Wypalenie czy wynudzenie zawodowe - jak je rozpoznać
REKLAMA
Wynudzenie zawodowe jest zwykłym zmęczeniem pracą, powtarzalnością zdarzeń i odbierającą zadowolenie z osiągnięć rutyną. Przez większość pracowników jest określane jako wypalenie, co jest nieprawidłowym stwierdzeniem. Wynudzenie zawodowe przeżywa prawie każdy zatrudniony, podczas gdy wypalenie dotyka tylko niektórych. Jest ono bardzo poważnym zjawiskiem i to odróżnia je od popularnego wynudzenia pracą. Generuje duże straty w wymiarze zdrowotnym i ekonomicznym. Konsekwencje zdrowotne podnoszą koszty absencji i fluktuacji, zmniejsza się wydajność pracy, a wydatki systemu opieki zdrowotnej rosną. Odejście z firmy lub zrezygnowanie z wyuczonego zawodu wypalonego pracownika jest stratą zainwestowanego czasu i pieniędzy w rozwój niegdyś dobrego specjalisty lub menedżera.
REKLAMA
Problem pracownika
Wypalenie jest kryzysem, na który składają się trzy obszary objawów – wyczerpanie emocjonalne, depersonalizacja i brak osiągnięć osobistych.
Wyczerpanie emocjonalne: Pracownik odczuwa zbyt duże obciążenie emocjonalne, czuje się zmęczony, wyczerpany i bez energii. Łatwo reaguje rozdrażnieniem nawet z błahych powodów, zachowuje się konfliktowo. To, co dla innych jest sprawą niewartą zdenerwowania, jemu wydaje się trudne, frustrujące i wywołuje reakcje emocjonalne.
Depersonalizacja: Sposób traktowania współpracowników i obsługa klientów zmieniają się w kierunku traktowania przedmiotowego. U wypalonego pracownika pojawia się cynizm, osłabiają się jego więzi społeczne, zwiększa się dystans do ludzi i pracy.
Brak osiągnięć osobistych: Pracownik traci wiarę w siebie, we własne umiejętności, w sens swojej pracy. Ma poczucie, że jest marnym pracownikiem, zwiększa się liczba popełnianych przez niego błędów oraz trudność w realizacji złożonych zadań.
Wypalenie jest procesem dynamicznym, jego nasilenie następuje z czasem – od objawów niewielkich aż do bardzo poważnych. Jest zbiorem wielu dolegliwości psychologicznych i fizycznych. Pojawia się niechęć przed codziennym pójściem do pracy, frustracja lub gniew, poczucie porażki, zaburzenia snu, dekoncentracja i utrata zdolności słuchania oraz wiele innych. Można je podzielić na grupy symptomy: emocje, myśli, objawy fizyczne, zachowania i motywacyjne.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Czy wypalenie zawodowe to problem tylko pracownika?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA