reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Możliwość umorzenia składek na Fundusz Pracy (dalej: FP) dla osób łączących działalność pozarolniczą bądź współpracę przy prowadzeniu działalności z urlopem wychowawczym wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona nowe zapisy do ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (dalej: ustawy), na mocy której przedsiębiorcze matki mogły skutecznie wnioskować o umorzenie składek z tytułu działalności prowadzonej równocześnie z przebywaniem na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym. Możliwość ta dotyczyła jednak tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe). Jeżeli chodzi o Fundusz Pracy, który jest funduszem pozaubezpieczeniowym, możliwość umorzenia składek przewidziana była już tylko dla matek pobierających zasiłek macierzyński, pomijała natomiast matki prowadzące działalność w trakcie urlopu wychowawczego. Od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czyli od 1 lutego 2011 r., ten stan ulega zmianie.

Dla kogo umorzenie

Umorzenie składek na Fundusz Pracy przysługuje płatnikowi składek, który w okresie pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego, podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej lub z tytułu współpracy przy takiej działalności i jednocześnie przebywającego na urlopie wychowawczym. Z wnioskiem o umorzenie w trybie wskazanym ustawą występuje zawsze płatnik. Dlatego też o umorzenie może np. wystąpić osoba prowadząca działalność gospodarczą, spełniająca kryteria wskazane w ustawie. Jeżeli jednak wniosek dotyczy składek należnych za osobę współpracującą, wówczas o umorzenie wnioskuje nie osoba współpracująca, ale płatnik – przedsiębiorca, który zgłaszał ją do ubezpieczeń. Umorzenie składek na Fundusz Pracy przysługuje również wspólnikom spółek cywilnych nieposiadających wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, którzy od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. łączyli działalność w charakterze wspólnika spółki cywilnej z przebywaniem na urlopie wychowawczym. Z możliwości umorzenia składek na FP mogą skorzystać również twórcy i artyści, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich.

O umorzenie należności na Fundusz Pracy zawsze wnioskuje płatnik

O umorzenie składek na FP mogą wnioskować również osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej, na podstawie art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także osoby, które zakończyły już prowadzenie własnej działalności – nawet jeżeli własną firmę zamknęły już wiele lat wstecz.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama