reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych?

Pracownica w trakcie urlopu wypoczynkowego zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę, dlatego nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym synem za cały okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie lekarskie należy wysłać do ZUS jedynie w przypadku wątpliwości Państwa lub pracownicy co do prawidłowości ustalenia braku prawa do zasiłku opiekuńczego.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub chorym członkiem rodziny. Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadkach określonych ustawą zasiłkową (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy jest dla pracowników świadczeniem pieniężnym z ubezpieczenia społecznego wypłacanym zamiast wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracownik nie może świadczyć pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny. Oznacza to, że pracownik nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, jeśli w okresie osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem/członkiem rodziny zachowuje prawo do wynagrodzenia.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli za czas sprawowania opieki nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Konieczność zaopiekowania się chorym członkiem rodziny nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Przerwanie urlopu i udzielenie części niewykorzystanego urlopu w terminie późniejszym może nastąpić w sytuacji, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego wystąpią po stronie pracownika takie okoliczności, jak:

  • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
  • konieczność odbycia ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  • nabycie prawa do urlopu macierzyńskiego.

Zatem w przypadku, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zmuszony jest sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, nie powoduje to przerwania urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli ten fakt jest udokumentowany zwolnieniem lekarskim na druku ZUS ZLA. Pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym, który za czas tego urlopu ma prawo do wynagrodzenia nieodbiegającego od tego, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował, nie może za ten sam okres otrzymać zasiłku opiekuńczego.

Państwa pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym udzielonym przez pracodawcę od 20 lipca do 12 sierpnia br. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 8-letniego syna. Za cały okres tego zwolnienia pracownica otrzyma wynagrodzenie za urlop.

Państwa zakład pracy ustala prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypłaca te świadczenia. Złożenie przez pracownicę zwolnienia lekarskiego, za czas którego nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie wymaga zwracania się o opinię do ZUS ani przekazywania do ZUS zwolnienia lekarskiego. Taka konieczność występuje wówczas, gdy są wątpliwości co do prawidłowości ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty. Wówczas zarówno pracownica, jak i Państwa zakład mogą zwrócić się do ZUS o opinię lub wydanie decyzji. Oddział ZUS jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień i sprawdzenia prawidłowości ustalenia uprawnień do zasiłków. W razie potrzeby lub na wniosek zainteresowanych ZUS wyda formalną decyzję zawierającą pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.

Podstawa prawna

  • art. 12, art. 32, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 166, art. 172 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama