reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę

Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę

Obowiązek opłacania składek za zleceniobiorcę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie dotyczy każdej firmy. Ponadto konieczność opłacania tych składek zależy od wieku zleceniobiorcy i wysokości uzyskiwanego przez niego przychodu.

Zwolnienie z opłacania składek

Obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy nie ma zleceniodawca, który jest osobą fizyczną i nie ma statusu pracodawcy, gdyż nie zatrudnia ani jednego pracownika (tj. osoby w ramach stosunku pracy). Taki obowiązek ma zleceniodawca – osoba fizyczna, który zatrudnia przynajmniej jednego pracownika, a także zleceniodawca będący jednostką organizacyjną (bez względu na to, czy zatrudnia pracowników).

Jeśli zleceniodawca, który jest osobą fizyczną, zatrudnia tylko zleceniobiorców, nie powinien opłacać za nich składek na FP.

Taki zleceniodawca powinien jednak opłacać za zleceniobiorców składki na FGŚP, jeśli podlegają oni z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (chyba że korzysta ze zwolnienia z tego obowiązku na innej podstawie). Obowiązek opłacania składek na FGŚP nie dotyczy jednak tych pracodawców i zleceniodawców, którzy nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (m.in. jednostek budżetowych).

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Składki na FP i FGŚP a podstawa wymiaru składek

Zasadą jest, że składki na FP i FGŚP należy opłacać za osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak obowiązek opłacania składek na FP zależy jeszcze od wysokości miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy.

Składkę na FP należy opłacać tylko za zleceniobiorcę, którego podstawą wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie (w 2011 r. – 1386 zł). Ewentualnie w sytuacji, gdyby zleceniobiorca podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innego tytułu (np. z umowy o pracę zawartej na część etatu), należy ustalić obowiązek opłacania składki na FP biorąc pod uwagę sumę przychodów ze wszystkich tytułów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku zleceniobiorców, dla których zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń i którzy są wynagradzani stawką miesięczną lub godzinową, aby ustalić obowiązek opłacania składki na FP, należy sprawdzać wysokość podstawy wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca. Oznacza to, że jeśli taki zleceniobiorca:

  • podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc, to obowiązek opłacenia składki na FP występuje za ten miesiąc, jeśli podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia,
  • nie podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc (np. w związku z rozpoczęciem lub zakończeniem umowy w trakcie miesiąca albo chorobą lub inną nieobecnością w pracy), to należy ustalić, jaka byłaby wysokość podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia, gdyby podlegał tym ubezpieczeniom przez cały miesiąc; jeśli będzie to kwota przynajmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu, za ten miesiąc należy opłacić składkę na FP.

Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 25.10.2016

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę. /Fot. ShutterStock
Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę. /Fot. ShutterStock

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Quercus Sp. z o. o.

ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama