Kategorie

Czy trzeba powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
Po zapłaceniu 20 grudnia 2011 r. podatku od wypłat w listopadzie 2011 r. okazało się, że powstała zaległość podatkowa wynikająca z niepobrania 32% podatku od dochodów zleceniobiorcy. Na początku stycznia br. uregulowaliśmy tę zaległość. Czy mamy obowiązek powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku?

Nie mają Państwo obowiązku zawiadamiać urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku, który nie został uwzględniony we wpłacie dokonanej 20 grudnia 2011 r. Zaległość podatkową wystarczy uregulować wraz z odsetkami. Szczegóły w uzasadnieniu.

Reklama

Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Od dochodów z tytułu tej działalności, w tym z umów zlecenia i o dzieło, płatnik pobiera zaliczkę na podatek w wysokości 18%, bez względu na wysokość przychodów osiąganych w danym roku przez podatnika. Wyjątkowo, płatnik na wniosek podatnika (np. menedżera lub zleceniobiorcy) może pobierać od dochodów z wykonywanej przez niego działalności zaliczkę na podatek w wysokości 32%.

WAŻNE!

Tylko na wniosek zleceniobiorcy płatnik może pobierać od jego dochodów wyższy 32% podatek.

Reklama

Jeżeli płatnik nie dokona w terminie wpłaty zaliczki na podatek, taka należność staje się zaległością podatkową. Podatnik (w tym przypadku zleceniobiorca) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia zaliczki lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania z tytułu określonych źródeł przychodów wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to przychodów m.in. ze stosunku pracy i ze stosunków pokrewnych, z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów menedżerskich) oraz przychodów uzyskanych z praw majątkowych (m.in. z praw autorskich i praw pokrewnych).

Odpowiedzialność płatnika jest ograniczona do wysokości zaliczki, którą miał obowiązek pobrać, i nie jest wyłączona nawet w sytuacji, gdy przyczyną niepobrania czy zaniżenia zaliczki było wprowadzenie płatnika w błąd przez podatnika.

Jeżeli zatem od wskazanych wyżej przychodów płatnik nie pobrał zaliczki na podatek lub ją bezpodstawnie zaniżył, podatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności za nieprawidłowe wykonanie obowiązków przez płatnika. Organ podatkowy będzie egzekwował zapłatę powstałej zaległości podatkowej tylko od płatnika.

WAŻNE!

Podatnik nie ponosi odpowiedzialności za niepobranie czy zaniżenie zaliczki na podatek przez płatnika nawet wtedy, gdy przyczyną takiego postępowania było wprowadzenia płatnika w błąd przez podatnika.

Natomiast przepisy nie nakładają na płatnika obowiązku zawiadomienia urzędu skarbowego o uregulowaniu zaległości podatkowej. Jedynym obowiązkiem płatnika w tym zakresie jest zapłata podatku w prawidłowej wysokości wraz z odsetkami, przy czym odsetek nie należy odprowadzać, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez „Pocztę Polską Spółkę Akcyjną” za polecenie przesyłki listowej, tj. 6,60 zł (art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej).

Podstawa prawna:

 • art. 26 ust. 1, art. 27 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 41a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • art. 26a, art. 54 § 1 pkt 5, art. 55 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.