reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku z ubezpieczenia chorobowego uzależniona jest od wcześniej uzyskiwanych dochodów, a w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą – od wysokości składek opłaconych na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przed upływem 12 miesięcy

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić z faktycznego okresu ubezpieczenia. W takim przypadku podstawą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia. W przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem i nieposiadającego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wynoszącym co najmniej 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w firmie od 3 marca 2011 r. Zachorował 2 sierpnia 2011 r. Od pierwszego dnia tej niezdolności ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Podstawę zasiłku należy ustalić z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, tj. za okres od kwietnia do lipca 2011 r. włącznie. Wynagrodzenia za marzec nie uwzględnia się, ponieważ marzec jest niepełnym kalendarzowym miesiącem zatrudnienia.

Zasady nabywania prawa do zasiłku chorobowego >>

Jeśli w pierwszym miesiącu zatrudnienia pracownik przepracował wszystkie dni robocze, gdyż podjął pracę od pierwszego roboczego dnia w tym miesiącu, to wynagrodzenie za taki miesiąc podlega uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony od 3 stycznia 2011 r. Zachorował w czerwcu 2011 r. Pracodawca ustalił podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, uwzględniając okres zatrudnienia od lutego do maja 2011 r., tj. za 4 pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

W tej sytuacji konieczne będzie ponowne przeliczenie podstawy świadczeń chorobowych, ponieważ pracodawca popełnił błąd. Do ustalenia podstawy należy przyjąć również styczeń 2011 r. Mimo że pracownik został zatrudniony od 3 stycznia, to jednak przepracował w tym miesiącu wszystkie dni robocze (1 i 2 stycznia były w 2011 r. dniami wolnymi od pracy). Pracodawca musi skorygować wcześniej ustaloną podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, uwzględniając przy jej wyliczaniu również wynagrodzenie za styczeń 2011 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT-y i ulgi podatkowe 2020. Rozliczenie podatkowe (PDF)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama