REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla pracodawców poszkodowanych przez powódź

Anna Czajkowska

REKLAMA

Środki z zfśs i zfron mogą być wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami. Pracodawcy, którzy mimo powodzi utrzymają zatrudnienie, mogą liczyć na zwrot kosztów płac z Funduszu Pracy.

Co do zasady środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinny być wydatkowane na cele, które wynikają z ustaw określających ich status. W drodze wyjątku w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (zwanej dalej ustawą) przyjęto, że kwoty te mogą być zagospodarowane także na rzecz pracowników poszkodowanych przez powódź.

Autopromocja

Środki z zfśs

Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą dla poszkodowanych zatrudnionych u pracodawcy, który utworzył fundusz, a także dla poszkodowanych zatrudnionych u innego pracodawcy (art. 10 ustawy).

Jakkolwiek ustawodawca nie precyzuje, w jakiej formie i na jakich warunkach powinno być przyznawane wsparcie, to w tym zakresie należy sięgnąć do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przewiduje się w niej, że pracodawca zobowiązany jest prowadzić działalność socjalną polegającą m.in. na udzielaniu pracownikom pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Dla dotkniętych przez powódź powinny być zatem dostępne różnego rodzaju usługi i świadczenia z funduszu. Jednak ich przyznawanie w dalszym ciągu pozostanie uzależnione od sytuacji życiowej i materialnej poszkodowanych.

Czy zapomogi dla pracowników poszkodowanych w powodzi są zwolnione ze składek i podatku >>

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik X wystąpił o pożyczkę z zfśs na likwidację szkód wywołanych przez powódź. Pracodawca odmówił udzielenia pożyczki. Pracownik mieszkał bowiem na drugim piętrze i woda nie spowodowała tam zniszczeń.

Kwoty zgromadzone w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być także udostępniane osobom świadczącym pracę na rzecz innych pracodawców. W ustawie nie przesądzono, w jaki sposób dokonać takiego przepływu. Wydaje się, że kwestia ta powinna podlegać uzgodnieniom pracodawców. Nie ma wymogu, aby u drugiego pracodawcy utworzony był fundusz.

Środki z zfron

Środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinny być przeznaczone na odtworzenie infrastruktury i wyposażenia, utraconych lub zniszczonych miejsc pracy oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych u dysponenta tego funduszu (art. 12 ustawy). Przyjęto także rozwiązanie umożliwiające ratowanie z tych środków warsztatów terapii zajęciowej zagrożonych likwidacją. Do 15% środków funduszu rehabilitacji może być przeznaczone na pomoc indywidualną dla osób niepełnosprawnych na usuwanie skutków powodzi. W szczególności chodzi o zakup utraconego lub zniszczonego sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz o ograniczenie barier technicznych i architektonicznych powstałych wskutek powodzi. Dysponent funduszu może przeznaczyć do 10% środków funduszu na przedsięwzięcia wspólne lub na bezzwrotną pomoc na usuwanie skutków powodzi u innego dysponenta takiego funduszu, który poniósł szkody na skutek powodzi.

Warunkiem wykorzystania środków funduszu jest uzyskanie zgody PFRON. O zgodę należy wystąpić najpóźniej do 31 grudnia 2010 r. Akceptacja ze strony PFRON nie jest wymagana jedynie w odniesieniu do pomocy indywidualnej.

Zasady odnoszące się do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych stosuje się odpowiednio do zakładowego funduszu aktywności.

Jak przy pomocy ZUS odtworzyć dane zniszczone w powodzi >>


Środki z Funduszu Pracy

Pracodawcy mogą także liczyć na zwrot kosztów zatrudnienia. Pieniądze zwracane są ze środków pochodzących z Funduszu Pracy. Ustawa przewiduje, że refundacji podlegają – przez okres do 12 miesięcy – poniesione przez pracodawcę koszty wynagrodzeń, nagród oraz składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia własnych pracowników oraz bezrobotnych skierowanych do pracy. W przypadku pracowników refundacja dotyczy jedynie zakładów pracy, które zostały zniszczone w wyniku powodzi.

Decyzję o zwrocie kosztów podejmuje starosta w trybie określonym dla prac interwencyjnych, biorąc pod uwagę zakres i skalę zniszczeń u pracodawcy oraz możliwości utrzymania miejsc pracy. Zwracane koszty nie mogą przekroczyć miesięcznie iloczynu dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby zatrudnionych pracowników (bezrobotnych) w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Pracodawcy stawiany jest warunek utrzymania w tym okresie liczby zatrudnionych pracowników w stosunku do stanu na dzień podpisania umowy o refundację – jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r. W przypadku gdy pracodawca nie dotrzyma warunku, pomoc ulega wstrzymaniu od miesiąca, w którym nastąpiło niedotrzymanie warunku, w wysokości stanowiącej iloczyn przyznanej refundacji na jedną osobę i liczby zwolnionych pracowników.

Przykład

Do pracy u pracodawcy X skierowanych zostało 2 bezrobotnych. Pracodawca podpisał umowę o refundację, w której zobowiązał się nie dokonywać zwolnień w zakładzie do końca 2010 r. Miesięczne wynagrodzenie jednego bezrobotnego wynosiło 3000 zł brutto. Refundacja na rzecz pracodawcy X wyniesie 2634 zł na jednego bezrobotnego za każdy miesiąc (2 x 1317 zł – minimalne wynagrodzenia za pracę w 2010 r.).

Obciążenia publicznoprawne

Poszkodowanym zagwarantowano prawo do skorzystania ze zwolnień i ulg podatkowych, a także odroczenia płatności składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Dochody (przychody) poszkodowanego otrzymane na usuwanie skutków powodzi z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, darowizny oraz przychody otrzymane na podstawie ustawy są zwolnione od podatku dochodowego. Zwolnienie stosuje się w okresie od 1 maja 2010 r. do 31 grudnia 2012 r.

Wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z przychodów uzyskanych na podstawie ustawy nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów.

Świadczeń uzyskanych w związku z powodzią nie wlicza się do dochodu, od wysokości którego przepisy uzależniają uzyskanie świadczeń o charakterze socjalnym, ulg, dodatków i zwolnień z zakresu m.in. pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych. Świadczenia te nie są także wliczane do przychodu, od którego uzależniona jest możliwość uzyskania statusu bezrobotnego.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz inne składki, do których poboru zobowiązany jest ZUS, należne za kwiecień, maj, czerwiec 2010 r. opłacone przez poszkodowanego–płatnika składek do 30 września 2010 r., uważa się za opłacone w terminie. Składki za lipiec, sierpień lub wrzesień 2010 r. także zostaną uznane za opłacone w terminie, jeżeli płatność nastąpi do 31 grudnia 2010 r. W przypadku niedotrzymania terminów zapłaty odsetki za zwłokę będą naliczane odpowiednio od 1 października 2010 r. i od 1 stycznia 2011 r.

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik, który z powodu powodzi nie przyszedł do pracy >>

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA