Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Żołnierz w ramach kontraktu zobowiązuje się do przyjęcia przydziału kryzysowego, pełnienia okresowej służby wojskowej, odbywania ćwiczeń wojskowych, w tym także ćwiczeń wojskowych rotacyjnych. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 Dz. U. Nr 87 Poz. 562).
REKLAMA
Przydziały kryzysowe i okresową służbę wojskową otrzymuje się i pełni w szczególnych przypadkach związanych z obroną państwa lub zarządzeniami kryzysowymi.(Ustawa o Powszechnym Obowiązku Ochrony Rzeczpospolitej Polskiej Dz. U. 2004.241.2416 Art. 108). Ćwiczenia wojskowe mają za zadanie przygotowanie do nadania przydziału kryzysowego.
Zgodnie z Art. 59b pkt 11 ust 2 w/w ustawy niestawienie się w przypadku powołania do czynnej lub okresowej służby wojskowej, a także na ćwiczenia wojskowe powoduje unieważnienie kontraktu.
Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem
Kontrakt z NSR a obowiązki pracownicze
Większość żołnierzy NSR łączy obowiązki wynikające z kontraktu z obowiązkami pracowniczymi. Aby ćwiczenia wojskowe jak najmniej kolidowały z obowiązkami pracowniczymi są prowadzone również w weekendy.
Dowódca jednostki wojskowej corocznie informuje o terminie odbywania ćwiczeń rotacyjnych do końca roku na rok następny a w pozostałych przypadkach, co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa mogących odbyć się nie częściej niż raz w roku (Dz. U. 2004.241.2416 Art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).
Ćwiczenia wojskowe mogą trwać maksymalnie do 90 dni w ciągu roku. Jednak najczęściej przeprowadzane są ćwiczenie krótkotrwałe – do 30 dni w ciągu roku. Pracodawca udziela na okres ćwiczeń wojskowych urlopu bezpłatnego, podczas którego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, oprócz prawa do wynagrodzenia. (Art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).
Pracownikowi, który odbył ćwiczenia wojskowe przysługuje rekompensata za utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy. Kwota maksymalnej rekompensaty stanowi dwuipółkrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS (czyli ok. 9 tys. zł.). Świadczenie to ustala i wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy.
Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?
Do wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia należy dołączyć zaświadczenie od dowódcy jednostki potwierdzające odbycie ćwiczeń wojskowych, oraz zaświadczenie od pracodawcy wykazujące wysokość utraconych zarobków w związku z nieobecnością.
Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia
Wysokość utraconych zarobków powinna być wykazana w kwocie netto bez premii, nagród i innych świadczeń lub dodatków finansowych. Świadczenie to jest pomniejszone o uposażenie żołnierza wypłacone w związku z ćwiczeniami.
Wypłata rekompensaty następuje nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe Dz. U. 2000.13.155)
Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji
Rekompensata dla pracodawcy i pracownika
Żołnierzom posiadającym przydziały kryzysowe, którzy otrzymali powołanie do pełnienia okresowej służby wojskowej, również przysługuje rekompensata w związku z utraconymi zarobkami ze stosunku pracy.
REKLAMA
W przypadku okresowej służby wojskowej rekompensatę wypłaca dowódca jednostki wojskowej. (Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 lipca 2010 w sprawie przyznawania świadczeń żołnierzom rezerwy posiadającym przydziały kryzysowe Dz. U. 2010.145.971).
Ponadto pracownikowi powołanemu do okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa od pracodawcy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. (Dz. U.2004.241.2416 Art. 125 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).
Również pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających kontrakty w ramach NSR przysługuje świadczenie rekompensujące koszty związane z nieobecnością pracownika. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy Dz. U. 2010.77.509)
Wojsko będzie płacić firmom za pracowników wezwanych na ćwiczenia
Świadczenie wypłaca się za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej. Wysokość świadczenia nie może przekroczyć dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Koszty obejmują wydatki związane z przeszkoleniem nowego pracownika z zakresu BHP, przeprowadzenia badań lekarskich, opłacenie ubezpieczenia związanego z wykonywana pracą jak również przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego, a także wypłatę odprawy w związku z okresową służbą wojskową.
Świadczenie obejmuje jedynie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia nowego pracownika lub powierzenia dodatkowych obowiązków innemu pracownikowi w ramach zastępstwa (art. 134a ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku RP).
Jakub Konopka, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat