REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Roman Dorawa

REKLAMA

Jedna z naszych pracownic wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim 20 lutego 2011 r., a od 14 czerwca br. przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop – na wniosek pracownicy – został jej przyznany do 10 lipca 2012 r. Jak liczyć okres, przez który jesteśmy zwolnieni z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy zwolnione z tych składek będą również przychody, które ta pracownica będzie osiągać z tytułu umowy zlecenia zawartej na 3 miesiące i wykonywanej dla nas podczas urlopu wychowawczego?

Jeżeli nie zajdą żadne zmiany we wnioskowanym okresie urlopu wychowawczego, będą Państwo zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP oraz FGŚP za pracownicę w okresach: od 1 marca do 30 czerwca 2011 r. oraz od 1 sierpnia 2012 r. do 31 marca 2015 r. Zwolnienie nie obejmuje jednak przychodów osiąganych z umowy zlecenia wykonywanej podczas urlopu wychowawczego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Płatnik składek jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. Okres zwolnienia wynosi 36 miesięcy. Zwolnienie trwa pełne 36 miesięcy kalendarzowych i rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót do pracy po urlopie, a kończy ostatniego dnia 36. miesiąca przysługującego zwolnienia.

Jeśli pracownica, która wróciła po urlopie macierzyńskim do pracy, po pewnym czasie rozpoczyna urlop wychowawczy, bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP zostaje zawieszony. Nie należy go liczyć od nowa począwszy od miesiąca powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, jeśli obydwa urlopy zostały udzielone z tytułu opieki nad tym samym dzieckiem.

Zawieszenie biegu zwolnienia między okresami przebywania na urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym również obejmuje pełne miesiące kalendarzowe. Rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica zaczęła korzystać z urlopu wychowawczego, a kończy ostatniego dnia miesiąca, w którym wróciła z tego urlopu do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego 20 lutego 2010 r. Od 21 czerwca 2010 r. rozpoczęła roczny urlop wychowawczy i wróciła do pracy 20 czerwca 2011 r. Następnie zwróciła się z wnioskiem o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego na to samo dziecko od 18 lipca 2011 r. do 17 lipca 2012 r. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP w następujących okresach:

od 1 marca do 30 czerwca 2010 r. (4 miesiące),

od 1 lipca do 31 lipca 2011 r. (1 miesiąc) oraz

od 1 sierpnia 2012 r. do 28 lutego 2015 r. (31 miesięcy).

W okresach od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. oraz od 1 sierpnia 2011 r. do 31 lipca 2012 r. bieg okresu zwolnienia został zawieszony na czas trwania urlopu wychowawczego pracownicy.


Przysługujący okres zwolnienia jest związany z okolicznością powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Jeżeli pracodawca wyczerpie łącznie 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, wówczas powrót pracownicy po wykorzystanej kolejnej części urlopu wychowawczego na to samo dziecko nie daje pracodawcy prawa do kolejnych 36 miesięcy zwolnienia.

WAŻNE!

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP można liczyć od nowa po kolejnym urlopie macierzyńskim lub wychowawczym pracownicy, jeśli urlop ten został udzielony z tytułu opieki nad innym dzieckiem.

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje jedynie w odniesieniu do pracowników i ich przychodów z tytułu stosunku pracy. Nie ma ono zastosowania do osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Nie ma znaczenia, czy taka umowa jest wykonywana dodatkowo w okresie urlopu wychowawczego wykorzystywanego po urlopie macierzyńskim czy w okresie pracy po powrocie z któregoś z tych urlopów.

Jeśli umowa zlecenia jest wykonywana dodatkowo przez czynnego pracownika (który nie przebywa na urlopie macierzyńskim ani wychowawczym), to mimo że do celów ubezpieczeń społecznych przychód z takiej umowy jest uznawany za przychód ze stosunku pracy – zgodnie z interpretacją ZUS – zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP ma zastosowanie wyłącznie do przychodów ze stosunku pracy.

Jeśli natomiast umowa zlecenia jest wykonywana w okresie przebywania przez pracownicę na urlopie wychowawczym po wcześniejszym uzyskaniu prawa do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP (w związku z powrotem z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego) – tak jak w przypadku Państwa pracownicy – to przychodu z umowy zlecenia nie należy uznawać za przychód ze stosunku pracy. Urlop wychowawczy to okres zawieszenia stosunku pracy. Jeśli w czasie przebywania na tym urlopie pracownik podpisze ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, to taką umowę należy traktować jak zawartą z zewnętrznym zleceniobiorcą, a nie z własnym pracownikiem. Tym samym składki na FP oraz FGŚP należy opłacić od całego przychodu uzyskanego na podstawie umowy zlecenia – oczywiście tylko wówczas, gdy zostaną spełnione ogólne przesłanki przesądzające o konieczności ich opłacenia. Podstawowym kryterium warunkującym opłacenie obydwu tych składek jest to, by umowa zlecenia objęta była obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dodatkowo warunkiem powstania obowiązku opłacania:

  • składki na FP jest wysokość uzyskanego przychodu – składka na FP jest należna, gdy podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za dany miesiąc jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę (lub 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy),
  • składki na FGŚP jest, by pracodawca był przedsiębiorcą i posiadał zdolność upadłościową.

Podstawa prawna

  • art. 104, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA