Kadra zarządzająca zakładem pracy - podział stanowisk
REKLAMA
Osobami zarządzającymi w spółkach kapitałowych są co do zasady członkowie zarządu, którzy mogą być równocześnie pracownikami. Z kolei to, kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej spółki, powinno wynikać ze statutu bądź innego aktu tworzącego daną jednostkę organizacyjną.
REKLAMA
Pracownicy zarządzający i kierujący – definicje
Osobami zarządzającymi są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub wszyscy pracownicy wchodzący w skład kolegialnego zarządu. Niezależnie od przyjętego sposobu zarządzania zakładem pracy do osób zarządzających zalicza się również głównych księgowych (art. 128 § 2 pkt 2 k.p.).
Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia „kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej”. Przyjmuje się jednak, że przy definiowaniu tej grupy pracowników decydujące znaczenie ma wyodrębnienie danej jednostki w strukturze organizacyjnej pracodawcy oraz poddanie jej kierownictwu danego pracownika (stanowisko GIP z 2 grudnia 2010 r.). Dodatkowo, jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, zaliczając daną osobę do grupy kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, należy opierać się na analizie ogółu okoliczności stanu faktycznego.
Podczas dokonywania analizy należy brać pod uwagę:
- strukturę zakładu,
- podział kompetencji,
- stopień samodzielności pracownika w zakresie wykonywania zadań,
- stopień autonomiczności kierowanej jednostki organizacyjnej,
- stopień i możliwości techniczne ingerencji przełożonych w pracę kierownika,
- porównanie pracy kierownika i podwładnych, a pomocniczo zaś kryterium geograficzne.
Decydujące znaczenie ma zakres uprawnień kierownika i przedmiot działania, a nie oddalenie od osób zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy, bez znaczenia pozostaje wielkość takiej komórki organizacyjnej.
Wyodrębnionymi komórkami organizacyjnymi nie są jednostki:
- które realizują jedynie zadania cząstkowe w ramach określonej funkcji, np. brygada, zespół roboczy,
- których przełożeni nie zostali wyposażeni w zakres uprawnień, gwarantujących im wpływ na zarządzanie, np. brygadziści, mistrzowie, specjaliści itp. (A. Sobczyk, „Zasady prawnej regulacji czasu pracy”, Warszawa 2005, s. 291–292).
Przykład
Pracownik pełniący funkcję mistrza zmiany w zespole zajmującym się obsługą techniczną w tłoczni gazu nie będzie kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej, podczas gdy tłocznia jako wyodrębniona w strukturze zakładu komórka ma kierownika wyposażonego w zakres uprawnień w zakresie zarządzania.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Kto należy do kadry zarządzającej zakładem pracy
Podstawa prawna:
- art. 772, 128 § 2 pkt 2, art. 24126 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat