Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy
REKLAMA
Było to pierwsze czytanie projektu, teraz trafi on do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
REKLAMA
Obecnie Kodeks pracy przyznaje prawo do urlopu ojcowskiego pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, będącemu zarówno ojcem biologicznym, jak i ojcem adopcyjnym dziecka. Tygodniowy urlop (od 2012 r. będą to dwa tygodnie) można jednak wykorzystać zanim dziecko ukończy 12. miesiąc życia.
Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka przez pracownika >>
W praktyce - jak podkreślił podsekretarz stanu w ministerstwie pracy Radosław Mleczko - pracownik, ojciec adopcyjny dziecka może nie mieć możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego, bo procedura sądowa związana z uzyskaniem prawomocnego postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka może być długotrwała i skończyć się po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia. Ojcowie adopcyjni nie mają też możliwości skorzystania z urlopu, gdy przysposobili dziecko mające ponad rok.
Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy >>
Rządowa propozycja zakłada, że prawo do urlopu ojcowskiego przysługiwałoby pracownikowi - ojcu adopcyjnemu dziecka, w okresie 12 miesięcy, ale liczonych od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka - nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do 10. roku życia dziecka.
Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat