reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

Kiedy już zdecydujesz się na posiadanie dziecka, na pierwszy plan zwykle wysuwają się kwestie dotyczące prawidłowego rozwoju płodu, zakup wózka, ubranek, odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Jesteś pochłonięta czytaniem literatury dotyczącej dorastania dziecka i jego prawidłowego rozwoju. Są to bez wątpienia rzeczy najważniejsze.

Musisz też jednak pamiętać – szczególnie jeżeli pracujesz – że masz prawo do urlopu macierzyńskiego, które jest nierozerwalnie związane z urodzeniem dziecka. Co więcej, prawo do takiego nadprogramowego odpoczynku ma także ojciec dziecka. Wszelkich informacji o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim, jego wymiarze, zasiłku – dostarczy Ci ten poradnik.

Podział poradnika

1. Wniosek o urlop macierzyński i tacierzyński.
2. Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego.
3. Korzystanie z urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka.
4. Dodatkowy urlop macierzyński.
5. Przysposobienie dziecka i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.
6. Zasiłek macierzyński.

1. Wniosek o urlop macierzyński i tacierzyński

Co do zasady, przepisy Kodeksu pracy nie przewidują obowiązku złożenia wniosku o podstawowy urlop macierzyński, większość pracodawców stawia jednak taki wymóg. Jest to uzasadnione względami praktycznymi – pracodawca nie tylko może, ale wręcz powinien wiedzieć, na kiedy została wyznaczona data porodu i od kiedy należy liczyć termin przysługującego urlopu macierzyńskiego. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja, gdy pracownica chce wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed porodem, lub gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński – w tych dwóch sytuacjach wniosek o urlop jest obowiązkowy.

Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór takiego wniosku, z reguły jednak każdy pracodawca dysponuje wzorem takiego wniosku obowiązującym w jego zakładzie pracy.

W związku z przewidywaną datą porodu określoną w zaświadczeniu lekarskim na ...................................... proszę o udzielenie mi przysługującego urlopu macierzyńskiego w okresie od dnia ................................................... do dnia porodu, a w pozostałym wymiarze w okresie od dnia porodu aż do wyczerpania tego urlopu w łącznym wymiarze ...................................... tygodni.

Odmiennie przedstawia się sytuacja pracowników-ojców, którzy chcą skorzystać z urlopu ojcowskiego (tacierzyńskiego). Urlopu ojcowskiego udziela się bowiem na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracownik-ojciec ma zatem obowiązek – w przeciwieństwie do matki – złożenia wniosku.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika-ojca.

Podsumowując: złożenie wniosku o podstawowy urlop macierzyński nie jest konieczne, z wyjątkiem sytuacji, kiedy część tego urlopu chcemy wykorzystać przed porodem lub gdy chcemy wziąć dodatkowy urlop macierzyński. We wniosku musimy zawrzeć informacje dotyczące przewidywanej daty porodu – zgodnie z zaświadczeniem lekarskim, datę rozpoczęcia urlopu, szczególnie jeżeli ma on się rozpocząć przed porodem, a także informację dotyczącą ogólnego przysługującego wymiaru urlopu. Złożenie wniosku przez pracownika-ojca, który chce skorzystać z urlopu tacierzyńskiego jest natomiast obowiązkowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama