Pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych pracowników
REKLAMA
Pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych może pomóc pracownikom, przeznaczając środki funduszu na cele mieszkaniowe. Jak wynika z ustawowej definicji działalności socjalnej, zwrotna pomoc na cele mieszkaniowe jest udzielana na warunkach określonych w umowie zawieranej między pracodawcą a pracownikiem.
REKLAMA
Działalność socjalna pracodawców finansowana z zfśs obejmuje m.in. udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy finansowej na cele mieszkaniowe, przy czym przepisy nie precyzują rodzajów wydatków mieszkaniowych, jakie mogą być pokrywane z tego funduszu. Decyzje w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania funduszu na cele mieszkaniowe są podejmowane na poziomie zakładu pracy. Znajdują one wyraz w odrębnych dla każdego pracodawcy unormowaniach wprowadzanych do regulaminu gospodarowania zfśs, którego treść, także i w tym zakresie, jest uzgadniana z załogą, reprezentowaną przez zakładowe organizacje związkowe lub w razie ich braku – przez przedstawiciela załogi.
WAŻNE!
Wobec braku ustawowego sprecyzowania celów mieszkaniowych, które podlegają finansowaniu z zfśs, należy przyjąć, że z tego funduszu można udzielać pomocy w pozyskaniu mieszkania, w utrzymaniu posiadanego już mieszkania albo w realizacji obu tych potrzeb.
Tak jak w przypadku innych rodzajów działalności socjalnej, wybór celów mieszkaniowych powinien być dostosowany do:
- wysokości środków zfśs przeznaczonych na cele mieszkaniowe,
- preferencji i potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych,
- sytuacji dochodowej, rodzinnej i mieszkaniowej osób uprawnionych,
- liczby potencjalnych adresatów pomocy mieszkaniowej.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Pomoc na cele mieszkaniowe z zfśs
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat