Kategorie

Czy można wypożyczyć pracownika innemu pracodawcy

Marek Skałkowski
Nasza firma zanotowała spadek zamówień na wytwarzane produkty i znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji finansowej. Jeden z naszych odbiorców chce zatrudnić na jakiś czas część naszych pracowników. Czy możemy wypożyczyć pracowników do innej firmy? Za kilka miesięcy nasza sytuacja ekonomiczna może ulec poprawie i będziemy mogli ich ponownie przyjąć do pracy. Nie chcemy natomiast zwalniać tych pracowników.

Mogą Państwo zawrzeć porozumienie z innym pracodawcą, na podstawie którego pracownicy podejmą pracę u tego pracodawcy, a Państwo udzielą im urlopu bezpłatnego na czas wykonywania tej pracy. Aby doszło do zawarcia takiego porozumienia, potrzebna jest zgoda pracowników na udzielenie im urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 § 1 Kodeksu pracy).

Reklama

Mogą zatem Państwo zawrzeć takie porozumienie ze swoim kontrahentem, jeżeli chcą Państwo wypożyczyć pracowników do innej firmy. Państwa pracownicy powinni wyrazić zgodę na podjęcie pracy u innego pracodawcy, ponieważ jest to dla nich korzystniejsze rozwiązanie niż utrata pracy.

Zgodę na pracę u innego pracodawcy pracownicy wyrażają w formie pisemnej. Aby doszło do wypożyczenia pracowników, trzeba zawrzeć w tej sprawie porozumienie. Najlepiej podpisać trójstronne porozumienie, które zostanie zawarte między pracodawcą przejmującym pracowników a dotychczasowym pracodawcą, czyli Państwa firmą, i pracownikiem, który ma zostać przejęty. Zawarcie takiego porozumienia spowoduje, że nie trzeba uzyskiwać dodatkowej zgody pracownika na pracę w innej firmie. W porozumieniu trzeba przede wszystkim określić:

 • strony porozumienia,
 • okres urlopu bezpłatnego, jaki zostanie udzielony pracownikowi na wykonywanie pracy u innego pracodawcy.

Dodatkowo można ustalić w porozumieniu np. odpłatność za wypożyczenie pracownika do innej firmy, zakres obowiązków pracownika u nowego pracodawcy.

Pracodawca, który zatrudnia pracowników w czasie urlopu bezpłatnego, zawiera z nimi odrębne umowy. Należy przyjąć, że w tym przypadku z przejętymi pracownikami powinny być zawarte umowy o pracę. Przepisy używają bowiem sformułowania „porozumienie pracodawców” oraz „w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy” w regulacji odnoszącej się do udzielania urlopu bezpłatnego na okres pracy u innego pracodawcy. Można więc z tego zapisu art. 1741 Kodeksu pracy wywnioskować, że pracownik powinien być zatrudniony na umowę o pracę, a nie np. na umowę cywilnoprawną. Nie ma natomiast przeszkód, żeby umowa została zawarta na zupełnie innych warunkach niż umowa zawarta z dotychczasowym pracodawcą.

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia pracowników „wypożyczonych” od innego pracodawcy, może zatrudnić ich na zupełnie innych warunkach niż te, na podstawie których dotychczas pracowali.

Pracodawca, który przekazuje pracownika do innej firmy w ramach porozumienia, nie musi mu płacić wynagrodzenia, opłacać za niego składek ZUS i zaliczek na podatek czy zapewniać mu świadczeń pracowniczych.

Należy jednak pamiętać, że okres urlopu bezpłatnego udzielanego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy). Zatem okres korzystania z urlopu bezpłatnego w takim przypadku będzie wliczany do stażu pracy, od którego zależy np. długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony czy wysokość odprawy z tytułu zwolnienia z pracy.


PRZYKŁAD

Reklama

W firmie jest wypłacany dodatek stażowy w wysokości 1% za każdy rok pracy u tego pracodawcy. Pracownik korzystał przez rok z urlopu bezpłatnego udzielonego mu przez tego pracodawcę na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy w wyniku porozumienia pracodawców. Okres tego urlopu bezpłatnego powinien zostać zaliczony pracownikowi do stażu, od którego zależy wysokość dodatku stażowego.

Taki urlop bezpłatny będzie obniżał wymiar urlopu wypoczynkowego o 1/12 za każdy miesiąc korzystania z urlopu bezpłatnego w roku kalendarzowym, w którym pracownik powróci do pracy po tym urlopie (art. 1552 Kodeksu pracy). Zatem wymiar urlopu wypoczynkowego nie zostanie obniżony w roku kalendarzowym, w którym pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu bezpłatnego i w którym nie powrócił po tym urlopie do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik rozpoczął urlop bezpłatny od 1 czerwca 2012 r. i będzie z niego korzystał do 31 stycznia 2013 r. W takim przypadku urlop wypoczynkowy za 2012 r. nie zostanie pracownikowi obniżony. Natomiast za 2013 r. urlop wypoczynkowy zostanie zmniejszony za 1 miesiąc, tj. o 1/12.

Podstawa prawna:

● art. 1552, art. 1741 Kodeksu pracy.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?