Kategorie

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Emilia Łukomska
Wysokość zasiłku z ubezpieczenia chorobowego uzależniona jest od wcześniej uzyskiwanych dochodów, a w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą – od wysokości składek opłaconych na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przed upływem 12 miesięcy

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić z faktycznego okresu ubezpieczenia. W takim przypadku podstawą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia. W przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem i nieposiadającego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wynoszącym co najmniej 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w firmie od 3 marca 2011 r. Zachorował 2 sierpnia 2011 r. Od pierwszego dnia tej niezdolności ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Podstawę zasiłku należy ustalić z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, tj. za okres od kwietnia do lipca 2011 r. włącznie. Wynagrodzenia za marzec nie uwzględnia się, ponieważ marzec jest niepełnym kalendarzowym miesiącem zatrudnienia.

Zasady nabywania prawa do zasiłku chorobowego >>

Jeśli w pierwszym miesiącu zatrudnienia pracownik przepracował wszystkie dni robocze, gdyż podjął pracę od pierwszego roboczego dnia w tym miesiącu, to wynagrodzenie za taki miesiąc podlega uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład

Reklama

Pracownik jest zatrudniony od 3 stycznia 2011 r. Zachorował w czerwcu 2011 r. Pracodawca ustalił podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, uwzględniając okres zatrudnienia od lutego do maja 2011 r., tj. za 4 pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

W tej sytuacji konieczne będzie ponowne przeliczenie podstawy świadczeń chorobowych, ponieważ pracodawca popełnił błąd. Do ustalenia podstawy należy przyjąć również styczeń 2011 r. Mimo że pracownik został zatrudniony od 3 stycznia, to jednak przepracował w tym miesiącu wszystkie dni robocze (1 i 2 stycznia były w 2011 r. dniami wolnymi od pracy). Pracodawca musi skorygować wcześniej ustaloną podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, uwzględniając przy jej wyliczaniu również wynagrodzenie za styczeń 2011 r.


W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w drugim miesiącu zatrudnienia, a pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca poprzedniego (pierwszy miesiąc jest niepełnym kalendarzowym miesiącem zatrudnienia), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, a więc za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po uzupełnieniu. Jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała przed upływem pierwszego miesiąca zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie za ten miesiąc uzupełnione do kwoty, jaką pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Przykłady

Reklama

Pracownik jest zatrudniony od 6 czerwca 2011 r. Wcześniej pracował przez 2 lata u innego pracodawcy. W dniach 16–21 lipca 2011 r. pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym, za które przysługuje mu prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości.

Do ustalenia wysokości wynagrodzenia chorobowego stosuje się zasady ustalania podstawy zasiłku chorobowego. W przedstawionej sytuacji podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie za lipiec, po uzupełnieniu do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc. Jeśli pracownikowi przysługuje stałe wynagrodzenie miesięczne, uzupełnienie wynagrodzenia polega na przyjęciu stałego wynagrodzenia pracownika określonego w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tj. pełnego miesięcznego przychodu pracownika pomniejszonego o pełną miesięczną składkę na ubezpieczenia społeczne, która zostałaby pracownikowi potrącona, gdyby pracował cały miesiąc. Wynagrodzenie określone w stawce godzinowej traktuje się jak wynagrodzenie stałe.

***

Pracownik zatrudniony jest od 1 lipca 2011 r. 19 lipca zachorował i przedstawił pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Pracownik posiada 30-dniowy okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (tzw. okres wyczekiwania, nabył go z tytułu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy). U obecnego pracodawcy pracownik uzyskuje wynagrodzenie zmienne (w lipcu uzyskał wynagrodzenie za pracę w wysokości 4860 zł). Ponieważ w poprzednim miejscu pracy wykorzystał już 33 dni wynagrodzenia chorobowego, od pierwszego dnia przysługuje mu zasiłek chorobowy.

Należy ustalić go, uwzględniając wynagrodzenie za lipiec 2011 r., po uzupełnieniu.

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne, a w miesiącu przyjętym do ustalenia podstawy zasiłku przepracował choćby jeden dzień, osiągając z tego tytułu wynagrodzenie, wynagrodzenie to należy podzielić przez liczbę dni roboczych, w których zostało osiągnięte, oraz pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym miesiącu:

4860 zł (wynagrodzenie za lipiec) : 12 (liczba dni przepracowanych w lipcu) = 405 zł,

405 zł x 21 (liczba dni roboczych w lipcu) = 8505 zł.

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach >>

Zasiłek przedsiębiorcy

Podstawę wymiaru zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób współpracujących ZUS oblicza od kwoty, od której zostały obliczone składki na ubezpieczenie chorobowe. Składki na ubezpieczenie chorobowe osoba prowadząca pozarolniczą działalność za siebie i za osobę współpracującą opłaca od takiej samej kwoty, jaka jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki na ubezpieczenia przedsiębiorcy opłacają od zadeklarowanej kwoty (w przepisach wskazana jest jej minimalna wysokość). Przedsiębiorca ma więc możliwość wpływania na wysokość ewentualnego świadczenia przez opłacanie odpowiednio wysokiej składki ubezpieczeniowej. Musi jednak pamiętać, że podstawa składki chorobowej w przypadku osób ubezpieczonych dobrowolnie nie może przekroczyć 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawa prawna:

 • art. 36–38, 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?