REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Narodowe Siły Rezerwowe, pracownik, pracodawca
Narodowe Siły Rezerwowe, pracownik, pracodawca

REKLAMA

Jednym z punktów planu restrukturyzacji i przemian Polskiej Armii było powołanie Narodowych Sił Rezerwowych („NSR”). Siły te tworzą żołnierze rezerwy posiadający przydziały kryzysowe nadane na podstawie dobrowolnie zawartych kontraktów. Kontrakty zawierane są na okres od dwóch do sześciu lat.

Żołnierz w ramach kontraktu zobowiązuje się do przyjęcia przydziału kryzysowego, pełnienia okresowej służby wojskowej, odbywania ćwiczeń wojskowych, w tym także ćwiczeń wojskowych rotacyjnych. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 Dz. U. Nr 87 Poz. 562).

Przydziały kryzysowe i okresową służbę wojskową otrzymuje się i pełni w szczególnych przypadkach związanych z obroną państwa lub zarządzeniami kryzysowymi.(Ustawa o Powszechnym Obowiązku Ochrony Rzeczpospolitej Polskiej Dz. U. 2004.241.2416 Art. 108). Ćwiczenia wojskowe mają za zadanie przygotowanie do nadania przydziału kryzysowego.

Zgodnie z Art. 59b pkt 11 ust 2 w/w ustawy niestawienie się w przypadku powołania do czynnej lub okresowej służby wojskowej, a także na ćwiczenia wojskowe powoduje unieważnienie kontraktu.

Dni wolne w 2012 roku

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrakt z NSR a obowiązki pracownicze

Większość żołnierzy NSR łączy obowiązki wynikające z kontraktu z obowiązkami pracowniczymi.  Aby ćwiczenia wojskowe jak najmniej kolidowały z obowiązkami pracowniczymi są prowadzone również w weekendy. 

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Dowódca jednostki wojskowej corocznie informuje o terminie odbywania ćwiczeń rotacyjnych do końca roku na rok następny a w pozostałych przypadkach, co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa mogących odbyć się nie częściej niż raz w roku (Dz. U. 2004.241.2416  Art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). 

Ćwiczenia wojskowe mogą trwać maksymalnie do 90 dni w ciągu roku. Jednak najczęściej przeprowadzane są ćwiczenie krótkotrwałe – do 30 dni w ciągu roku. Pracodawca udziela na okres ćwiczeń wojskowych urlopu bezpłatnego, podczas którego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, oprócz prawa do wynagrodzenia. (Art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Pracownikowi, który odbył ćwiczenia wojskowe przysługuje rekompensata za utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy.  Kwota maksymalnej rekompensaty stanowi dwuipółkrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS (czyli ok. 9 tys. zł.). Świadczenie to ustala i wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy.

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Do wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia należy dołączyć zaświadczenie od dowódcy jednostki potwierdzające odbycie ćwiczeń wojskowych, oraz zaświadczenie od pracodawcy wykazujące wysokość utraconych zarobków w związku z nieobecnością.

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Wysokość utraconych zarobków powinna być wykazana w kwocie netto bez premii, nagród i innych świadczeń lub dodatków finansowych. Świadczenie to jest pomniejszone o uposażenie żołnierza wypłacone w związku z ćwiczeniami.

Wypłata rekompensaty następuje nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.  (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe Dz. U. 2000.13.155)

Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji

Rekompensata dla pracodawcy i pracownika

Żołnierzom posiadającym przydziały kryzysowe, którzy otrzymali powołanie do pełnienia okresowej służby wojskowej, również przysługuje rekompensata w związku z utraconymi zarobkami ze stosunku pracy. 

W przypadku okresowej służby wojskowej rekompensatę wypłaca dowódca jednostki wojskowej. (Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 lipca 2010 w sprawie przyznawania świadczeń żołnierzom rezerwy posiadającym przydziały kryzysowe Dz. U. 2010.145.971).

Ponadto pracownikowi powołanemu do okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa od pracodawcy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. (Dz. U.2004.241.2416 Art. 125 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Również pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających kontrakty w ramach NSR przysługuje świadczenie rekompensujące koszty związane z nieobecnością pracownika. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy Dz. U. 2010.77.509)

Wojsko będzie płacić firmom za pracowników wezwanych na ćwiczenia

Świadczenie wypłaca się za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.  Wysokość świadczenia nie może przekroczyć dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Koszty obejmują wydatki związane z przeszkoleniem nowego pracownika z zakresu BHP, przeprowadzenia badań lekarskich, opłacenie ubezpieczenia związanego z wykonywana pracą jak również przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego, a także wypłatę odprawy w związku z okresową służbą wojskową. 

Świadczenie obejmuje jedynie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia nowego pracownika lub powierzenia dodatkowych obowiązków innemu pracownikowi w ramach zastępstwa (art. 134a ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku RP).

Jakub Konopka, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA