REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy inspektor pracy może pouczyć zamiast nakładać mandat

Ewa Ryś
inspektor pracy, mandat, wykroczenia, pracodawca Fot. Fotolia
inspektor pracy, mandat, wykroczenia, pracodawca Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inspektor pracy może wobec pracodawcy, który dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom nałożyć mandat, ale może także poprzestać na pouczeniu pracodawcy.

Obowiązek rekcji na wykroczenie

Do jednych z głównych zadań inspektorów pracy należy ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika oraz innych wykroczeń związanych z wykonywaniem pracy zarobkowej. Inspektor ma obowiązek zareagować na wykroczenie, od niego będzie zależało jednak jaką formę przyjmie jego reakcja, czy nałoży na pracodawcę, jako na sprawcę wykroczenia mandat, czy wniesie do sądu wniosek o ukaranie, czy poprzestanie na zastosowaniu środku oddziaływania wychowawczego.

REKLAMA

Autopromocja

Inspektor pracy może poprzestać na zastosowaniu w stosunku do sprawcy środka oddziaływania wychowawczego w przypadku wykrycia wykroczenia. W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.

Zobacz także: Wykroczenia pracodawcy

Inspektor pracy podejmując decyzję o swojej reakcji na wykroczenie powinien:

 • ocenić stopień społecznej szkodliwości czynu,
 • wziąć pod uwagę cele kary w zakresie oddziaływania społecznego,
 • wziąć pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do ukaranego,
 • wziąć pod uwagę rodzaj i rozmiar szkody wyrządzonej wykroczeniem,
 • wziąć pod uwagę rodzaj i stopień winy,
 • wziąć pod uwagę sposób działania i pobudki sprawcy czynu,
 • wziąć pod uwagę stosunek sprawcy wykroczenia do pokrzywdzonego,
 • wziąć pod uwagę warunki osobiste, majątkowe i rodzinne sprawcy, sposób życia przed popełnieniem i zachowanie się po popełnieniu wykroczenia.

Inspektorzy pracy stosują środki oddziaływania wychowawczego w postaci:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • pouczenia,
 • zwrócenia uwagi lub
 • ostrzeżenia.

Stosowanie przez inspektorów pracy środków oddziaływania wychowawczego ma miejsce najczęściej, gdy uznają oni, że zastosowanie takiego środka wystarczy do spowodowania aby konkretny pracodawca, osoba działająca w jego imieniu lub kierująca pracownikami przestrzegała w przyszłości przepisów prawa pracy. W przypadku, gdy kontrolę przeprowadzano po raz pierwszy w krótkim okresie po rozpoczęciu działalności przez pracodawcę, możliwe jest zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego, jako wystarczającej reakcji inspektora na wykroczenie. Pouczenie, zwrócenie uwagi lub ostrzeżenie są stosowane przez inspektorów pracy również wobec sprawców wykroczeń mniejszej wagi, którzy podjęli niezwłocznie działania mające na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

Zobacz także: Jak inspektor pracy może ukarać pracodawcę za wykroczenie przeciwko prawom pracownika

Podstawa prawna: Kodeks wykroczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy: Szkolenia, rejestry, badania. Od lipca 2024 r.

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w miejscach pracy zagrażających pracownikowi.

W jakim wieku renta na stałe

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.

REKLAMA