Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego
REKLAMA
Urlop macierzyński może być wykorzystany tylko w naturze. Co do zasady powinien on być wykorzystany w sposób nieprzerwany.
REKLAMA
Becikowe nie dla wszystkich - projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych >>
Kodeks pracy dopuszcza jednak, aby pracownica w ściśle określonych sytuacjach zrezygnowała z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Jest to możliwe gdy:
- pracownica wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie,
- pracownik–ojciec wychowujący dziecko zgłosi pisemny wniosek w sprawie wykorzystania pozostałej części urlopu macierzyńskiego.
Firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty ubezpieczeń za martwo urodzone dziecko >>
Istotny jest termin złożenia pisemnego wniosku pracownicy, w którym rezygnuje ona z części urlopu macierzyńskiego. Termin ten powinien przypadać najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem pracownicy do pracy. Do terminowo złożonego wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika.
Termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika-ojca powinien pokrywać się z tym wskazanym we wniosku pracownika o udzielenie urlopu. Należy pamiętać, że termin ten musi przypadać bezpośrednio po dacie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Matka pracująca - powrót do pracy po urlopie macierzyńskim >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat