Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku
REKLAMA
Jeżeli mimo braku uprawnień do wypłaty zasiłków wypłacili Państwo pracownicy świadczenie, powinni Państwo poinformować o tym ZUS i wystąpić z wnioskiem o uznanie wypłaty. Nie należy żądać od pracownicy zwrotu wypłaconego świadczenia. Jeżeli świadczenie zostało wypłacone w zawyżonej wysokości, ZUS zażąda od Państwa korekty dokumentów rozliczeniowych oraz dopłaty składek. Gdy świadczenie zostało wypłacone w zaniżonej wysokości, nie należy dokonywać korekty dokumentów. Wówczas ZUS dokona wyrównania świadczenia.
Płatnicy składek, którzy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, są zobowiązani do ustalenia prawa do świadczeń chorobowych oraz ich wysokości i do dokonywania ich wypłaty. Natomiast płatnicy, którzy na ten dzień zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, powinni przekazywać wypłatę świadczeń chorobowych do ZUS (art. 61 ustawy zasiłkowej).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat