| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić wynagrodzenie za urlop, jeżeli pracownik często korzysta z wypoczynku

Jak ustalić wynagrodzenie za urlop, jeżeli pracownik często korzysta z wypoczynku

Pracodawcy, których pracownicy często korzystają z płatnego wypoczynku, niejednokrotnie mają problem z ustaleniem wynagrodzenia za ten czas. Wątpliwości dotyczą uwzględniania w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego miesięcy poprzedzających, w których pracownik korzystał z urlopu.

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który pokrywa się z miesiącami kalendarzowymi, skorzystał w kwietniu 2012 r. z 5 dni urlopu wypoczynkowego (w tym czasie powinien przepracować 42 godziny). Wcześniej przebywał na urlopie wypoczynkowym przez 11 dni (od 20 stycznia do 3 lutego 2012 r.), i w tym czasie powinien przepracować 79 godzin. Pracownik otrzymuje pensję zasadniczą w stałej stawce miesięcznej 2700 zł brutto oraz zmienne premie miesięczne w wysokości od 10% do 50% płacy zasadniczej. Czy w związku z tym do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w kwietniu nie powinniśmy wliczać wynagrodzenia za styczeń i luty? Jak w tej sytuacji ustalić wynagrodzenie za urlop w kwietniu?

W podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, na jakim pracownik przebywał w kwietniu, powinni Państwo uwzględnić składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc wypłacone w styczniu, lutym i marcu 2012 r.

W liczbie godzin, przez którą należy podzielić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego za kwiecień, nie należy uwzględniać godzin, jakie Państwa pracownik powinien przepracować podczas urlopu w styczniu i lutym.

Urlop wypoczynkowy, który przypada w miesiącach uwzględnianych w podstawie wymiaru wynagrodzenia za następny urlop wypoczynkowy, powoduje różne skutki. Jeśli urlop wypoczynkowy trwa przez cały miesiąc, należy wyłączyć ten miesiąc z podstawy wymiaru wynagrodzenia za kolejny urlop. Należałoby wówczas przyjąć w zamian wynagrodzenie za miesiąc, za który pracownikowi przysługiwało choćby za 1 dzień wynagrodzenie zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc poprzedzający miesiąc wystąpienia urlopu trwającego przez cały miesiąc (§ 11 ust. 1 rozporządzenia urlopowego).

Jeżeli jednak urlop trwa kilka dni w miesiącach, które należy uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, nie ma potrzeby wyłączania tych miesięcy z podstawy urlopowej. Zatem wynagrodzenie za styczeń i luty br. należy włączyć do wynagrodzenia za urlop na ogólnych zasadach.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w kwietniu br. stanowi zatem suma składników zmiennych za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc wypłaconych pracownikowi w 3 miesiącach poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, tj. w marcu, lutym i styczniu. Jeżeli premia miesięczna ulega znacznym wahaniom, można ją przyjąć w łącznej kwocie wypłaconej w ciągu 12 miesięcy przypadających przed miesiącem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nie wchodzi do podstawy wymiaru pensji za kolejne urlopy wypoczynkowe (§ 6 pkt 4 rozporządzenia urlopowego). Tak ustaloną podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, jakie pracownik faktycznie przepracował w ciągu 3/12 miesięcy poprzedzających, z uwzględnieniem godzin nadliczbowych (§ 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia urlopowego).

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce miesięcznej 2700 zł brutto i premię miesięczną, która stanowi odpowiedni procent wynagrodzenia zasadniczego. Za 3 miesiące poprzedzające urlop, pracownik otrzymał premię w wysokościach: w styczniu – 540 zł, w lutym – 810 zł, w marcu – 945 zł. Gdyby pracownik nie korzystał z urlopu w kwietniu, powinien przepracować 42 godziny.

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »