REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz Pracy, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu macierzyńskiego w szczególnych okolicznościach

Urodzenie martwego dziecka upoważnia do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Natomiast w przypadku poronienia taki urlop nie przysługuje, a pracownica ma prawo jedynie do zwolnienia na czas niezdolności do pracy.

Wnioski o umorzenie składek na Fundusz Pracy tylko do 1 sierpnia

1 sierpnia 2011 r. upływa termin składania w ZUS wniosków o umorzenie zaległych składek na Fundusz Pracy. O umorzenie mogą występować kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym.

Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę

Obowiązek opłacania składek za zleceniobiorcę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie dotyczy każdej firmy. Ponadto konieczność opłacania tych składek zależy od wieku zleceniobiorcy i wysokości uzyskiwanego przez niego przychodu.

REKLAMA

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim w przeciwieństwie do zarobkowania na urlopie wychowawczym może odbywać się jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownikowi tego urlopu.

Zmniejszenie środków na Fundusz Pracy zwiększy bezrobocie

W 2011 r. urzędy pracy mają o 70 proc. mniej środków na walkę z bezrobociem niż w 2010 r. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia.

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

REKLAMA

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy.

Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. W przypadku, gdy pracownik skorzysta z takiego urlopu, najczęściej pracodawca musi zatrudnić kogoś na zastępstwo.

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego

Czy osoba, która opłaciła składki na Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności w czasie urlopu wychowawczego, może uzyskać ich zwrot

Prowadziłam działalność gospodarczą w latach 2000–2008. Równocześnie pracowałam na etacie, ale w okresie od 2006 r. do 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W tym czasie płaciłam składki z tytułu działalności. Przeczytałam komunikat ZUS, że osoby, które opłaciły składki na Fundusz Pracy za czas prowadzenia działalności podczas urlopu wychowawczego, mogą starać się o umorzenie tych składek. Jak złożyć taki wniosek i w jakim terminie?

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie.

Naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracowników jednostek badawczo-rozwojowych

Zmiany w zasadach naliczania świadczeń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego lub sprawowania opieki dla pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostki badawczo-rozwojowej weszły w życie pod koniec 2010 r. Wprowadziła je ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki.

Czy bankrutująca spółka musi płacić składki na Fundusz Pracy

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Umowa pozorna

Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną?

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r.

ZUS poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy (FP) w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

25.01.2011

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 stycznia 2011 r. w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Umorzenie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy

Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianie przepisów

Od 1 stycznia 2011 r. wydłużono czas, kiedy ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Po zmianie przepisów mają oni prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o przysposobieniu dziecka.

Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

Wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

W 2011 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie wyższej o prawie 50 zł niż w roku 2010 r.

Niższe składki za matki powracające do pracy

Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu.

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

Czy po urodzeniu dziecka przysługują dodatkowe dni wolne

Pracownica wraca do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Podczas jego trwania złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej dwóch dni urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia dziecka. Czy takie żądanie może i powinno być uwzględnione?

Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone.

Zleceniobiorcy - zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione na umowę zlecenie zależy od wielu czynników – obowiązku podlegania przez nie ubezpieczeniom społecznym, wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu zlecenia czy wieku zleceniobiorcy. Składkę na Fundusz opłaca się w tych samych terminach, co składki na ubezpieczenia społeczne – a zatem zleceniodawcy ze sfery budżetowej przekazują składki do ZUS do 5., a pozostali płatnicy do 15. dnia każdego miesiąca.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Nowelizacja Kodeksu pracy - szerszy dostęp do urlopów ojcowskich

Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek, 25 listopada, jednogłośnie przyjął Sejm.

Pracodawca nakazuje nadgodziny w ciąży - porada

Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Mój pracodawca często każe mi zostawać po godzinach, grożąc, że mnie zwolni, jeśli odmówię. Od czasu do czasu mogłabym zostać dłużej, ale ostatnio mój lekarz kieruje mnie na różne badania, przez co potrzebuję wolnych popołudni, żeby zdążyć do szpitala. Czy pracodawca może wywierać na mnie taką presję?

Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm.

Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Moja żona przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Chciałbym razem z nią skorzystać z takiego urlopu. Czy możemy obydwoje przebywać na macierzyńskim? 

Jak rozliczać składki za osobę pobierającą zasiłek macierzyński

Za osoby pobierające zasiłek macierzyński budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozlicza je podmiot wypłacający zasiłek – czyli albo płatnik składek, albo ZUS. Od tego, kto wypłaca świadczenie, zależy rodzaj dokumentów rozliczeniowych i sposób wypełnienia dokumentów, jakie płatnik musi przekazać do ZUS za osobę na zasiłku.

Pomoc dla pracodawców poszkodowanych przez powódź

Środki z zfśs i zfron mogą być wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami. Pracodawcy, którzy mimo powodzi utrzymają zatrudnienie, mogą liczyć na zwrot kosztów płac z Funduszu Pracy.

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Becikowe i ulga prorodzinna - czy będą zmiany

Becikowe ani ulga prorodzinna nie zachęcają do posiadania większej liczby dzieci - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach.

Ministerstwo pracy - pomoc dla pracowników i przedsiębiorców

Na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) ukazała się informacja na temat pomocy dla pracowników i przedsiębiorców, dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r.

Tylko do 1 września matki mogą ubiegać się o umorzenie składek

ZUS przypomina, że tylko do 1 września matki, które prowadząc własną działalność gospodarczą przebywały na zasiłku macierzyńskim, bądź urlopie wychowawczym, mogą ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

REKLAMA