REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Roman Dorawa

REKLAMA

Jedna z naszych pracownic wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim 20 lutego 2011 r., a od 14 czerwca br. przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop – na wniosek pracownicy – został jej przyznany do 10 lipca 2012 r. Jak liczyć okres, przez który jesteśmy zwolnieni z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy zwolnione z tych składek będą również przychody, które ta pracownica będzie osiągać z tytułu umowy zlecenia zawartej na 3 miesiące i wykonywanej dla nas podczas urlopu wychowawczego?

Jeżeli nie zajdą żadne zmiany we wnioskowanym okresie urlopu wychowawczego, będą Państwo zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP oraz FGŚP za pracownicę w okresach: od 1 marca do 30 czerwca 2011 r. oraz od 1 sierpnia 2012 r. do 31 marca 2015 r. Zwolnienie nie obejmuje jednak przychodów osiąganych z umowy zlecenia wykonywanej podczas urlopu wychowawczego.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Płatnik składek jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. Okres zwolnienia wynosi 36 miesięcy. Zwolnienie trwa pełne 36 miesięcy kalendarzowych i rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót do pracy po urlopie, a kończy ostatniego dnia 36. miesiąca przysługującego zwolnienia.

Jeśli pracownica, która wróciła po urlopie macierzyńskim do pracy, po pewnym czasie rozpoczyna urlop wychowawczy, bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP zostaje zawieszony. Nie należy go liczyć od nowa począwszy od miesiąca powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, jeśli obydwa urlopy zostały udzielone z tytułu opieki nad tym samym dzieckiem.

Zawieszenie biegu zwolnienia między okresami przebywania na urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym również obejmuje pełne miesiące kalendarzowe. Rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica zaczęła korzystać z urlopu wychowawczego, a kończy ostatniego dnia miesiąca, w którym wróciła z tego urlopu do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego 20 lutego 2010 r. Od 21 czerwca 2010 r. rozpoczęła roczny urlop wychowawczy i wróciła do pracy 20 czerwca 2011 r. Następnie zwróciła się z wnioskiem o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego na to samo dziecko od 18 lipca 2011 r. do 17 lipca 2012 r. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP w następujących okresach:

od 1 marca do 30 czerwca 2010 r. (4 miesiące),

od 1 lipca do 31 lipca 2011 r. (1 miesiąc) oraz

od 1 sierpnia 2012 r. do 28 lutego 2015 r. (31 miesięcy).

W okresach od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. oraz od 1 sierpnia 2011 r. do 31 lipca 2012 r. bieg okresu zwolnienia został zawieszony na czas trwania urlopu wychowawczego pracownicy.


Przysługujący okres zwolnienia jest związany z okolicznością powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Jeżeli pracodawca wyczerpie łącznie 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, wówczas powrót pracownicy po wykorzystanej kolejnej części urlopu wychowawczego na to samo dziecko nie daje pracodawcy prawa do kolejnych 36 miesięcy zwolnienia.

WAŻNE!

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP można liczyć od nowa po kolejnym urlopie macierzyńskim lub wychowawczym pracownicy, jeśli urlop ten został udzielony z tytułu opieki nad innym dzieckiem.

REKLAMA

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje jedynie w odniesieniu do pracowników i ich przychodów z tytułu stosunku pracy. Nie ma ono zastosowania do osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Nie ma znaczenia, czy taka umowa jest wykonywana dodatkowo w okresie urlopu wychowawczego wykorzystywanego po urlopie macierzyńskim czy w okresie pracy po powrocie z któregoś z tych urlopów.

Jeśli umowa zlecenia jest wykonywana dodatkowo przez czynnego pracownika (który nie przebywa na urlopie macierzyńskim ani wychowawczym), to mimo że do celów ubezpieczeń społecznych przychód z takiej umowy jest uznawany za przychód ze stosunku pracy – zgodnie z interpretacją ZUS – zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP ma zastosowanie wyłącznie do przychodów ze stosunku pracy.

Jeśli natomiast umowa zlecenia jest wykonywana w okresie przebywania przez pracownicę na urlopie wychowawczym po wcześniejszym uzyskaniu prawa do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP (w związku z powrotem z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego) – tak jak w przypadku Państwa pracownicy – to przychodu z umowy zlecenia nie należy uznawać za przychód ze stosunku pracy. Urlop wychowawczy to okres zawieszenia stosunku pracy. Jeśli w czasie przebywania na tym urlopie pracownik podpisze ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, to taką umowę należy traktować jak zawartą z zewnętrznym zleceniobiorcą, a nie z własnym pracownikiem. Tym samym składki na FP oraz FGŚP należy opłacić od całego przychodu uzyskanego na podstawie umowy zlecenia – oczywiście tylko wówczas, gdy zostaną spełnione ogólne przesłanki przesądzające o konieczności ich opłacenia. Podstawowym kryterium warunkującym opłacenie obydwu tych składek jest to, by umowa zlecenia objęta była obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dodatkowo warunkiem powstania obowiązku opłacania:

  • składki na FP jest wysokość uzyskanego przychodu – składka na FP jest należna, gdy podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za dany miesiąc jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę (lub 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy),
  • składki na FGŚP jest, by pracodawca był przedsiębiorcą i posiadał zdolność upadłościową.

Podstawa prawna

  • art. 104, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

REKLAMA

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

Zarząd Poczty Polskiej: podwyżki dla ok. 74% pracowników. Likwidacja dodatku stażowego i premii jubileuszowych

W dniu 14 października 2024 r. zarząd Poczty Polskiej przedstawił dziś związkom zawodowym projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zakłada on m.in.: (1) przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego oznaczające realną podwyżkę dla 31% pracowników; (2) urynkowienie wewnętrznego modelu wyceny stanowisk mające wpływ na wzrost wynagrodzeń kolejnych ok. 43% zatrudnionych; (3) stworzenie przejrzystych zasad rozwoju i awansu. Obecny ZUZP został wypowiedziany przez zarząd Poczty i obowiązuje do końca lutego 2025 roku.

REKLAMA