reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy naliczyć składki przy opóźnieniu w wypłacie wynagrodzenia

Kiedy naliczyć składki przy opóźnieniu w wypłacie wynagrodzenia

Nasza firma, ze względu na przejściowe problemy z płynnością finansową, nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2011 r. (termin płatności do 10 stycznia 2012 r.). Wypłaty dokonamy wraz z odsetkami w lutym br. Czy w styczniu należy naliczyć składki na ubezpieczenia za grudzień w sytuacji, gdy należne wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone? Jakie dokumenty rozliczeniowe trzeba złożyć do ZUS?

Niewypłacone wynagrodzenie nie stanowi podstawy wymiaru składek. Jeśli w styczniu 2012 r. firma nie wypłaciła pracownikowi wynagrodzenia (za grudzień 2011 r.), za ten okres powinna złożyć dokumenty rozliczeniowe, wykazując zerową podstawę wymiaru składek oraz zerową kwotę składek na ubezpieczenia. Składki na ubezpieczenia trzeba będzie opłacić od faktycznie wypłaconego w lutym br. wynagrodzenia (bieżącego oraz zaległego) oraz rozliczyć i wykazać w dokumentach rozliczeniowych składanych w ZUS za ten miesiąc. Odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia nie stanowią podstawy wymiaru składek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Przychód stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe (art. 20 ust. 1 ustawy systemowej). Przychodem natomiast są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Szczegółowe zasady rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne zostały określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru zobowiązany jest ZUS.

Dla każdego ubezpieczonego, którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik składek uwzględnia w dokumentach rozliczeniowych (tj. w deklaracji i imiennym raporcie miesięcznym) należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat (...), stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w okresie od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca kalendarzowego (§ 2 ust. 6 rozporządzenia).

WAŻNE!

Przychód ze stosunku pracy rozlicza się w ZUS dopiero w miesiącu, w którym został faktycznie wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama