Kiedy naliczyć składki przy opóźnieniu w wypłacie wynagrodzenia
REKLAMA
Niewypłacone wynagrodzenie nie stanowi podstawy wymiaru składek. Jeśli w styczniu 2012 r. firma nie wypłaciła pracownikowi wynagrodzenia (za grudzień 2011 r.), za ten okres powinna złożyć dokumenty rozliczeniowe, wykazując zerową podstawę wymiaru składek oraz zerową kwotę składek na ubezpieczenia. Składki na ubezpieczenia trzeba będzie opłacić od faktycznie wypłaconego w lutym br. wynagrodzenia (bieżącego oraz zaległego) oraz rozliczyć i wykazać w dokumentach rozliczeniowych składanych w ZUS za ten miesiąc. Odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia nie stanowią podstawy wymiaru składek.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Przychód stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe (art. 20 ust. 1 ustawy systemowej). Przychodem natomiast są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat