reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Czy należy na nowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracownika, który wcześniej pracował w naszej firmie jako pracownik młodociany? Obecnie uzyska już status zwykłego pracownika.

Powinni Państwo zgłosić tę osobę na nowo do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zmienił się kod tytułu do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Pracownik młodociany podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak wszyscy pracownicy – od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Zgłoszenia do ubezpieczeń należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 xx (pracownik młodociany).

Składki na ubezpieczenia młodocianego finansowane są na ogólnych zasadach, tzn.:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w odpowiednich częściach, pracownik i pracodawca,
  • składkę na ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne finansuje w całości, z własnych środków, sam pracownik,
  • składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości, z własnych środków, pracodawca.

Za pracownika młodocianego składki ZUS jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu pracownika i odprowadza pracodawca.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zazwyczaj pracodawcy ustalają wynagrodzenie pracowników młodocianych na poziomie najniższych stawek. Stawki te, a w konsekwencji podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych, wynoszą w zależności od roku nauki odpowiednio 4%, 5% i 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (odpowiednio na pierwszym, drugim i trzecim roku nauki).

W związku z tym, że pracownik młodociany nadal będzie pracował w Państwa firmie po zakończeniu nauki zawodu, zmienią się warunki jego zatrudnienia. Zyskuje on status zwykłego pracownika i powinien otrzymywać – w razie zatrudnienia na pełny etat – wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż 80% minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1108,80 zł).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama