| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca nieposiadający innych tytułów do ubezpieczeń może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko na własny wniosek, na zasadzie dobrowolności. Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jest ściśle powiązany z terminami, w których płatnik dokona zgłoszenia zleceniobiorcy do tego ubezpieczenia.

Umowa zlecenia (a także umowa agencyjna oraz każda inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) stanowi, co do zasady, tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Gdy umowa zlecenia jest jedynym źródłem zarobkowania (tytułem do ubezpieczeń) zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązkowe jest dla niego również ubezpieczenie zdrowotne, a zleceniodawca musi – pod ustawowymi warunkami – opłacać za zleceniobiorcę również składki na Fundusz Pracy i FGŚP.

Zleceniobiorca, dla którego ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe, ma prawo wnioskować o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Składka chorobowa, w wysokości 2,45% podstawy wymiaru, nie stanowi dodatkowego obciążenia dla zleceniodawcy – jest ona bowiem w całości finansowana ze środków ubezpieczonego. Podstawa wymiaru składki chorobowej dla osób ubezpieczonych dobrowolnie jest miesięcznie ograniczona do kwoty 250% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (od 1 grudnia 2011 r. 8540 zł, tj. 250% z 3416 zł).

Termin objęcia ubezpieczeniem chorobowym

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, jednak nie wcześniej niż od dnia wpływu wniosku do ZUS (art. 14 ustawy systemowej). Za wniosek zleceniobiorcy o objęcie ubezpieczeniem rozumie się złożenie dokumentu ZUS ZUA, w którym w bloku VIII, w punkcie 05, zostanie zaznaczone dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, natomiast w polu 06 zostanie wskazana data przystąpienia do tego ubezpieczenia. Dokument ten przesyła do ZUS płatnik składek, czyli zleceniodawca. Oryginał formularza jest jednak opatrzony własnoręcznym podpisem zleceniobiorcy, którym potwierdza on prawidłowość wszystkich danych zawartych w zgłoszeniu, również wolę przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego. Płatnik ma 7 dni na złożenie dokumentu zgłoszeniowego do ZUS. Tylko w przypadku, gdy termin ten zostanie dochowany, objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od daty wskazanej w tym dokumencie. Gdyby płatnik nie dotrzymał 7-dniowego terminu, objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym następuje od dnia wpływu wniosku do ZUS (czyli od daty wpływu formularza ZUS ZUA).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. zatrudnia zleceniobiorcę od 1 grudnia 2011 r. Zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, wnioskował również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Czytaj także

Autorzy:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »