REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deklaracje korygujące - wyczerpanie numerów deklaracji rozliczeniowych

Katarzyna Jezierska

REKLAMA

Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem o skomplikowanej strukturze zatrudnienia (duża liczba zatrudnionych, różne rodzaje umów będących podstawą zatrudnienia, stanowiska pracy w szczególnych warunkach, pracownicy młodociani, reorganizacja zakładu). Z tego powodu często musimy składać korekty dokumentów rozliczeniowych przesłanych do ZUS. W tej chwili za styczeń 2007 r. złożyliśmy komplet dokumentów korygujących z numerem 38 (identyfikator 38/01/2007). Co mamy zrobić, kiedy dojdziemy do numeru 39? Czy potem nadal możemy składać korekty za ten miesiąc?

Płatnik składek, który z powodu licznych korekt wyczerpie numery deklaracji rozliczeniowych z przeznaczonego dla siebie zakresu, nadal będzie mógł korygować dokumentację. Jeżeli zajdzie taka konieczność, płatnik powinien w kolejnych korektach używać ostatniego numeru ze wskazanego przepisami zakresu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Płatnik, który przesyła do ZUS dokumentację rozliczeniową za swoich pracowników lub zleceniobiorców, dysponuje w jednym miesiącu następującymi numerami dokumentacji rozliczeniowej:

 • 01 – komplet dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc (deklaracja ZUS DRA oraz imienne raporty miesięczne),
 • 02-39 – kolejne numery kompletów korygujących za ten miesiąc.

Po wyczerpaniu dostępnego zakresu numeracji, w przypadku kolejnej korekty przedsiębiorca powinien używać numeru 39, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe wpisanie daty wypełnienia dokumentów.

Zasada ta dotyczy wszystkich płatników składek. Dla poszczególnych grup płatników przewidziano dodatkowe zakresy numeracji. Obejmują one:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • numery od 40 do 49 – przeznaczone dla dokumentów rozliczeniowych składanych za nianie zatrudniane na podstawie tzw. umowy uaktywniającej (w rozumieniu ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3) przez płatników zobowiązanych do ich rozliczenia (najczęściej zatrudniających je rodziców) – od 1 października 2011 r.;
 • numery od 51 do 69 – przeznaczone dla dokumentów rozliczeniowych składanych za świadczeniobiorców przez:

– powiatowe urzędy pracy, wojskowe biura emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej – za świadczeniobiorców,

– jednostki organizacyjne pomocy społecznej albo wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – za osoby pobierające świadczenia rodzinne oraz za osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej,

– banki i inne podmioty – za świadczeniobiorców, którym wypłacają emerytury lub renty z zagranicy albo renty strukturalne.

Instytucje te, rozliczając własnych zatrudnionych (pracowników, zleceniobiorców), składają dokumenty z zakresem numeracji 01–39. Zakres 51–69 dotyczy tylko wskazanych świadczeniobiorców;

 • numery od 51 do 89 – przeznaczone dla dokumentów rozliczeniowych składanych za emerytów i rencistów oraz osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne przez ZUS;
 • numery od 70 do 79 – przeznaczone dla dokumentów rozliczeniowych składanych za sędziów i prokuratorów oraz za żołnierzy i funkcjonariuszy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego;
 • numery od 80 do 89 – przeznaczone dla dokumentów rozliczeniowych składanych przez syndyka masy upadłościowej za okres od dnia ogłoszenia upadłości.

Odrębne zasady dotyczą płatników opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia.

Jeśli płatnik składek, który opłaca składki wyłącznie za siebie, składa za dany miesiąc więcej niż jedną deklarację rozliczeniową ze względu na różne sześcioznakowe kody tytułu ubezpieczenia lub zmianę sześcioznakowego kodu tytułu ubezpieczenia w trakcie miesiąca, oznacza te deklaracje odpowiednio:

 • pierwszą – numerem identyfikatora 01 (korekty od 2 do 39),
 • drugą – numerem identyfikatora 40 (korekty od 41 do 49),
 • trzecią – numerem identyfikatora 51 (korekty od 52 do 69).

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i zgłosił się do ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 00 (osoba prowadząca pozarolniczą działalność, dla której podstawę wymiaru składek stanowi kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Od 10 sierpnia 2011 r. płatnik ten przekształcił swoją działalność w spółkę z o.o, której jest jedynym wspólnikiem. Dla wspólników jednoosobowych spółek z o.o. przeznaczony jest kod tytułu ubezpieczenia 05 43 xx (wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej). Po złożeniu dokumentów zgłoszeniowych płatnik powinien złożyć dwie deklaracje rozliczeniowe za sierpień 2011 r.: z numerem identyfikatora 01 i z kodem 05 10 00 (obejmującą okres od 1 do 9 sierpnia) oraz z numerem identyfikatora 40 i kodem 05 43 00.

Obowiązujące przepisy pozwalają, aby ZUS w niektórych przypadkach z urzędu korygował dokumentację rozliczeniową złożoną przez płatnika. Dokonując korekty, ZUS zwykle nie podwyższa numeru deklaracji złożonej przez płatnika. Aby w numeracji kolejnych korekt nie powstał chaos, ZUS nadaje deklaracjom sporządzonym z urzędu podnumery. Przykładowo, jeśli ostatnia deklaracja złożona przez płatnika ma numer 5, to ZUS korygując dokumenty sporządzi komplet rozliczeniowy z numerem 5, podnumerem 1. Jeżeli zajdzie konieczność wprowadzenia przez ZUS kolejnych korekt, będą to kolejno komplety dokumentacji oznaczone numerami 5.2, 5.3, 5.4 itd. Ułatwia to ustalenie faktycznej kolejności składania korekt, nawet jeżeli były one sporządzane zarówno przez płatnika, jak i przez ZUS.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy dokumenty są sporządzane z urzędu na podstawie decyzji, ZUS podwyższy numer kompletu rozliczeniowego i poinformuje płatnika o konieczności używania w przyszłości wyższego numeru deklaracji, jeżeli zajdzie konieczność ponownej korekty tego samego miesiąca.

Płatnik nie ma możliwości rozliczania się za pomocą numerów i podnumerów. Jeżeli wyczerpie przeznaczony dla siebie zakres numeracji, kolejne korekty dokumentów składa już tylko z jednym – ostatnim numerem swojego zakresu. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe wpisanie daty wypełnienia dokumentów. System informatyczny będzie bowiem automatycznie nadawał podnumery kolejnym składanym przez płatnika dokumentom, zgodnie z następującymi po sobie datami wypełnienia dokumentów. Komplety korygujące będą systemowo zapisywane na koncie płatnika na koncie płatnika z numerem 39 i kolejnymi podnumerami. Jeżeli korekty z urzędu będzie w tym samym miesiącu składał również ZUS, będą się one zapisywały naprzemiennie z dokumentami składanymi przez płatnika.

Podstawa prawna

 • art. 46 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • załączniki nr 15 i nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA