REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
urlop na żądanie 2024 nauczyciela nauczyciel szkoła feryjna nieferyjna urlop wypoczynkowy dyrektor wicedyrektor
Urlop na żądanie 2024 nauczyciela - kiedy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?
rozwiń >

Urlop na żądanie a nauczyciel

Urlopy wypoczynkowe, które przysługują nauczycielom, reguluje Karta Nauczyciela. Nie ma w niej zapisu o urlopie na żądanie. Urlop na żądanie uregulowany jest w Kodeksie pracy w art. 1672-3. Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym. Nie stanowi de facto odrębnego urlopu, a jest częścią urlopu wypoczynkowego. Zatem aby skorzystać z urlopu na żądanie, trzeba mieć nabyte prawo do urlopu wypoczynkowego. Czy zatem nauczyciele mogą korzystać z tego rodzaju urlopu? To zależy. 

Autopromocja

Urlop na żądanie dla nauczyciela w szkole feryjnej i nieferyjnej

Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole feryjnej (takiej, w której przewidziane są przerwy na ferie zimowe i letnie) urlop wypoczynkowy odbiera w okresie ferii szkolnych. Wymiar urlopu nauczyciela równy jest wymiarowi ferii. Skoro jest z góry ustalony termin korzystania z urlopu nauczycieli, nie przysługuje im prawo do urlopu na żądanie. Inaczej jest w szkołach nieferyjnych. Tutaj nauczyciele mają 35 dni urlopu, który wykorzystuje się zgodnie z planem urlopów, a więc na tej samej zasadzie jak urlop wypoczynkowy określony w Kodeksie pracy. Uznaje się więc, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach nieferyjnych mogą wnioskować o urlop na żądanie.

Powyższe wymiary urlopów nauczycieli należą się osobom zatrudnionym w danej szkole przez minimum 10 miesięcy. Natomiast zatrudnieni na okres krótszy niż 10 miesięcy mają prawo do urlopu proporcjonalnie pomniejszonego. Proporcjonalne pomniejszenie wymiaru urlopu dotyczy również przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego.

Urlop dyrektora, wicedyrektora szkoły

35 dni urlopu należy się również dyrektorowi, wicedyrektorowi i nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole (także zastępcy takiego nauczyciela, który pełni te funkcje minimum 10 miesięcy). Wykorzystuje się je w czasie ustalonym w planie urlopów. W przypadku ustania stosunku pracy lub jego nawiązania w trakcie roku przysługuje urlop proporcjonalny.

Urlopy te są uregulowane w tam sam sposób jak urlopy nauczycieli szkół nieferyjnych. W związku z tym przyjmuje się, że dyrektorowie, wicedyrektorowie oraz nauczyciele na stanowiskach kierowniczych (oraz zastępujący ich minimum 10 miesięcy) również mogą korzystać z urlopu na żądanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop siła wyższa a nauczyciel

Bez względu na feryjny bądź nieferyjny charakter szkoły każdy nauczyciel od kwietnia 2024 roku ma prawo do urlopu z powodu siły wyższej. Za czas tego urlopu przysługuje połowa wynagrodzenia. Nowy urlop został uregulowany w art 68a Karty Nauczyciela. Jest to tzw. zwolnienie w pilnych sprawach rodzinnych, którego wprowadzenie do polskiego porządku prawnego wymagała dyrektywa unijna.

Art. 68a. 1. Nauczyciel ma prawo do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność nauczyciela, w wymiarze 2 dni w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia, o którym mowa w art. 30.
2. Dyrektor szkoły jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1, na wniosek zgłoszony w postaci papierowej lub elektronicznej najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

2 dni opieki na dziecko dla nauczyciela

Niezależnie od tego, czy nauczyciel zatrudniony jest w szkole feryjnej, czy w nieferyjnej, ma prawo do 2 dni opieki na dziecko, które wynikają z art. 67e Karty Nauczyciela. Za czas tego zwolnienia od pracy nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia. Uprawnienie to znajduje się również w art. 188 Kodeksu pracy.

Art. 67e. 1. Nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
2. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy.
3. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, może korzystać jedno z nich.

Urlop opiekuńczy dla nauczyciela

Kolejną nowością jest także urlop opiekuńczy dla nauczyciela uregulowany w  art. 68b Karty Nauczyciela. Jest on jednak bezpłatny.

Art. 68b. 1. Nauczycielowi przysługuje bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
2. Przy udzielaniu urlopu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału Ia działu siódmego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA