Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego
REKLAMA
Umowa zlecenia (a także umowa agencyjna oraz każda inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) stanowi, co do zasady, tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Gdy umowa zlecenia jest jedynym źródłem zarobkowania (tytułem do ubezpieczeń) zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązkowe jest dla niego również ubezpieczenie zdrowotne, a zleceniodawca musi – pod ustawowymi warunkami – opłacać za zleceniobiorcę również składki na Fundusz Pracy i FGŚP.
Zleceniobiorca, dla którego ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe, ma prawo wnioskować o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Składka chorobowa, w wysokości 2,45% podstawy wymiaru, nie stanowi dodatkowego obciążenia dla zleceniodawcy – jest ona bowiem w całości finansowana ze środków ubezpieczonego. Podstawa wymiaru składki chorobowej dla osób ubezpieczonych dobrowolnie jest miesięcznie ograniczona do kwoty 250% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (od 1 grudnia 2011 r. 8540 zł, tj. 250% z 3416 zł).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat