reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy trzeba powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku

Czy trzeba powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku

Po zapłaceniu 20 grudnia 2011 r. podatku od wypłat w listopadzie 2011 r. okazało się, że powstała zaległość podatkowa wynikająca z niepobrania 32% podatku od dochodów zleceniobiorcy. Na początku stycznia br. uregulowaliśmy tę zaległość. Czy mamy obowiązek powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku?

Nie mają Państwo obowiązku zawiadamiać urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku, który nie został uwzględniony we wpłacie dokonanej 20 grudnia 2011 r. Zaległość podatkową wystarczy uregulować wraz z odsetkami. Szczegóły w uzasadnieniu.

Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Od dochodów z tytułu tej działalności, w tym z umów zlecenia i o dzieło, płatnik pobiera zaliczkę na podatek w wysokości 18%, bez względu na wysokość przychodów osiąganych w danym roku przez podatnika. Wyjątkowo, płatnik na wniosek podatnika (np. menedżera lub zleceniobiorcy) może pobierać od dochodów z wykonywanej przez niego działalności zaliczkę na podatek w wysokości 32%.

WAŻNE!

Tylko na wniosek zleceniobiorcy płatnik może pobierać od jego dochodów wyższy 32% podatek.

Jeżeli płatnik nie dokona w terminie wpłaty zaliczki na podatek, taka należność staje się zaległością podatkową. Podatnik (w tym przypadku zleceniobiorca) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia zaliczki lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania z tytułu określonych źródeł przychodów wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to przychodów m.in. ze stosunku pracy i ze stosunków pokrewnych, z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów menedżerskich) oraz przychodów uzyskanych z praw majątkowych (m.in. z praw autorskich i praw pokrewnych).

Odpowiedzialność płatnika jest ograniczona do wysokości zaliczki, którą miał obowiązek pobrać, i nie jest wyłączona nawet w sytuacji, gdy przyczyną niepobrania czy zaniżenia zaliczki było wprowadzenie płatnika w błąd przez podatnika.

Jeżeli zatem od wskazanych wyżej przychodów płatnik nie pobrał zaliczki na podatek lub ją bezpodstawnie zaniżył, podatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności za nieprawidłowe wykonanie obowiązków przez płatnika. Organ podatkowy będzie egzekwował zapłatę powstałej zaległości podatkowej tylko od płatnika.

WAŻNE!

Podatnik nie ponosi odpowiedzialności za niepobranie czy zaniżenie zaliczki na podatek przez płatnika nawet wtedy, gdy przyczyną takiego postępowania było wprowadzenia płatnika w błąd przez podatnika.

Natomiast przepisy nie nakładają na płatnika obowiązku zawiadomienia urzędu skarbowego o uregulowaniu zaległości podatkowej. Jedynym obowiązkiem płatnika w tym zakresie jest zapłata podatku w prawidłowej wysokości wraz z odsetkami, przy czym odsetek nie należy odprowadzać, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez „Pocztę Polską Spółkę Akcyjną” za polecenie przesyłki listowej, tj. 6,60 zł (art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 26 ust. 1, art. 27 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 41a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 26a, art. 54 § 1 pkt 5, art. 55 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doradca podatkowy

Źródło:

INFOR
Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama