Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody przyszłości

Dagmara Bałusz
Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Zmianom podlega nie tylko sposób pracy, lecz także profil działania firm i, co za tym idzie, profil stanowisk. Zmiany inicjowane są zwykle przez duże globalne firmy w najbardziej rozwiniętych krajach i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Fakt niedopasowania profilu pracowników do potrzeb organizacji i wojna o talenty wpływają na większą specjalizację poszczególnych grup zawodowych, a także na zmianę form współpracy.

Koniec wieku XX i początek wieku XXI to czas wzmożonego rozwoju szeroko rozumianego sektora usług. Postęp technologiczny i stopniowe zastępowanie pracowników maszynami czy robotami powodują, że to, czym firmy konkurują, to jakość obsługi. Raport „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” przygotowany przez ekspertów PARP, wskazuje, że w przyszłości szczególną uwagę należy zwrócić na sektory związane z komunikowaniem się ludzi, czyli z branżami informatyczną (komputerową) i telekomunikacyjną. Te branże są dziedzinami mającymi duży wpływ na rozwój niemal wszystkich dziedzin życia społecznego. Także w ocenie PARP, do 2015 r. najwięcej miejsc pracy powstanie w branży usług dla biznesu (szczególnie w sektorze informatyki i telekomunikacji, ubezpieczeniach i konsultingu).

Z danych Antal International i Grupy Pracuj wynika, że najwięcej nowych stanowisk pojawia się w obszarze nowych technologii, internetu, marketingu. Warto też zauważyć, że powstaje sporo stanowisk hybrydowych, łączących kompetencje, np. marketingową i specjalisty z zakresu internetu. Elżbieta Flasińska, menedżer PR w Grupie Pracuj, zauważa, że w 2011 r. ofert z działów IT było o 3/4 więcej niż w 2010 r. Powstają też nowe stanowiska, które stają się coraz bardziej wyspecjalizowane lub przeciwnie – łączą w sobie umiejętności przypisywane kilku profesjom.

A jak kształtuje się obraz nowych stanowisk w przełożeniu na liczbę ogłoszeń rekrutacyjnych i projektów rekrutacyjnych realizowanych z tego obszaru? Wykresy 1 i 2 pokazują procentowe rozłożenie projektów rekrutacyjnych realizowanych w II połowie 2011 r. przez Antal International, firmę rekrutującą specjalistów i menedżerów w obszarze m.in. HR oraz IT i telekomunikacji. Biorąc pod uwagę, że dane dotyczą zaledwie 6 miesięcy, 9-proc. czy 4-proc. udział nowych stanowisk w całej puli wygląda imponująco.

Specjaliści od społeczności

Na początku roku w serwisie Pracuj.pl zamieszczonych było ponad 3000 ofert w kategoriach: Informatyka/Administracja, Informatyka/Programowanie i Internet/E-commerce. – Szczególnie cenione są osoby znające mechanizmy działania portali społecznościowych, zarówno programiści (np. aplikacje dedykowane social mediom), jak i marketerzy odpowiedzialni za relacje danej marki w sieci z jej konsumentami. Wraz ze wzrostem znaczenia mediów społecznościowych z pewnością coraz częściej poszukiwani będą również eksperci ds. bezpieczeństwa danych – zauważa Elżbieta Flasińska.

Jest kilka powodów, dla których firmy dbają o swój wizerunek w internecie. Warto wspomnieć o dwóch najważniejszych – coraz większa popularność internetu oraz coraz większe znaczenie marki firmy, jej postrzegania i chęci dialogu z konsumentami. Już nie wystarczy mieć tylko stronę internetową i stosować jednostronną komunikację do odbiorcy. Konsumenci cenią sobie możliwość dzielenia się opiniami, chcą pytać, nawiązać z firmą rozmowę. Aby sprostać tym wymaganiom, potrzebni są specjaliści nie tylko od aplikacji, lecz także mediów społecznościowych, marketingu internetowego czy profesjonalnego mailingu. Skuteczna obecność w sieci to zadanie dla kolejnych grup specjalistów, np. tych zajmujących się pozycjonowaniem (SEM) czy szeroko pojętej komunikacji.


Kto ochroni dane w sieci

Innym kierunkiem rozwoju pracy w branży IT będzie z pewnością cyberbezpieczeństwo oraz ochrona danych w sieci. Jak wskazują eksperci tego rynku, popyt z pewnością będzie też na tzw. ethical hakers, którzy będą śledzić i naprawiać luki w zabezpieczeniach, oraz computer forsenic analysts, którzy w sieci, lecz także w komputerach i telefonach będą szukać dowodów przestępstw. Stanowiskiem, które będzie też zyskiwało na znaczeniu, jest administrator hurtowni danych. Takie stanowisko jeszcze niedawno nie było w ogóle potrzebne, jednak w związku z coraz większą ilością danych zaczyna się myśleć o ich hurtowym przechowywaniu.

– W ostatnim półroczu zaobserwowałam wzmożone zainteresowanie pracodawców kandydatami na stanowiska takie jak Cloud Export czy Mobile Applications Developer – Android. Na podstawie moich rozmów z firmami oraz śledzenia tendencji na bardziej rozwiniętych rynkach, przewiduję, że zapotrzebowanie na specjalistów z tych obszarów będzie wciąż rosło – zauważa Katarzyna Cioczek, konsultantka Antal International realizująca projekty rekrutacyjne kierowane do specjalistów i menedżerów zajmujących się technicznymi aspektami w branży IT i telekomunikacja. Jej zdaniem, wiele stanowisk technicznych w obszarze IT wymaga też biznesowego myślenia. Przykładami takich stanowisk jest m.in.: analityk aplikacji IT (są to funkcje oparte na komunikacji z biznesem i optymalizacji procesów IT), analityk/wdrożeniowiec (odpowiedzialny za wdrożenie zgodne z oczekiwaniami biznesu), specjalista ds. aplikacji biznesowych, specjalista ds. systemów biznesowych, inżynier IT znający język francuski lub niemiecki (pracodawcy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistów technicznych ze znajomością konkretnego języka, aby mogli się sprawnie komunikować z klientami firmy). Innymi nowymi profesjami są inżynier systemowy, specjalista ds. data center (prężnie rozwijająca się dziedzina IT, w której tworzone są centra danych na potrzeby biznesu, osoba na tym stanowisku poza wiedzą techniczną musi wykazać się umiejętnością projektowania rozwiązań pod kątem biznesowym). – Większość ogłoszeń kierowana była do różnego rodzaju programistów, ale coraz częściej poszukiwani są również specjaliści od business intelligence czy Web Analitycs, od których wymaga się dodatkowo strategicznego myślenia i umiejętności w zakresie relacji z partnerami biznesowymi – potwierdza Elżbieta Flasińska.

Klasyfikacja stanowisk

Analiza Klasyfikacji zawodów i specjalności 2010 przygotowywanej przez Ministerstwo Pracy potwierdza, że powstają nowe zawody. Obecnie obowiązująca klasyfikacja zwiększyła się o prawie 500 nowych zawodów i specjalności. Wśród nich są takie specjalności, jak: mysteryshopper (tajemniczy klient), specjalista ds. spraw zarządzania talentami, trendsetter (osoba kreująca trendy), coolhunter (osoba mająca za zadanie przewidzenie, „wyłowienie” nowych trendów) czy opiekun marki. Z drugiej strony na liście wciąż nie widnieją specjalizacje, które funkcjonują już na rynku od jakiegoś czasu. Powodem takiej sytuacji jest to, że sytuacja na rynku pracy i zapotrzebowanie na nowych specjalistów zmienia się wraz z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością, szczególnie w zakresie internetu i nowych technologii, a rejestr aktualizowany jest raz na 2–3 lata.

Aktualny spis z pewnością będzie zaktualizowany o takie specjalizacje, jak: blogger (osoba prowadząca blog w internecie), coach, specjalista ds. mediów społecznościowych, administrator profilu na portalu społecznościowym czy specjalista ds. marketingu w wyszukiwarkach internetowych (SEM).

Elastyczne zatrudnienie

Wraz ze zmieniającymi się realiami pojawia zapotrzebowanie na konkretne kompetencje i wiedzę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rynek pracy to nie tylko nowe zawody, nowe umiejętności, lecz także nowe formy zatrudnienia. Coraz większe znaczenie zyskują alternatywne formy współpracy. Wysoko wyspecjalizowani pracownicy coraz bardziej cenią sobie komfort bycia niezależnymi i nie chcą związywać się z jedną firmą. Na najbardziej rozwiniętych rynkach niezwykle popularny jest freelancing, konsulting, kontracting. Towarzyszy im zwykle praca zdalna. Elastyczne formy cieszą się popularnością zarówno wśród firm (m.in. optymalizacja efektywności kosztowej, mniejsze zaangażowanie w procesy związane z HR), jak i osób wykonujących pracę (niezależność, samodzielność, możliwość decydowania o przyjmowanych zleceniach).

Trendy kreują i dyktują najbardziej świadome firmy i specjaliści. Obie strony odnoszą korzyści ze zmodyfikowanej współpracy. Warto być tego świadomym, bo te zmiany niedługo na dobre zagoszczą na polskim rynku pracy.


Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie kontroli trzeźwości pracowników.
  Wynagrodzenie za stałą opiekę nad osobą bliską
  Czy opieka nad bliskim jest płatna? Czy opieka mieści się w zakresie zwykłego obowiązku alimentacyjnego wobec krewnych i tak zwanych zasad współżycia społecznego? Czy opiekun może żądać zwrotu poniesionych kosztów? Być może będą zmiany w przepisach – RPO i Ministerstwo Sprawiedliwości mają swoje propozycje.
  Obowiązki BHP pracodawcy względem niepracowników
  Jakie pracodawca ma obowiązki zw. z BHP względem niepracowników i jakie oni mają obowiązki względem podmiot z którym współpracują? Czy osoby zatrudnione na podstawach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, o dzieło) mają prawo do zagwarantowania im BHP? Czy do takich umów stosuje się KP?
  Składki na ubezpieczenia opiekunów osób z niepełnosprawnościami – RPO interweniuje
  Kto opłaca składki za opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w jakiej wysokości i przez jaki czas? Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła skarga od opiekunów osób z niepełnosprawnościami co do czasu opłacania za nich składek. Opiekunowie skierowali postulat wydłużenia okresu opłacania składek na cały okres sprawowania opieki a nie przez 20 czy 25 lat.
  Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne
  Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".
  Dodatkowy dzień wolny dla krwiodawców martwi ich przełożonych
  Wprowadzony w trakcie pandemii dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowych dawców krwi ma przysługiwać im już na stałe jako zachęta do donacji na rzecz przede wszystkim pacjentów onkologicznych. Zastrzeżenia co do tego pomysłu formułuje jednak środowisko pracodawców - informuje serwis Prawo.pl.
  Emeryci i renciści chętnie sięgają po mLegitymację
  Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w smartfonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. - Już 130 tys. osób pobrało mLegitymację emeryta-rencisty. Najwięcej pobrań było wśród osób w wieku 62–72 lata – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
  Informacja do ubezpieczenia wypadkowego (ZUS IWA) do 31 stycznia
  Do 31 stycznia część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika.
  Dłuższa praca albo bieda
  Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś – uważa większość ekonomistów pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
  Umowa zlecenia 2023 - co może się zmienić?

  Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

  Kiedy można zatrudnić dziecko?
  Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.
  Zwolnienia grupowe 2023 - co warto wiedzieć
  Czym są zwolnienia grupowe? Jakie mogą być przyczyny zwolnień grupowych? Czy pracownikowi należy się odprawa przy zwolnieniach grupowych? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniach grupowych?
  Technologiczna dyskryminacja seniorów przez ZUS?
  Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wpłynęła skarga od seniorki (60+), która poskarżyła się na postępującą technologię i informatyzację w ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy są bowiem zobowiązani do posiadania PUE ZUS. Jednak co jeżeli samozatrudniony senior czy przedsiębiorca senior nie potrafi poradzić sobie z elektronicznym systemem PUE ZUS? Czy pomimo obowiązku posiadania PUE ZUS może nadal tradycyjnie rozliczać składki?
  Nowe świadczenia pieniężne dla rodzin po śmierci mundurowych
  Do jakich świadczeń ma prawo rodzina po śmierci zmarłych funkcjonariuszy czy żołnierzy? Sejm pracuje nad nową ustawą, która rozszerza zakres uprawnień rodzin po zmarłych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
  Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.
  W 2023 r. zmieniają się zasady w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skorzystają jednak na tym pracodawcy. Jakie będzie dofinansowanie na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2023 r. z PFRON?
  Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!
  Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.! Czy to koniec w nierówności wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS i KRUS? Niby tak i niby nie. Dlaczego? Ponieważ od marca 2023 r. ulegną podwyżce najniższe emerytury z KRUS, jednak nadal nie będą one w równej wysokość. W związku z tym wielu rolników zastanawiało się w jakiej wysokości będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r. Poniżej najważniejsze informacje.
  Po pierwsze Rodzina 2023 – rządowe wsparcie dla rodzin
  Co jest celem rządowego programu: „Po pierwsze Rodzina”? Do kogo skierowany jest konkurs? Ile rząd wydaje na wsparcie rodzin? Co ma na celu priorytet 1. programu: pod nazwą „Kampanie” oraz priorytet 2 pod nazwą: „Kluby”?
  Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie
  Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie - wynika z badania firmy Randstad. Utraty pracy boi się prawie co trzeci Polak, a globalnie 37 proc. respondentów.
  Personel pokładowy pilnie poszukiwany
  Polskie Linie Lotnicze LOT rekrutują młodszy personel pokładowy. Aby dołączyć do podniebnej elity, trzeba znać angielski w stopniu komunikatywnym, mieć wykształcenie średnie i umieć pracować w grupie. Liczy się też prezencja i nienaganne maniery. Na zakwalifikowanych kandydatów czeka cały świat lotowskiej siatki połączeń.
  Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy
  W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy– Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy.
  Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy
  Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
  Stawki freelancerów w 2022 r. wzrosły
  W ubiegłym roku stawki tzw. wolnych strzelców najbardziej wzrosły w branżach programowania i architektury, natomiast zmalały w sektorze animacji - wskazano w dot. stawek zleceń freelancerów raporcie Index Useme.
  Urlop na żądanie 2023
  Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2023 r.? Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?
  10 kroków w prewencji stresu
  Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.
  Dobry portal pracowniczy – 5 kluczowych cech
  Na naszych oczach dokonuje się cyfrowa rewolucja procesów w obszarze HR. Nie chodzi jednak tylko o nowe podejście do kwestii zarządzania pracownikami, wciąż w dużej mierze pracującymi zdalnie lub hybrydowo, czy wejście na rynek pokolenia Z. Rewolucji podlegają też czysto „techniczne” procesy – obieg dokumentów, składanie wniosków i raportowanie. A wszystko za sprawą coraz popularniejszych portali pracowniczych.