jako takiego pracodawcę? Czy można uznać nas za pracodawcę rozpoczynającego prowadzenie działalności?

Przygotowania działów kadr do zakończenia roku kalendarzowego

Pod koniec roku działy kadr muszą przygotować się na wzmożoną pracę. Należy m.in. ustalić z pracownikami plany urlopowe czy „podliczyć” etaty w celu dokonania korekty odpisów na fundusz socjalny.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w razie podejrzenia o kradzież

Termin podwyżki składki rentowej

Premier Tusk zapowiedział podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego podwyżka składki może nastąpić wcześniej niż w trzecim kwartale 2012 roku.

Co na święta Bożego Narodzenia dla pracowników zamiast bonów?

Pracuję w księgowości firmy zatrudniającej 2 tysiące osób w kilkunastu oddziałach w Polsce. Jak co roku, zastanawiamy się, czym obdarować przed świętami Bożego Narodzenia naszych pracowników. Wcześniej korzystaliśmy z bonów podarunkowych, ale mieliśmy z nimi problemy logistyczne, np. przy rozdzielaniu wśród pracowników rozrzuconych po całym kraju. Czy można je zastąpić czymś nowocześniejszym i wygodniejszym w obsłudze?

Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Efekt nadmiernego uzasadnienia czyli problem z dostrzeganiem motywacji wewnętrznej

Jak zwolnić pracownika zatrudnionego na zastępstwo?

Stosunek pracy osoby zatrudnionej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika podlega najsłabszej ochronie prawa pracy. Świadczy o tym chociażby 3-dniowy okres wypowiedzenia przewidziany dla umowy zawartej z zastępcą.

Expose premiera - zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego oraz wyższa ulga prorodzinna dla rodzin z trójką dzieci

Wyższą ulgę prorodzinną dla rodzin z trójką (lub więcej) dzieci, zrównanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmianę systemu waloryzacji rent i emerytur - takie  m.in. zmiany zapowiedział premier Donald Tusk w expose wygłoszonym dzisiaj w Sejmie.

Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Nowe rozwiązania dla pracodawców i pracowników wprowadzone ustawą powodziową

Dzisiaj, 18 listopada, weszły w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jej przepisy przewidują szczególne rozwiązania mające na celu efektywną pomoc dla pracodawców i pracowników poszkodowanych przez żywioł. Ustawa pozwoli uniknąć konieczności każdorazowego przygotowywania kolejnych „specustaw” w razie wystąpienia powodzi.

Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony

Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

Czy obowiązkiem pracodawcy jest usunięcie z firmowej strony internetowej danych byłego pracownika

Po 5 latach od rozwiązania stosunku pracy z byłym pracodawcą zauważyłam, że na ich stronie internetowej zamieszczono moje imię i nazwisko, dodatkowo nieaktualne. Zażądałam usunięcia moich danych, ale pracodawca uzasadniał odmowę tym, że firma prowadzi na stronie internetowej kalendarium pracowników. Czy firma mogła odmówić usunięcia lub przynajmniej uaktualnienia moich danych oraz czy mogłam skutecznie przeciwstawić się takiemu działaniu?

Czy odszkodowanie dla pracownika podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu

Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy

Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.

Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Pracownikowi powołanemu nie można obniżyć wynagrodzenia

Nie można obniżyć wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania wręczając mu wypowiedzenie zmieniające. Należy go odwołać i powołać ponownie z nową, niższą pensją - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na dwudniowe szkolenie z zakresu bhp.

Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi?

Zakładowy fundusz szkoleniowy sposobem na mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy

Pracodawca, który chce zapłacić mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i grudzień, może jeszcze w tym miesiącu utworzyć tzw. zakładowy fundusz szkoleniowy. Na wydanie pieniędzy z tego funduszu ma aż dwa lata - wyjaśniają eksperci podatkowi.

Żądanie natychmiastowej wypłaty premii

Prawo autorskie - ochrona autorskich praw majątkowych do utworów pracownika

Wykonywanie obowiązków pracowniczych często jest związane z działalnością twórczą pracowników. Jej efektem końcowym jest powstanie utworu pracowniczego o indywidualnym charakterze.

Ustawa deregulacyjna - ZUS RMUA raz na rok czy nadal co miesiąc?

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, zmienia zasady przekazywania ubezpieczonym raportu ZUS RMUA.

Kwalifikacja wypadku pracownika podczas pełnienia dyżuru

Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, jakiemu uległ podczas pełnienia dyżuru. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Praca u dwóch pracodawców - obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich

Zatrudniam księgową na 1/5 etatu. Wiem, że na pozostałą część etatu jest zatrudniona w innej firmie również na stanowisku księgowej. Czy muszę taką pracownicę kierować na wstępne badania lekarskie, jeżeli badania zostały już wykonane w innej firmie?

W jaki sposób skutecznie wdrożyć dress code w firmie?

Od kilku miesięcy jestem menedżerem w nowej firmie i od początku próbuję wprowadzić dress code, bo do tej pory nikt nie zwracał uwagi na wygląd personelu. Udało mi się przekonać zarząd, natomiast sami pracownicy niechętnie stosują się do zmian. W jaki sposób wprowadzić dress code i jak nakłonić kadrę do przestrzegania nowych zasad?

Pracodawca nie odprowadza VAT za świadczenia socjalne kupione z funduszy zfśs

Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

REKLAMA