Propozycje zmian w czasie pracy
REKLAMA
Pracodawcy RP proponują m.in.:
REKLAMA
● doprecyzowanie definicji doby pracowniczej,
● wprowadzenie prawa do rozliczania godzin nadliczbowych i dnia wolnego od pracy w dłuższym okresie – także w następnym okresie rozliczeniowym.
Podczas debaty swoje propozycje przedstawił także dr Krzysztof Stefański z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego. Proponuje on m.in. wprowadzenie nowych wyjątków od obowiązku udzielania odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Kiedy pracownik uzyska prawo do urlopu uzupełniającego >>
Wyjątki miałyby dotyczyć m.in. pracowników:
● zatrudnionych w ramach systemu przerywanego czasu pracy,
● których miejsca pracy i miejsca zamieszkania są odległe od siebie lub różne miejsca pracy są od siebie odległe,
● zatrudnionych m.in. w takich branżach, jak: turystyka, poczta i telekomunikacja, rolnictwo i hodowla, transport miejski, wywóz i utylizacja odpadów.
Zaproponował także możliwość wprowadzenia 14-dniowego okresu rozliczeniowego, a także przedłużenie okresów rozliczeniowych w podstawowym systemie czasu pracy oraz rezygnację z 1-miesięcznego – na rzecz 3-miesięcznego – okresu rozliczeniowego w systemie równoważonego czasu pracy.
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop >>
Zdaniem dr. Stefańskiego korzystne byłoby także przedłużenie okresów rozliczeniowych do trzech miesięcy w systemach wprowadzanych na wniosek pracownika: w systemie skróconego tygodnia pracy oraz w systemie pracy weekendowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat