reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czym jest stres organizacyjny i jak sobie z nim radzić?

Czym jest stres organizacyjny i jak sobie z nim radzić?

Z badań Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy wynika, że stres związany z pracą znalazł się na drugim miejscu wśród problemów, na które uskarżają się pracownicy. Dotyka on około 28 proc. pracowników. Jak organizacja oddziałuje na pracownika w zakresie jego dobrostanu psychicznego? Jak każdy z nas może radzić sobie ze stresem?

W związku z coraz szybszym tempem pracy, częstymi zmianami technologii, zwiększającymi się oczekiwaniami pracodawców co do efektywności pracowników i coraz większą liczbą informacji, wychodzenie z pracy po 8 godzinach zaczyna graniczyć z cudem. Firmy z roku na rok stawiają coraz bardziej ambitne cele, które przekładają się później na wyższe wymagania w stosunku do pracowników. Zwiększające się obciążenia pracą budzą sprzeciw zatrudnionych i coraz częściej stają się dużym problemem organizacyjnym. Nierealistyczne wymagania i związane z tym zaburzenia pomiędzy pracą a życiem prywatnym powodują natężenie stresu i są coraz częstszym powodem spadku efektywności pracowników, ich absencji, a w efekcie końcowym – migracji. Stres zajmuje obecnie drugie miejsce wśród najczęściej zgłaszanych problemów związanych z pracą zawodową. Europejskie Obserwatorium Ryzyka ostrzega, że wzrasta liczba osób dotkniętych skutkami nadmiernego stresu w miejscu pracy. Badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wskazują, że aż 50–60 proc. wszystkich nieprzepracowanych dni roboczych ma związek ze stresem. Jego skutki zarówno z perspektywy jednostki, jak i organizacji są ogromne i bardzo kosztowne – stres wpływa na stan zdrowia i wydolności jednostki, a co za tym idzie, również na wyniki działalności danej organizacji.

Czym jest stres

Stres jest określany jako nieswoista reakcja organizmu na wszelkie stawiane mu żądania. Zdaniem Richarda Lazarusa, stres psychologiczny jest szczególną relacją pomiędzy osobą a środowiskiem, którą osoba ocenia jako nadwyrężającą jej zasoby i zagrażającą jej dobrostanowi*. Zwraca on uwagę na subiektywizm stresu, co oznacza, że te same warunki mogą być inaczej interpretowane przez poszczególne jednostki i mieć dla nich inne znaczenie oraz skutek. Niezależnie od elementu subiektywizmu stres jest odpowiedzią na presję wywieraną przez bodźce docierające do organizmu. Reakcja fizjologicznego pobudzenia pojawia się, gdy sytuacja, w jakiej znalazła się jednostka, jest oceniona jako zagrażająca. Kiedy sytuacja lub wymaganie trwa nieprzerwanie lub powtarza się, u jednostki dochodzi w końcu do wyczerpania organizmu, który nie znajduje już zasobów do walki z zagrażającymi bodźcami. Pojawiają się zaburzenia somatyczne związane z osłabieniem organizmu, a w dalszej kolejności poważne choroby.

WAŻNE

Brak możliwości lub umiejętności odprężenia organizmu i ustabilizowania swojego życia mogą prowadzić do pojawienia się zaburzeń psychozo-matycznych, takich jak: bezsenność, napady niekontrolowanego lęku, migreny, choroby wirusowe, wysypki, bóle mięśni i krzyża czy zaburzenia trawienia. Obniża również możliwości poznawcze i wykonawcze organizmu – jednostka poddawana silnemu stresowi zaczyna zapominać o swoich obowiązkach i planach, bywa rozdrażniona, łatwo się dekoncentruje i spada jej efektywność w działaniu.

Kiedy sytuacja podwyższonej mobilizacji organizmu utrzymuje się i przeradza w stan chroniczny, zaburzenia psychosomatyczne najczęściej przybierają silniejszą postać i mogą przerodzić się w poważne choroby, takie jak: załamania nerwowe, depresje, choroby serca, alergie, astma, wrzody żołądka, artretyzm, a nawet nowotwory. Te dolegliwości są często skutkiem wyniszczenia organizmu, które powoduje utrzymujący się przez lata stan najwyższego pogotowia, co uniemożliwia układowi nerwowemu przywrócenie równowagi ciała i umysłu. W czasach permanentnej obecności agresywnych i zagrażających bodźców szczególnej wagi nabiera umiejętność rozpoznawania i niwelowania źródeł oraz skutków stresu. Bywają również sytuacje, w których nie możemy się wydostać spod wpływu stresu, ponieważ dotyczy on naszego codziennego życia, najczęściej pracy. Interakcja z innymi ludźmi, od których jesteśmy zależni, a na których działania nie mamy wpływu; obciążenie poczuciem odpowiedzialności czy, dość częsta w dzisiejszych czasach, niepewność zatrudnienia codziennie wystawiają organizm na poważną próbę wytrzymałości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

psycholog sportowy, specjalista ds. rozwoju i badań w Testineo

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama