reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Powinni Państwo udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pracownik może wziąć urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego matki.

UZASADNIENIE

Urlop macierzyński żony pracownika nie wyklucza sprawowania osobistej opieki przez ojca nad starszym dzieckiem. Osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem jest podstawowym warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Państwa pracownik może więc skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Prawo do urlopu wychowawczego jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że dzieckiem może opiekować się drugi rodzic lub inny członek rodziny. Pracownik może więc wykorzystać urlop wychowawczy także wówczas, gdy drugi z rodziców nie pracuje, przebywa na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym lub macierzyńskim.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego także wówczas, gdy dzieckiem może opiekować się drugi z rodziców lub inna osoba.

Urlop wychowawczy przysługuje, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się wszystkie okresy świadczenia pracy w ramach stosunku pracy u wszystkich pracodawców, bez względu na długość przerw między zatrudnieniem w poszczególnych firmach. Bez znaczenia jest w tej sytuacji wymiar czasu pracy oraz tryb rozwiązania stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia wliczają się także m.in. okresy urlopu macierzyńskiego, nieświadczenia pracy w trakcie trwania stosunku pracy z powodu choroby, udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama