Kategorie

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Bogusław Nowakowski
Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych?

Pracownica w trakcie urlopu wypoczynkowego zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę, dlatego nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym synem za cały okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie lekarskie należy wysłać do ZUS jedynie w przypadku wątpliwości Państwa lub pracownicy co do prawidłowości ustalenia braku prawa do zasiłku opiekuńczego.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub chorym członkiem rodziny. Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadkach określonych ustawą zasiłkową (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy jest dla pracowników świadczeniem pieniężnym z ubezpieczenia społecznego wypłacanym zamiast wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracownik nie może świadczyć pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny. Oznacza to, że pracownik nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, jeśli w okresie osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem/członkiem rodziny zachowuje prawo do wynagrodzenia.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli za czas sprawowania opieki nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Konieczność zaopiekowania się chorym członkiem rodziny nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Przerwanie urlopu i udzielenie części niewykorzystanego urlopu w terminie późniejszym może nastąpić w sytuacji, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego wystąpią po stronie pracownika takie okoliczności, jak:

 • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
 • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
 • konieczność odbycia ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
 • nabycie prawa do urlopu macierzyńskiego.

Zatem w przypadku, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zmuszony jest sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, nie powoduje to przerwania urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli ten fakt jest udokumentowany zwolnieniem lekarskim na druku ZUS ZLA. Pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym, który za czas tego urlopu ma prawo do wynagrodzenia nieodbiegającego od tego, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował, nie może za ten sam okres otrzymać zasiłku opiekuńczego.

Państwa pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym udzielonym przez pracodawcę od 20 lipca do 12 sierpnia br. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 8-letniego syna. Za cały okres tego zwolnienia pracownica otrzyma wynagrodzenie za urlop.

Państwa zakład pracy ustala prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypłaca te świadczenia. Złożenie przez pracownicę zwolnienia lekarskiego, za czas którego nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie wymaga zwracania się o opinię do ZUS ani przekazywania do ZUS zwolnienia lekarskiego. Taka konieczność występuje wówczas, gdy są wątpliwości co do prawidłowości ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty. Wówczas zarówno pracownica, jak i Państwa zakład mogą zwrócić się do ZUS o opinię lub wydanie decyzji. Oddział ZUS jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień i sprawdzenia prawidłowości ustalenia uprawnień do zasiłków. W razie potrzeby lub na wniosek zainteresowanych ZUS wyda formalną decyzję zawierającą pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.

Podstawa prawna

 • art. 12, art. 32, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 166, art. 172 Kodeksu pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.