Umowa zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż 200 zł miesięcznie - składki i podatek
REKLAMA
Nie. Przepisy prawa nie przewidują szczególnie określonej kwoty przychodu, uzyskiwanej z tytułu umowy-zlecenia, która jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Kwotę wynagrodzenia uzyskanego przez zleceniobiorcę należy również opodatkować. Wynagrodzenie takie nie będzie jednak opodatkowane na zasadach ogólnych. Od kwoty przychodu ze zlecenia nieprzekraczającej 200 zł pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 18% przychodu.
Co do zasady umowa-zlecenie stanowi samoistny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Szczegółowe przepisy przewidują tu jednak pewne wyjątkowe sytuacje, w których płatnik zatrudniający zleceniobiorcę nie ma obowiązku opłacenia za niego składek na ubezpieczenia społeczne, a nawet nie musi zatrudnionej osoby w ogóle zgłaszać do ZUS. Dotyczy to szczególnych przypadków – np. zleceniobiorcy, który jest uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub studentem – do ukończenia przez niego 26. roku życia. Dla takiej osoby umowa-zlecenie w ogóle nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami – ani społecznymi, ani zdrowotnym (jeśli nie jest zawarta z aktualnym pracodawcą lub wykonywana na jego rzecz). Obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawieranych umów-zleceń nie opłaca się również w szczególnych przypadkach tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Za przykład może tu posłużyć często występująca sytuacja, w której przyjmujący zlecenie obowiązkowo podlega ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, z której uzyskuje w przeliczeniu na miesiąc kwotę nie mniejszą niż minimalne wynagrodzenie za pracę, określone odrębnymi przepisami (w 2011 r. wynosi ona 1386 zł). Ważne jest zatem, aby przed podpisaniem umowy wnikliwie zapoznać się z sytuacją ubezpieczeniową zleceniobiorcy. W zależności od tego, jakie rodzaje działalności zarobkowej on prowadzi i jakie inne tytuły do ubezpieczeń posiada, obowiązek składkowy z tytułu zawieranej umowy-zlecenia może ukształtować się bardzo różnie.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat