reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Moja żona przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Chciałbym razem z nią skorzystać z takiego urlopu. Czy możemy obydwoje przebywać na macierzyńskim? 

W szczególnych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka. Przepisy kodeksu pracy określają dokładnie sytuacje w jakich ojciec – pracownik ma prawo do macierzyńskiego. Po pierwsze w przypadku, kiedy matka zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego. Po drugie w przypadku śmierci matki dziecka.

Zobacz: Powrót do pracy po macierzyńskim

Przepisy nie przewidują możliwości jednoczesnego przebywania na urlopie macierzyńskim obojga rodziców. Może Pan skorzystać z urlopu macierzyńskiego tylko w przypadku, jeśli Pana żona zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego. Może to zrobić po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni. W takim przypadku Panu zostanie do wykorzystania 6 tygodni macierzyńskiego. Jeśli chce Pan skorzystać z takiej możliwości musi Pan złożyć wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Natomiast Pana żona musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek o rezygnację z urlopu i przedstawić zaświadczenie od pańskiego pracodawcy potwierdzające korzystanie przez Pana z urlopu macierzyńskiego.

Jeśli chce Pan przebywać razem z żoną na urlopie, może Pan wystąpić o urlop wypoczynkowy. Nie ma zakazu korzystania przez Pana z urlopu wypoczynkowego przy jednoczesnym korzystaniu z urlopu macierzyńskiego przez Pana żonę. Ponadto przysługuje Panu 2 dni urlopu okolicznościowego w razie urodzenia się dziecka.

Zobacz serwis: Urlop macierzyński

Podstawa prawna: Art. 180 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama