| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowy urlop macierzyński w 2012 roku

Dodatkowy urlop macierzyński w 2012 roku

W 2012 roku wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie: do 4 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub do 6 tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Nowelizacja Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. wprowadziła dodatkowy urlop macierzyński. Wymiar tego urlopu zależy od liczby urodzonych dzieci oraz od roku, w którym rodzic będzie chciał skorzystać z urlopu.

Liczba tygodni dodatkowego urlopu przysługujących pracownikowi będzie wzrastała co 2 lata i docelowo (od 2014 r.) będzie wynosiła:

  • do 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • do 8 tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Prawie połowa matek małych dzieci jest z nimi w domu >>

Zanim urlop ten wyniesie 6 i 8 tygodni, liczba ta będzie mniejsza od pułapu docelowego i w 2011 r. wynosi do 2 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka). Natomiast w 2012 i 2013 r. wyniesie do 4 tygodni. Wymiar dodatkowego urlopu w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka wynosi w tym roku do 3 tygodni, a w 2012 i 2013 r. będzie wynosił do 6 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Oznacza to, że nie może być dzielony na części. Może być przyznany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Udziela się go wyłącznie na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek.

ZUS opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za nianię >>

Jedno z rodziców uprawnionych do dodatkowego urlopu może łączyć korzystanie z niego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Wymiar takiej pracy podczas dodatkowego urlopu nie może być wyższy niż 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy w takich okolicznościach następuje na pisemny wniosek pracownika. Musi być on złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »