Kategorie

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Jadwiga Krukowska
Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Powinni Państwo udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pracownik może wziąć urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego matki.

UZASADNIENIE

Urlop macierzyński żony pracownika nie wyklucza sprawowania osobistej opieki przez ojca nad starszym dzieckiem. Osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem jest podstawowym warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Państwa pracownik może więc skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Prawo do urlopu wychowawczego jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że dzieckiem może opiekować się drugi rodzic lub inny członek rodziny. Pracownik może więc wykorzystać urlop wychowawczy także wówczas, gdy drugi z rodziców nie pracuje, przebywa na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym lub macierzyńskim.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego także wówczas, gdy dzieckiem może opiekować się drugi z rodziców lub inna osoba.

Urlop wychowawczy przysługuje, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się wszystkie okresy świadczenia pracy w ramach stosunku pracy u wszystkich pracodawców, bez względu na długość przerw między zatrudnieniem w poszczególnych firmach. Bez znaczenia jest w tej sytuacji wymiar czasu pracy oraz tryb rozwiązania stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia wliczają się także m.in. okresy urlopu macierzyńskiego, nieświadczenia pracy w trakcie trwania stosunku pracy z powodu choroby, udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą.


PRZYKŁAD

Pracownica wychowująca dwuipółletnie dziecko po 1-miesięcznym okresie próbnym została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dziecko zapisała do przedszkola, jednak ze względu na powtarzające się choroby dziecka, po 2 miesiącach pracy (łącznie z okresem próbnym), złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w wymiarze 1 roku. W jej aktach osobowych były złożone dokumenty potwierdzające pracę w innym zakładzie na czas określony – 3 miesiące oraz pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 1 miesiąc i 14 dni. Do stażu pracy uprawniającego do udzielenia urlopu wychowawczego pracodawca zaliczył pracownicy: 2 miesiące pracy w obecnym zakładzie, 3 miesiące pracy u poprzedniego pracodawcy i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, czyli 1 miesiąc i 14 dni. W tej sytuacji spełniony został warunek zatrudnienia w wymiarze co najmniej 6 miesięcy. Pracodawca udzielił więc pracownicy urlopu wychowawczego.

Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą korzystać jednocześnie z urlopu wychowawczego przez maksymalnie 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy).

W przypadku spełnienia przez pracownika wymagań określonych w prawie pracy, udzielenie urlopu wychowawczego jest obowiązkiem pracodawcy. Nieudzielenie urlopu wychowawczego uprawnionemu pracownikowi jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Urlopu wychowawczego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Wniosek powinien wpłynąć do pracodawcy na 2 tygodnie przed rozpoczęciem planowanego terminu urlopu wychowawczego. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie wymaganego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Podstawa prawna

 • art. 186, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
 • § 1–4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291),
 • art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
SLIM VAT 2. Zmiany od 1 października 2021 r.
SLIM VAT 2. Zmiany od 1 października 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.