Kategorie

Kto należy do kadry zarządzającej zakładem pracy

Marta Jendrasik
Osobami zarządzającymi w spółkach kapitałowych są co do zasady członkowie zarządu, którzy mogą być równocześnie pracownikami. Z kolei to, kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej spółki, powinno wynikać ze statutu bądź innego aktu tworzącego daną jednostkę organizacyjną.

Często powstają wątpliwości, na podstawie których przepisów ustaw czy aktów wewnętrznych należy rozróżniać, kto w spółce kapitałowej pełni funkcję pracownika zarządzającego, a kto kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej.

Pracownicy zarządzający i kierujący – definicje

Reklama

Osobami zarządzającymi są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub wszyscy pracownicy wchodzący w skład kolegialnego zarządu. Niezależnie od przyjętego sposobu zarządzania zakładem pracy do osób zarządzających zalicza się również głównych księgowych (art. 128 § 2 pkt 2 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia „kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej”. Przyjmuje się jednak, że przy definiowaniu tej grupy pracowników decydujące znaczenie ma wyodrębnienie danej jednostki w strukturze organizacyjnej pracodawcy oraz poddanie jej kierownictwu danego pracownika (stanowisko GIP z 2 grudnia 2010 r.). Dodatkowo, jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, zaliczając daną osobę do grupy kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, należy opierać się na analizie ogółu okoliczności stanu faktycznego.

Podczas dokonywania analizy należy brać pod uwagę:

 • strukturę zakładu,
 • podział kompetencji,
 • stopień samodzielności pracownika w zakresie wykonywania zadań,
 • stopień autonomiczności kierowanej jednostki organizacyjnej,
 • stopień i możliwości techniczne ingerencji przełożonych w pracę kierownika,
 • porównanie pracy kierownika i podwładnych, a pomocniczo zaś kryterium geograficzne.

Decydujące znaczenie ma zakres uprawnień kierownika i przedmiot działania, a nie oddalenie od osób zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy, bez znaczenia pozostaje wielkość takiej komórki organizacyjnej.

Wyodrębnionymi komórkami organizacyjnymi nie są jednostki:

 • które realizują jedynie zadania cząstkowe w ramach określonej funkcji, np. brygada, zespół roboczy,
 • których przełożeni nie zostali wyposażeni w zakres uprawnień, gwarantujących im wpływ na zarządzanie, np. brygadziści, mistrzowie, specjaliści itp. (A. Sobczyk, „Zasady prawnej regulacji czasu pracy”, Warszawa 2005, s. 291–292).

Przykład

Pracownik pełniący funkcję mistrza zmiany w zespole zajmującym się obsługą techniczną w tłoczni gazu nie będzie kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej, podczas gdy tłocznia jako wyodrębniona w strukturze zakładu komórka ma kierownika wyposażonego w zakres uprawnień w zakresie zarządzania.


Kadra kierownicza w spółkach kapitałowych

Reklama

Spółkami kapitałowymi są: spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Osobami zarządzającymi w tych spółkach w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 k.p. będą co do zasady członkowie zarządu, którzy mogą być równocześnie pracownikami.

Jak wskazuje się w literaturze, decydujące znaczenie przy ocenie, czy dany pracownik pełni funkcję kierowniczą, będzie miała wewnętrzna organizacja pracodawcy oraz ukształtowany, w drodze wewnętrznej struktury, regulaminów działania zarządów lub statutów, a nawet tradycji, rozkład uprawnień (A. Sobczyk, „Zasady prawnej regulacji czasu pracy”, Warszawa 2005, s. 175–176).

Z kolei to, kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej spółki, powinno wynikać ze statutu bądź innego aktu tworzącego daną jednostkę organizacyjną.

Należy dodać, że w wyroku z 26 marca 2002 r. Sąd Najwyższy stawia tezę, że główny księgowy, który nie jest członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest osobą zarządzającą w imieniu pracodawcy zakładem pracy w rozumieniu art. 24126 § 2 k.p. (I PKN 933/00).

Przepisy wewnątrzzakładowe

Z przepisów prawa pracy nie wynika wprost wymóg zawarcia w aktach wewnątrzzakładowych przepisów dotyczących kadry kierowniczej. Nie ma też obowiązku określenia stanowisk, na których zatrudnieni pracownicy zaliczają się do pracowników zarządzających. Jednak w interesie pracodawcy jest doprecyzowanie zakresu podmiotowego tej grupy pracowników. Celem takiego działania jest uniknięcie ewentualnych wątpliwości w zakresie kształtowania zasad wynagradzania tych osób czy też sposobu rekompensaty pracy nadliczbowej.

Wspomnianego wyżej dookreślenia pracodawca może dokonać w regulaminie pracy (w razie wątpliwości w ustalaniu prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową) lub regulaminie wynagradzania w przypadku, gdy do tej grupy pracowników stosuje się odrębne zasady wynagradzania. Regulacje te powinny zostać określone tym bardziej, że układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 k.p., oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy (art. 772 § 5 k.p.).

Prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Sąd Najwyższy w jednym z wyroków stwierdził, że tylko „kierownicy, którzy – podobnie, jak osoby zarządzające zakładem pracy – sprawują funkcję zarządzania tyle, że pomniejszoną do skali wyodrębnionej komórki organizacyjnej, mogą być zatrudnieni bez prawa do odrębnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych” (wyrok SN z 10 lutego 2009 r., II PK 149/08).

Przykład

Z regulaminu organizacyjnego spółki wynika, że kierownik działu bhp posiada uprawnienia kierownicze i zarządza zespołem, jednak w praktyce jest jedynym pracownikiem tego działu i nie zarządza zespołem, a zatem będzie miał prawo do rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych.

Zwraca się przy tym uwagę, że nawet w przypadku kierowania komórką organizacyjną wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu pracy status pracownika zajmującego stanowisko kierownika, któremu nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nie przysługuje pracownikowi, który – kierując zespołem pracowników – jednocześnie wykonuje pracę na równi z członkami kierowanego zespołu (wyrok SN z 3 grudnia 2008 r., I PK 107/08).

Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że osoby te nie mogą być pozbawione prawa do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli wskutek niezależnej od nich, wadliwej organizacji pracy są zmuszane do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy (wyrok SN z 6 kwietnia 2011 r., II PK 254/10).

Podstawa prawna:

 • art. 772, 128 § 2 pkt 2, art. 24126 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 26 marca 2002 r. (I PKN 933/00, OSNP 2004/5/80),
 • wyrok SN z 10 lutego 2009 r. (II PK 149/08, OSNP 2010/17–18/210),
 • wyrok SN z 6 kwietnia 2011 r. (II PK 254/10, niepubl.),
 • wyrok SN z 3 grudnia 2008 r. (I PK 107/08, niepubl.).

Stanowiska urzędowe:

 • stanowisko GIP z 2 grudnia 2010 r. w sprawie prokurenta jako osoby zarządzającej zakładem pracy (GPP-364–4560–87–1/10/PE/RP).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?