Kategorie

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Bogusław Nowakowski
Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada br. nie należy uwzględniać w liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego w Państwa zakładzie na ten dzień wynosi 20. Oznacza to, że wypłatę zasiłków w 2012 r. powinni Państwo przekazać do ZUS.

Do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przysługującego pracownikom są zobowiązani wszyscy pracodawcy, bez względu na stan zatrudnienia (art. 92 Kodeksu pracy). Natomiast wypłata zasiłku chorobowego i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może być wypłacana tylko przez niektórych z nich. O tym, kto będzie płatnikiem zasiłku na cały kolejny rok kalendarzowy, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli według stanu na ten dzień nikt nie był zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, np. w przypadku nowo powstałych płatników składek lub gdy pracodawca nie zatrudniał pracowników, liczba ta jest ustalana według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

PRZYKŁAD

Henryk P. 1 sierpnia 2011 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym dniu zatrudnił 3 pracowników. W związku z tym, że pracodawca na 30 listopada poprzedniego roku nie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego żadnego pracownika, gdyż zakład jeszcze nie istniał, stan zatrudnienia decydujący o tym, czy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłków, ustala się na pierwszy miesiąc dokonania takiego zgłoszenia, czyli na sierpień 2011 r. Ponieważ w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności pracodawca zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, nie jest zobowiązany do wypłaty zasiłków w 2011 r.

Jeżeli pracodawca na 30 listopada 2011 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w 2012 r. będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Natomiast osobom zatrudnionym u płatnika, który na ten dzień zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, wypłaty wszystkich zasiłków będzie dokonywał ZUS. W stanie zatrudnienia, który decyduje o tym, kto wypłaca zasiłek, uwzględnia się nie tylko osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, ale również inne osoby, które przystąpiły do tego ubezpieczenia dobrowolnie.

WAŻNE!

Pracodawca zyskuje uprawnienia do wypłaty świadczeń chorobowych, jeżeli 30 listopada zatrudnia co najmniej 21 osób.

Każdą osobę, która 30 listopada 2011 r. jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, należy liczyć jako jednego ubezpieczonego – nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy, w jakim jest ona zatrudniona.

W liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić:

 • pracowników,
 • uczniów,
 • osoby wykonujące pracę nakładczą,
 • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
 • osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Do liczby ubezpieczonych płatnik składek nie powinien wliczać:

 • pracowników, którzy 30 listopada 2011 r. korzystają z urlopu wychowawczego lub z urlopu bezpłatnego, gdyż osoby te w okresie urlopu nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu,
 • duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Do stanu zatrudniania na 30 listopada należy wliczać wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od tego, czy ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy czy dobrowolny.

To, czy płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłków, jest ustalane na każdy rok kalendarzowy, zatem zmiana liczby ubezpieczonych w ciągu roku pozostaje bez wpływu na uprawnienia do wypłaty zasiłków.

W Państwa zakładzie ogólna liczba osób zatrudnionych w listopadzie br. wynosi 21, a więc jest to stan zatrudnienia, który uprawnia do wypłacania świadczeń chorobowych pracownikom. Jednak ze stanu faktycznego wynika, że jedna z pracownica od 28 listopada br. (a więc na 30 listopada) przebywa na urlopie wychowawczym. Zatem stan osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada spadł do 20 osób (21 – 1 osoba na wychowawczym), gdyż w okresie urlopu wychowawczego nie podlega ona ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego nie będą Państwo musieli w 2012 r. wypłacać pracownikom zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

O tym, czy osoba korzystająca w listopadzie z urlopu wychowawczego powinna zostać włączona do liczby ubezpieczonych, decyduje fakt, czy przebywała na tym urlopie 30 listopada.

Podstawa prawna:

 • art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 92 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.