reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń?

Jeżeli mimo braku uprawnień do wypłaty zasiłków wypłacili Państwo pracownicy świadczenie, powinni Państwo poinformować o tym ZUS i wystąpić z wnioskiem o uznanie wypłaty. Nie należy żądać od pracownicy zwrotu wypłaconego świadczenia. Jeżeli świadczenie zostało wypłacone w zawyżonej wysokości, ZUS zażąda od Państwa korekty dokumentów rozliczeniowych oraz dopłaty składek. Gdy świadczenie zostało wypłacone w zaniżonej wysokości, nie należy dokonywać korekty dokumentów. Wówczas ZUS dokona wyrównania świadczenia.

Płatnicy składek, którzy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, są zobowiązani do ustalenia prawa do świadczeń chorobowych oraz ich wysokości i do dokonywania ich wypłaty. Natomiast płatnicy, którzy na ten dzień zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, powinni przekazywać wypłatę świadczeń chorobowych do ZUS (art. 61 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli płatnik składek, przez pomyłkę lub nieuwagę, mimo braku uprawnienia sam wypłaci zasiłek chorobowy, powinien o tym poinformować ZUS oraz wystąpić z wnioskiem o uznanie tej wypłaty. Do wniosku płatnik powinien dołączyć wszelkie dokumenty, na podstawie których ZUS ustali, czy zasiłek należy się pracownikowi oraz w jakiej wysokości powinien być wypłacony. Zatem pracodawca powinien wraz z wnioskiem o uznanie wypłaty świadczenia przekazać m.in.:

  • oryginał zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA,
  • dokumentację niezbędną do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń (ZUS Z-3, listy wypłat wynagrodzeń itp.),
  • kartę zasiłkową – jeżeli taka była prowadzona,
  • regulamin wynagradzania, premiowania – jeżeli są ustanowione w zakładzie pracy,
  • dokumentację potwierdzającą dokonanie wypłaty zasiłków,
  • inne dokumenty, których może zażądać ZUS (np. wniosek ZUS Z-15, jeżeli wypłata dotyczyła zasiłku opiekuńczego).

Jeżeli ZUS ustali, że zasiłek jest zasadny, informuje płatnika, w jakiej wysokości powinien być wypłacony. Taką informację ZUS zawsze przekazuje płatnikowi składek niezależnie od tego, czy świadczenie zostało wypłacone w zawyżonej, zaniżonej czy prawidłowej wysokości. Jeżeli okaże się, że płatnik dokonał wypłaty w nieprawidłowej wysokości, ZUS nakaże płatnikowi dokonać korekty rozliczeniowej oraz przedłożyć cały komplet dokumentów rozliczeniowych, czyli ZUS RCA, ZUS RSA oraz ZUS DRA, a także w przypadku wypłacenia zawyżonej wysokości zasiłku dopłacić składki na ubezpieczenia społeczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama