| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. W przypadku, gdy pracownik skorzysta z takiego urlopu, najczęściej pracodawca musi zatrudnić kogoś na zastępstwo.

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Okres wypowiedzenia w takim przypadku wynosi 3 dni.

Pani Katarzyna urodziła dziecko i po urlopie macierzyńskim rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego. We wniosku o urlop wskazała, że datą jego zakończenia będzie 30 maja 2012 roku. Wobec tego, jej pracodawca zdecydował się na zatrudnienie osoby na zastępstwo, do czasu powrotu Pani Katarzyny z urlopu wychowawczego. Nowa pracownica, Pani Anna również jednak zaszła w ciążę i wyraziła chęć skorzystania z urlopu wychowawczego. Co się stanie z jej urlopem i stosunkiem pracy w przypadku powrotu Pani Katarzyny z urlopu?

Przeczytaj również: Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pani Anna będzie mogła korzystać z urlopu wychowawczego tylko do dnia powrotu do pracy Pani Katarzyny, gdyż z chwilą jej powrotu stosunek pracy się rozwiąże. Prawo do urlopu wychowawczego jest prawem pracownika – zatem urlop ten może być wykorzystywany wyłącznie w trakcie trwania stosunku pracy.

Pani Anna również we wniosku będzie musiała wskazać datę, do której zamierza korzystać z urlopu wychowawczego. Pomimo, że Kodeks pracy nie mówi o tym wprost, datą graniczną, którą będzie musiała wskazać Pani Anna, będzie data ustania stosunku pracy, czyli dzień z reguły będzie to dzień powrotu zastępowanego pracownika do pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

W przypadku, gdyby zastępująca pracownica złożyła wniosek ze wskazaniem konkretnej daty należy ją pouczyć, że z urlopu wychowawczego będzie mogła korzystać tylko do dnia powrotu do pracy zastępowanej pracownicy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »