REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Narodowe Siły Rezerwowe, pracownik, pracodawca
Narodowe Siły Rezerwowe, pracownik, pracodawca

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z punktów planu restrukturyzacji i przemian Polskiej Armii było powołanie Narodowych Sił Rezerwowych („NSR”). Siły te tworzą żołnierze rezerwy posiadający przydziały kryzysowe nadane na podstawie dobrowolnie zawartych kontraktów. Kontrakty zawierane są na okres od dwóch do sześciu lat.

Żołnierz w ramach kontraktu zobowiązuje się do przyjęcia przydziału kryzysowego, pełnienia okresowej służby wojskowej, odbywania ćwiczeń wojskowych, w tym także ćwiczeń wojskowych rotacyjnych. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 Dz. U. Nr 87 Poz. 562).

REKLAMA

Autopromocja

Przydziały kryzysowe i okresową służbę wojskową otrzymuje się i pełni w szczególnych przypadkach związanych z obroną państwa lub zarządzeniami kryzysowymi.(Ustawa o Powszechnym Obowiązku Ochrony Rzeczpospolitej Polskiej Dz. U. 2004.241.2416 Art. 108). Ćwiczenia wojskowe mają za zadanie przygotowanie do nadania przydziału kryzysowego.

Zgodnie z Art. 59b pkt 11 ust 2 w/w ustawy niestawienie się w przypadku powołania do czynnej lub okresowej służby wojskowej, a także na ćwiczenia wojskowe powoduje unieważnienie kontraktu.

Dni wolne w 2012 roku

Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrakt z NSR a obowiązki pracownicze

Większość żołnierzy NSR łączy obowiązki wynikające z kontraktu z obowiązkami pracowniczymi.  Aby ćwiczenia wojskowe jak najmniej kolidowały z obowiązkami pracowniczymi są prowadzone również w weekendy. 

Dowódca jednostki wojskowej corocznie informuje o terminie odbywania ćwiczeń rotacyjnych do końca roku na rok następny a w pozostałych przypadkach, co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa mogących odbyć się nie częściej niż raz w roku (Dz. U. 2004.241.2416  Art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). 

Ćwiczenia wojskowe mogą trwać maksymalnie do 90 dni w ciągu roku. Jednak najczęściej przeprowadzane są ćwiczenie krótkotrwałe – do 30 dni w ciągu roku. Pracodawca udziela na okres ćwiczeń wojskowych urlopu bezpłatnego, podczas którego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, oprócz prawa do wynagrodzenia. (Art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Pracownikowi, który odbył ćwiczenia wojskowe przysługuje rekompensata za utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy.  Kwota maksymalnej rekompensaty stanowi dwuipółkrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS (czyli ok. 9 tys. zł.). Świadczenie to ustala i wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy.

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Do wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia należy dołączyć zaświadczenie od dowódcy jednostki potwierdzające odbycie ćwiczeń wojskowych, oraz zaświadczenie od pracodawcy wykazujące wysokość utraconych zarobków w związku z nieobecnością.

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Wysokość utraconych zarobków powinna być wykazana w kwocie netto bez premii, nagród i innych świadczeń lub dodatków finansowych. Świadczenie to jest pomniejszone o uposażenie żołnierza wypłacone w związku z ćwiczeniami.

Wypłata rekompensaty następuje nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.  (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe Dz. U. 2000.13.155)

Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji

Rekompensata dla pracodawcy i pracownika

Żołnierzom posiadającym przydziały kryzysowe, którzy otrzymali powołanie do pełnienia okresowej służby wojskowej, również przysługuje rekompensata w związku z utraconymi zarobkami ze stosunku pracy. 

REKLAMA

W przypadku okresowej służby wojskowej rekompensatę wypłaca dowódca jednostki wojskowej. (Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 lipca 2010 w sprawie przyznawania świadczeń żołnierzom rezerwy posiadającym przydziały kryzysowe Dz. U. 2010.145.971).

Ponadto pracownikowi powołanemu do okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa od pracodawcy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. (Dz. U.2004.241.2416 Art. 125 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Również pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających kontrakty w ramach NSR przysługuje świadczenie rekompensujące koszty związane z nieobecnością pracownika. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy Dz. U. 2010.77.509)

Wojsko będzie płacić firmom za pracowników wezwanych na ćwiczenia

Świadczenie wypłaca się za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.  Wysokość świadczenia nie może przekroczyć dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Koszty obejmują wydatki związane z przeszkoleniem nowego pracownika z zakresu BHP, przeprowadzenia badań lekarskich, opłacenie ubezpieczenia związanego z wykonywana pracą jak również przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego, a także wypłatę odprawy w związku z okresową służbą wojskową. 

Świadczenie obejmuje jedynie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia nowego pracownika lub powierzenia dodatkowych obowiązków innemu pracownikowi w ramach zastępstwa (art. 134a ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku RP).

Jakub Konopka, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA