Kategorie

Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

Kinga Jurak
W styczniu 2011 r. nasza pracownica przyjęła na wychowanie dwoje dzieci w wieku 2 i 6 lat. Jednocześnie złożyła w sądzie opiekuńczym wniosek o ich przysposobienie, a w firmie – wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński?

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od dnia złożenia w sądzie wniosku o przysposobienie dzieci. Okres przysługującego jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz wypłaty zasiłku macierzyńskiego wynosi 31 tygodni (217 dni).

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Ma do niego prawo m.in. osoba, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie wykorzystywania urlopu wychowawczego przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia:

 • i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia albo
 • przyjęła je na wychowanie w ramach rodziny zastępczej – z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem (art. 29 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zasiłkowej).

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu zależy od liczby dzieci jednocześnie przyjętych na wychowanie:

 • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
 • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
 • 33 tygodni (231 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
 • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
 • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci (art. 183 § 1 Kodeksu pracy).

Istotne jest przy tym, że minimalny okres wypłaty zasiłku z tytułu przysposobienia dziecka wynosi 9 tygodni. Zatem zasiłek jest wypłacany minimum przez 63 dni, nawet jeśli w tym czasie dziecko ukończy wiek odpowiednio 7 lub 10 lat (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).


WAŻNE!

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie nie może być krótszy niż 9 tygodni (63 dni).

PRZYKŁAD

Reklama

Ubezpieczona przyjęła na wychowanie dziecko, które miało 6 lat 11 miesięcy i 2 tygodnie. Wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Zasiłek macierzyński będzie jej przysługiwał przez 9 tygodni, mimo że w tym czasie dziecko ukończy 7. rok życia.

Przy ustalaniu przysługującego wymiaru urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy uwzględniać jedynie dzieci przyjęte na wychowanie do ukończenia 7. lub 10. roku życia.

PRZYKŁAD

Pracownica przyjęła na wychowanie dwoje dzieci w wieku 3 i 12 lat i wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o ich przysposobienie. Ubezpieczona z tytułu przyjęcia dzieci na wychowanie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni (140 dni), ponieważ tylko jedno dziecko jest w wieku uprawniającym do urlopu macierzyńskiego na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Gdy w okresie korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego jedno z dzieci ukończy 7 lat lub odpowiednio 10 lat, okres urlopu i zasiłku ulega zmianie. Urlop i zasiłek przysługują wówczas w wymiarze odpowiednim do liczby dzieci, które wciąż spełniają warunek wieku. W sytuacji gdy ustalony ponownie okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie krótszy od okresu dotychczas wykorzystanego, zasiłek ten nie będzie przysługiwał po dniu osiągnięcia przez dziecko odpowiednio 7. lub 10. roku życia.

PRZYKŁAD

Reklama

Ubezpieczona 16 lipca 2010 r. przyjęła na wychowanie dwoje dzieci i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o ich przysposobienie. Starsze dziecko urodziło się 12 grudnia 2003 r., a młodsze – 12 marca 2005 r. Z tytułu przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci pracownica miałaby prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 31 tygodni (217 dni), tj. od 16 lipca 2010 r. do 17 lutego 2011 r. Jednak w tym okresie jedno z dzieci kończy 7 lat, dlatego po ukończeniu przez nie tego wieku ubezpieczona miałaby prawo do zasiłku jedynie z tytułu przyjęcia na wychowanie jednego dziecka (140 dni). Ponieważ przed ukończeniem przez dziecko 7. roku życia pracownica będzie pobierała zasiłek macierzyński przez okres dłuższy niż wynikający z tytułu przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, zasiłek przysługuje jej do dnia poprzedzającego ukończenie przez starsze dziecko 7. roku życia. Wobec powyższego ubezpieczona będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres od 16 lipca do 11 grudnia 2010 r. (149 dni).


Pracownik, który przyjmie dziecko na wychowanie (poza sytuacją, gdy jest dla dziecka rodziną zastępczą zawodową niespokrewnioną z dzieckiem), ma również prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu również zależy od liczby dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie (art. 183 § 3 Kodeksu pracy). W 2010 r. i w 2011 r. urlop ten przysługuje:

 • do 2 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
 • do 3 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka,
 • 1 tydzień – w przypadku korzystania z uprawnień do minimalnego wymiaru urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dowodami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, zarówno za okres podstawowego, jak i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, są:

 • zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, zawierające także datę urodzenia dziecka oraz oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,
 • w razie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez ZUS – zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Pracownica występująca o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego powinna złożyć pisemny wniosek, wskazując w nim okres, w jakim chce korzystać z tego urlopu. Urlop ten jest udzielany w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności (art. 1821 § 2 i § 3 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

 • art. 29 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • art. 1821 § 2 i § 3, art. 183 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?