Czy inspektor pracy może pouczyć zamiast nakładać mandat
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek rekcji na wykroczenie
Do jednych z głównych zadań inspektorów pracy należy ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika oraz innych wykroczeń związanych z wykonywaniem pracy zarobkowej. Inspektor ma obowiązek zareagować na wykroczenie, od niego będzie zależało jednak jaką formę przyjmie jego reakcja, czy nałoży na pracodawcę, jako na sprawcę wykroczenia mandat, czy wniesie do sądu wniosek o ukaranie, czy poprzestanie na zastosowaniu środku oddziaływania wychowawczego.
REKLAMA
Inspektor pracy może poprzestać na zastosowaniu w stosunku do sprawcy środka oddziaływania wychowawczego w przypadku wykrycia wykroczenia. W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.
Zobacz także: Wykroczenia pracodawcy
Inspektor pracy podejmując decyzję o swojej reakcji na wykroczenie powinien:
- ocenić stopień społecznej szkodliwości czynu,
- wziąć pod uwagę cele kary w zakresie oddziaływania społecznego,
- wziąć pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do ukaranego,
- wziąć pod uwagę rodzaj i rozmiar szkody wyrządzonej wykroczeniem,
- wziąć pod uwagę rodzaj i stopień winy,
- wziąć pod uwagę sposób działania i pobudki sprawcy czynu,
- wziąć pod uwagę stosunek sprawcy wykroczenia do pokrzywdzonego,
- wziąć pod uwagę warunki osobiste, majątkowe i rodzinne sprawcy, sposób życia przed popełnieniem i zachowanie się po popełnieniu wykroczenia.
Inspektorzy pracy stosują środki oddziaływania wychowawczego w postaci:
- pouczenia,
- zwrócenia uwagi lub
- ostrzeżenia.
Stosowanie przez inspektorów pracy środków oddziaływania wychowawczego ma miejsce najczęściej, gdy uznają oni, że zastosowanie takiego środka wystarczy do spowodowania aby konkretny pracodawca, osoba działająca w jego imieniu lub kierująca pracownikami przestrzegała w przyszłości przepisów prawa pracy. W przypadku, gdy kontrolę przeprowadzano po raz pierwszy w krótkim okresie po rozpoczęciu działalności przez pracodawcę, możliwe jest zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego, jako wystarczającej reakcji inspektora na wykroczenie. Pouczenie, zwrócenie uwagi lub ostrzeżenie są stosowane przez inspektorów pracy również wobec sprawców wykroczeń mniejszej wagi, którzy podjęli niezwłocznie działania mające na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem.
Zobacz także: Jak inspektor pracy może ukarać pracodawcę za wykroczenie przeciwko prawom pracownika
Podstawa prawna: Kodeks wykroczeń
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat