Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Izabela Nowacka, specjalista ds. kadr i płac
Stan prawny: 2011-02-04 13:35

Pracownica zatrudniona na 3/4 etatu 3 września 2010 r. urodziła dziecko. Od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim. Z tego tytułu pobierała również zasiłek macierzyński. Na urlopie macierzyńskim przebywała do 20 stycznia 2011 r. 13 stycznia br. złożyła wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni oraz wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy w wymiarze 1/2 etatu. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy?

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego z tytułu dodatkowego urlopu macierzyńskiego stanowi ta sama podstawa, która została ustalona dla zasiłku za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego. Jednak kwotę zasiłku za dodatkowy urlop należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownica wykonywała pracę w czasie korzystania z dodatkowego urlopu (wysokość zasiłku macierzyńskiego należy zmniejszyć odpowiednio do proporcji wymiaru czasu pracy podjętej w czasie dodatkowego urlopu do wymiaru czasu pracy wykonywanej przed urlopem macierzyńskim).

UZASADNIENIE

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie mu (jednorazowo) dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze (obowiązującym do końca 2011 r.):

 • do 2 tygodni – w razie urodzenia jednego dziecka,
 • do 3 tygodni – w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Pisemny wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik powinien złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca musi ten wniosek uwzględnić.

Podczas korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo wykonywać pracę u pracodawcy, który udzielił urlopu. Praca nie może jednak przebiegać w wymiarze wyższym niż połowa pełnego etatu. W takim przypadku pracownik korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przez pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownik może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obejmującego część wymiaru czasu pracy, gdy jest zatrudniony zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak osoba, która jest zatrudniona w połowie wymiaru czasu pracy, może łączyć urlop z pracą w wymiarze niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Pracownik musi złożyć pisemny wniosek o podjęcie pracy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku tym wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ze świadczeniem pracy. Ten wniosek pracodawca również jest zobowiązany uwzględnić.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2011-02-09

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Radek2011-06-09 14:26

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Z tego co przeczytałem to temat dodatkowego zasiłku macierzyńskiego jest również dostępny dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą lub też kobiet współpracujących przy prowadzeniu tej działalności. Zastanawia mnie fakt czy zasady związane z uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego są takie same przy adopcji, bo z tego co się dowiedziałem to tak właśnie to wygląda. Dodatkowo przeanalizowałem temat uzyskania wysokiego zasiłku macierzyńskiego nawet 250% podstawy wymiaru, gdzie można uzyskać kilka tysięcy złotych miesięcznie zasiłku macierzyńskiego. Można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy http://www.zasilekmac.2ap.pl

 • avatar

  Minnie2011-02-17 15:22

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Przydatne rady:) A dodatkowo, wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam lekturę obszernego artykułu na temat urlopów macierzyńskich i tego, jak jest to regulowane w prawie Unii Europejskiej: http://spolecznieodpowiedzialni.pl/247/URLOPY_RODZICIELSKIE_W_UE,1lid,593,36n.htmlSporo można się z tego tekstu dowiedzieć, tak więc myślę, że warto przeczytać.

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter