REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Obowiązki płatnika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?

Kiedy naliczyć składki przy opóźnieniu w wypłacie wynagrodzenia

Nasza firma, ze względu na przejściowe problemy z płynnością finansową, nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2011 r. (termin płatności do 10 stycznia 2012 r.). Wypłaty dokonamy wraz z odsetkami w lutym br. Czy w styczniu należy naliczyć składki na ubezpieczenia za grudzień w sytuacji, gdy należne wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone? Jakie dokumenty rozliczeniowe trzeba złożyć do ZUS?

W jakim terminie należy opłacać składki

Płatnicy składek są podzieleni na trzy grupy, z których każdą obowiązuje inny termin regulowania należności składkowych. Spóźnienie w płatnościach oznacza obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, a za powtarzające się opóźnienia ZUS może wnioskować do sądu o ukaranie grzywną nierzetelnego płatnika. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych każda nieterminowa wpłata z mocy prawa przerywa okres podlegania tym ubezpieczeniom.

Czy należy opłacać składki za absolwenta, który kontynuuje kształcenie

W grudniu 2011 r. podpisaliśmy umowę zlecenia ze studentem V roku studiów. Zleceniobiorca obronił pracę magisterską 12 stycznia 2012 r. Oprócz tego od października 2011 r. nasz zleceniobiorca uczęszcza na 3-semestralne studia podyplomowe. Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia w styczniu wypłacimy zleceniobiorcy ostatniego dnia miesiąca. Czy powinniśmy opłacić od niego składki ZUS? Jakim ubezpieczeniom podlega ta osoba do i po 12 stycznia br.?

Obowiązek złożenia PIT-4R i PIT-8AR za 2011 r.

Do 31 stycznia 2012 r. płatnicy podatku powinni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym informacje PIT-4R (o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) i PIT-8AR (o pobranym podatku zryczałtowanym) za ubiegły rok. Niedotrzymanie tego terminu lub podanie w deklaracjach nieprawidłowych informacji jest zagrożone karą grzywny od 180 do 240 stawek dziennych.

Czy trzeba powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku

Po zapłaceniu 20 grudnia 2011 r. podatku od wypłat w listopadzie 2011 r. okazało się, że powstała zaległość podatkowa wynikająca z niepobrania 32% podatku od dochodów zleceniobiorcy. Na początku stycznia br. uregulowaliśmy tę zaległość. Czy mamy obowiązek powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku?

Jak przebiega kontrola ZUS w zakresie pozornego zawarcia umowy o pracę

Dziś otrzymałem z ZUS zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Wskazano w nim, że kontrola ma dotyczyć prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych tylko jednej pracownicy, mimo że w firmie zatrudniam kilkanaście osób. Osoba ta przepracowała u nas tylko dwa tygodnie, a następnie poszła na zwolnienie lekarskie (posiadała okres wyczekiwania z tytułu poprzedniego zatrudnienia) – okazało się, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Pracownica jest na zwolnieniu już od półtora miesiąca i przypuszczam, że nie wróci do pracy przed porodem. W trakcie rozmowy telefonicznej inspektor kontroli ZUS polecił przygotować akta osobowe tej pracownicy, listy płac oraz listy obecności. Dlaczego ZUS żąda akt tylko tej jednej pracownicy? Czego mogę się spodziewać w trakcie kontroli?

Kto i w jakim terminie powinien złożyć ZUS IWA za 2011 r.

31 stycznia 2012 r. upływa termin składania w ZUS przez płatników składek informacji ZUS IWA za 2011 r. Informacja powinna zostać przekazana w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika składek przy przekazywaniu do ZUS innych dokumentów ubezpieczeniowych.

Kiedy pracodawca ma obowiązek rozliczyć podatki za pracownika

Pracownik może samodzielnie rozliczyć się z osiągniętego w danym roku dochodu. Może jednak zwrócić się do pracodawcy o rozliczenie jego przychodów, które uzyskał w roku kalendarzowym. Dochody uzyskane w 2011 r. będą rozliczane przez płatników w PIT-40 na dotychczasowych zasadach, tj. pracownikom, którzy złożą PIT-12 przed 10 stycznia 2012 r.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w 2012 r.

Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie w kwocie brutto. Zanim jednak pracodawca wypłaci pracownikowi pensję, kwotę określoną w umowie należy pomniejszyć m.in. o składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, podatek dochodowy.

Kiedy rodzic nie otrzyma z ZUS dofinansowania do składek niani

Małżeństwo – ojciec pracujący na umowę o pracę oraz matka zatrudniona na umowę o dzieło, która jest jednocześnie uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich – zatrudnia nianię do opieki nad swoim dzieckiem. Czy w takiej sytuacji ZUS będzie dopłacał do składek za nianię?

Kto i jakie świadczenia wypłaca pracownikowi choremu na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Nowe formularze PIT do rozliczania dochodów i przychodów za 2011 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy powinni korzystać z nowych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zmiany w formularzach mają przede wszystkim charakter aktualizacyjny i dostosowujący do zmian w przepisach.

Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń?

Jak rozliczyć wynagrodzenie przekraczające roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek

Menedżer, którego zatrudniamy od stycznia br. na podstawie umowy cywilnoprawnej (o charakterze umowy zlecenia), zarabia miesięcznie 9000 zł. W grudniu 2011 r. przekroczy roczną podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych – łącznie zarobi 108 000 zł. Zgodnie z zawartym kontraktem, wynagrodzenie zostanie mu wypłacone w grudniu, a zatem składki zostaną opłacone w styczniu 2012 r. Czy mimo to powinniśmy ograniczyć podstawę składek emerytalno-rentowych za grudzień do limitu 30-krotności? Jak naliczyć składkę chorobową – czy zmniejszyć ją do kwoty ograniczenia miesięcznego składki chorobowej czy ustalić ją od kwoty składek emerytalno-rentowych po ograniczeniu rocznym (będzie to wówczas kwota niższa niż ograniczenie miesięczne)?

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca nieposiadający innych tytułów do ubezpieczeń może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko na własny wniosek, na zasadzie dobrowolności. Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jest ściśle powiązany z terminami, w których płatnik dokona zgłoszenia zleceniobiorcy do tego ubezpieczenia.

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy rozliczający ubezpieczonych przebywających na urlopach wychowawczych muszą w dokumentacji wykazywać składki emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy, z uwzględnieniem wskazanego w przepisach ograniczenia jej wysokości. Pierwsze rozliczenie na nowych zasadach nastąpi jednak dopiero w lutym 2012 r. (składki należne za styczeń 2012 r.).

Jakie składki należy opłacić od umowy zlecenia wykonywanej w czasie urlopu bezpłatnego

Czy pracownicy przejętego zakładu pracy muszą złożyć nowe oświadczenia PIT-2

PIT-2. 1 grudnia br. przejęliśmy jeden z oddziałów pewnej spółki wraz z jego pracownikami. Czy w takiej sytuacji możemy żądać od tych pracowników złożenia nowego oświadczenia PIT-2?

Jak zmienią się obowiązki płatników składek od 1 stycznia 2012 r.

W 2012 r. ubezpieczony będzie otrzymywał raz na rok informację o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na żądanie ubezpieczonego informacje te płatnik składek będzie zobowiązany przekazać – nie częściej niż raz na miesiąc – za miesiąc poprzedni.

Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

Zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą opłacać za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nalicza się je od pełnego przychodu objętego składką emerytalną.

Czy odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia stanowią przychód pracownika

W listopadzie br. wypłaciliśmy pracownikowi zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za sierpień i wrzesień br. Czy w tej sytuacji przychodem pracownika będą również odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia?

Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br.

Ustawa deregulacyjna - ZUS RMUA raz na rok czy nadal co miesiąc?

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, zmienia zasady przekazywania ubezpieczonym raportu ZUS RMUA.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. program Płatnik, kontrolę ubezpieczonych w zakresie wykorzystywania zwolnień lekarskich prowadzoną przez płatnika składek, zasady wypłaty świadczeń chorobowych oraz zasady dokonywania potrąceń z zasiłku chorobowego z tytułu nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do płatnika.

Jakie mogą być skutki nieopłacania składek na ZUS

Niesolidny płatnik, który zalega w płatnościach na rzecz ZUS, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Będzie musiał  nie tylko opłacić zadłużenie wraz z ustawowymi odsetkami, lecz również może zostać ukarany za wykroczenie lub nawet za przestępstwo.

PESEL zamiast NIP w dokumentacji ubezpieczeniowej

We wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym należy podawać numer PESEL ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma obowiązku podawania numeru NIP, nawet jeżeli został nadany. Zmiana zasad podawania danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych weszła w życie 1 września 2011 r.

Zwrot składek nienależnie pobranych z wynagrodzenia zmarłego pracownika

Rok temu zmarł nasz pracownik. Niedawno otrzymaliśmy pismo z ZUS zawiadamiające o przekroczeniu przez niego w 2009 r. rocznej podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych. W związku z tym składki te są nadpłacone. Co zrobić z tą kwotą składek? Czy zwrócić ją małżonce, której już wcześniej wypłaciliśmy część wynagrodzenia pracownika? Czy taki zwrot stanowi przychód z praw majątkowych?

Deklaracje korygujące - wyczerpanie numerów deklaracji rozliczeniowych

Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem o skomplikowanej strukturze zatrudnienia (duża liczba zatrudnionych, różne rodzaje umów będących podstawą zatrudnienia, stanowiska pracy w szczególnych warunkach, pracownicy młodociani, reorganizacja zakładu). Z tego powodu często musimy składać korekty dokumentów rozliczeniowych przesłanych do ZUS. W tej chwili za styczeń 2007 r. złożyliśmy komplet dokumentów korygujących z numerem 38 (identyfikator 38/01/2007). Co mamy zrobić, kiedy dojdziemy do numeru 39? Czy potem nadal możemy składać korekty za ten miesiąc?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenie. Szkolenie obejmuje tematykę z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, składek i programu Płatnik.

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Składki od abonamentu medycznego opłacanego za pracownika na urlopie wychowawczym

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Nie ma innych tytułów do ubezpieczenia i nie pobiera zasiłku wychowawczego. Pracodawca opłaca za pracowników tzw. abonamenty medyczne. Osoby przebywające na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym mają także prawo do tych abonamentów i opieki medycznej. Wysokość abonamentu to 55 zł. Abonament obejmuje medycynę pracy i świadczenia dodatkowe. Do dochodu pracowników doliczane jest pełne 55 zł. Jak rozliczyć wysokość abonamentu medycznego w przypadku osoby na urlopie wychowawczym? Jaka będzie podstawa do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

PESEL zamiast NIP - zmiany w zakresie danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że NIP wychodzi z użytku jako identyfikator osoby ubezpieczonej w ZUS. Pozostaje natomiast podstawowym identyfikatorem płatnika składek.

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych?

Zwrot nienależnie opłaconych składek

20 lipca 2011 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dochodzenia nienależnie opłaconych składek na rzecz ZUS. Najważniejszą zmianą jest możliwość przerwania biegu przedawnienia należności, dotychczas zarezerwowana tylko dla ZUS, a niemożliwa do zastosowania przez płatników składek.

Zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych dla ZUS

Naliczanie wynagrodzeń dla pracowników wiąże się z koniecznością skorygowania dokumentów przekazanych do ZUS. Korekty trzeba dokonać w terminie 7 dni od daty stwierdzenia nieprawidłowości.

Umorzenie zaległości wobec ZUS - nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent podpisał w czwartek, 25 sierpnia, nowelizację m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pozwala ona umarzać zaległości wobec ZUS kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Weryfikacja danych zawartych w zaświadczeniu o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku z ubezpieczenia chorobowego uzależniona jest od wcześniej uzyskiwanych dochodów, a w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą – od wysokości składek opłaconych na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Pracownicy delegowani - ustalanie podstawy wymiaru składek

Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych, którzy nadal podlegają polskim ubezpieczeniom, jest ustalana w inny sposób niż pracowników wykonujących pracę w Polsce. W obydwu przypadkach jest to przychód ze stosunku pracy, ale dla oddelegowanych należy go pomniejszyć o równowartość diet za czas pobytu za granicą. Jednocześnie osoby te obowiązuje minimalna miesięczna podstawa wymiaru składek w wysokości prognozowanego wynagrodzenia – w 2011 r. jest to 3359 zł.

Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Umowa zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż 200 zł miesięcznie - składki i podatek

Prowadzę mały zakład usługowy. Planuję zatrudnić na umowę-zlecenie osobę do sprzątania magazynu na 4 godziny, raz w tygodniu. Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie niższe niż 200 zł miesięcznie. Słyszałem, że ta kwota nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i jest zwolniona z podatku dochodowego. Czy to prawda?

Kontrola ZUS u pracodawcy

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegają okresowej kontroli upoważnionych do tego organów. Jednym z nich jest ZUS, który przeprowadza kontrole planowe albo doraźne.

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Kwota wolna od podatku za świadczenia z funduszu socjalnego

Nowe zasady przedawnienia należności z tytułu składek

Od 20 lipca obowiązuje poszerzony katalog przypadków wydłużających bieg terminu przedawnienia w odniesieniu do należności składkowych. Od tego dnia zaczęły też obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu i przedawnienia składek nienależnie opłaconych.

REKLAMA