Kategorie

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Jakub Gorut
Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Zakład pracy powinien przekazać do ZUS przedłożone przez pracownika zwolnienie lekarskie niezwłocznie. Jednak za nieuzasadnione zbyt późne przekazanie do ZUS zwolnienia ustawa nie przewiduje żadnych sankcji. Obowiązek przedłożenia zwolnienia lekarskiego w terminnie 7 dni nie dotyczy przekazania zwolnienia lekarskiego do ZUS przez zakład pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracownik ma obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie do pracodawcy w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 62 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Termin ten jest liczony od dnia następnego po dniu uzyskania zaświadczenia lekarskiego. Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego uważa się datę wystawienia zwolnienia, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał druk w późniejszym terminie.

Konsekwencją nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do płatnika składek jest obniżenie jego wysokości o 25% od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego włącznie.

Termin ten nie dotyczy jednak przekazywania zwolnień lekarskich przez pracodawców – płatników składek do ZUS. Płatnik składek, który nie jest płatnikiem zasiłków, przekazuje przedłożone przez pracownika zwolnienie lekarskie do ZUS niezwłocznie, jednocześnie podając datę jego otrzymania(art. 62 ust. 2 zd. 2 ustawy zasiłkowej). Jednak ustawa nie definiuje, co oznacza termin „niezwłocznie” ani nie nakłada na płatnika składek żadnych sankcji za niedochowanie tego terminu.

Z pytania wynika, że Państwa pracownik zachował 7-dniowy termin na złożenie zaświadczenia lekarskiego. Zakład pracy, który nie ma uprawnień do wypłaty zasiłku chorobowego, przekazuje zaświadczenie lekarskie do ZUS w celu wypłaty tego zasiłku. Jeżeli jest to pierwszorazowa wypłata zasiłku dla tego pracownika, wówczas należy wypełnić druk ZUS Z-3.

WAŻNE!

Płatnik składek, który nie wypłaca zasiłków, ma obowiązek niezwłocznie przekazać do ZUS otrzymane od pracownika pierwsze zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3.


Reklama

Płatnik składek musi ponadto podać datę dostarczenia przez ubezpieczonego zaświadczenia ZUS ZLA do zakładu pracy. Informację taką pracodawca lub upoważniona osoba może umieścić na zaświadczeniu ZUS Z-3 lub na zaświadczeniu lekarskim (np. na jego odwrocie). Komplet dokumentów niezbędnych do wypłaty zasiłku płatnik składek powinien przekazać do ZUS niezwłocznie. Jeżeli z jakichś powodów przekazanie zwolnienia lekarskiego zostanie odroczone w czasie, jedyną konsekwencją będzie opóźnienie wypłaty zasiłku Państwa pracownikowi, dla którego jest on często jedynym źródłem przychodu w okresie choroby. Mając na uwadze ten fakt płatnicy powinni do minimum skracać termin przekazywania zwolnień lekarskich do ZUS.

Jeżeli na podstawie jednego druku zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a następnie zasiłek chorobowy, pracodawca powinien przekazać do ZUS druk oryginał ZUS ZLA wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3, a na podstawie poświadczonego odpisu tego zwolnienia wypłacić wynagrodzenie za czas choroby (§ 1 ust. 1 pkt 1 i § 4 rozporządzenia w sprawie określenia dowodów...).

Podstawa prawna

 • art. 61 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 1 ust. 1 pkt 1, § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?